Україна продемонструвала назвичайно ефективне використання озброєння, яке отримала від західних партнерів. Насамперед це стосується переносних протитанкових та зенітних ракетних комплексів. Серед закордонних ПЗРК, яких Україна отримала понад 25 тисяч, в арсеналі українського війська найбільшу кількість становлять американські комплекси Stinger.
Вони передавались Україні різними державами, включно зі США – з армійських запасів. Бо серійне виготовлення ПЗРК Stinger було припинено – і зараз у США розмірковують, як бути далі. Бо попит на ПЗРК, з огляду на досвід і потреби України, зберігається. Але чи варто поновлювати виготовлення саме Stinger?
Читайте також: ПЗРК Stinger проти крилатої ракети з раші: технічні можливості
Як пише профільне американське видання DefenseNews, безпосередньо армія США вже ініціювала план по заміні Stinger "перехоплювачем" наступного покоління. Вимоги армії передбачають мати переносний ПЗРК з новою ракетою для солдата, також система має інтегруватися з універсальною пусковою установкою Stryker Vehicle.
Це компонент системи SHORAD (системи ППО малої та ближньої дії) з ЗРК малої дальності на базі БТР Stryker. Армія готується мати повний батальон SHORAD на базі Stryker до кінця 2022 року, і цей батальйон розміщений у Європі.
Заключення контракту на виготовлення оновленного Stinger планується у 2023 році, прототипування та оцінка ефективності запланована на 2028 рік. Проте зберігається потреба і на старі ПЗРК Stinger, з огляду на потреби України у протидії з російському вторгненню.
Керівництво армії США, як пише видання DefenseNews, вже поінформувало Конгрес про необхідність поповнення запасів і ПТРК Javelin, ПЗРК Stinger.
Проте, на відміну від ПТРК Javelin, який має серійну лінію з виготовлення, виробництво ПЗРК Stinger було припинено – з огляду на насиченість запасів і потребу їхнього оновлення більш ефективними зразками.
Низка компонентів до ПЗРК Stinger, які були виготовлені у 80-х роках, вже не виготовляються, а лінії з виробництва цього озброєння, на відміну від того ПТРК Javelin, не є автоматизованими.
Тож чи не краще одразу створювати виробництво під новий зразок? Звісно, краще, але він з'явиться не раніше 2028 року, а ПЗРК для задоволення потреб армії та експорту будуть потрібні значно раніше. Тож оптимальну стратегію щодо поповнення запасів ПЗРК у США ще мають визначити.
Читайте також: Як користуватись ПЗРК FIM-92 Stinger - детальна інструкція від ССО та бійця армії США (оновлено)