Після того, як в 2019 році Туреччина отримала передові російські ЗРК С-400, США скасували замовлення Анкари на стелс-винищувачі F-35 Lightning II 5-го покоління.
Проблемний Су-57 5-го покоління в Росії тільки недавно був запущений у виробництво. Китай поки не запропонував свій J-20 на експорт. Проект винищувача 5-го покоління TAI TF-X Туреччини, якщо він буде успішним, не буде повністю готовий до експлуатації до 2030-х років.
Читайте також: Як модернізували російську військову авіацію і чого бракує ВКС РФ
Тим часом ПС Туреччини має ще одну зростаючу проблему. Їх великий парк F-16 4-го покоління поступово старіє, підкреслюючи потребу ПС в літаках покоління 4.5, доки вони не отримають винищувач 5-го покоління. Сильна опозиція США до володіння Туреччиною С-400 означає, що Анкарі не варто чекати допомоги від Вашингтону в модернізації F-16.
Аналітики незалежної дослідницької групи BlueMelange в Анкарі відзначали, що хоча Туреччина експлуатує безліч F-16 "світового класу", час не на їхньому боці.
"Згідно з нашими оцінками, Туреччина має близько 236 літаків F-16, що складаються з варіантів Block 30, Block 40, Block 50, і Block 50+, але їх бойова готовність спадає," сказали аналітики журналісту Forbes.
Авіоніка та конструкція турецького Block 40 і 50 F-16S була модернізована в рамках Загальної програми реалізації конфігурації (CCIP), завершеної в 2015 році. Додаткові структурні оновлення розпочались цього року в Туреччині з метою продовжити термін служби декількох F-16.
Розробка TF-X 5-го покоління або вдосконаленої версії TF-X покоління 4.5 (що залежить від двигуна, який Туреччина зможе розробити для цього амбітного проекту) "вимагатиме багато часу, щоб досягти первісної оперативної готовності".
Тим часом, "Туреччині гостро потрібні нові можливості для стабілізації ефективності військово-повітряних сил в 2020-х і в 2030-х роках".
Конкуренти Туреччини та інші регіональні держави вже придбали, або знаходяться в процесі придбання, більш сучасних літаків, ніж F-16. В даний час США модернізують більшість F-16 Греції, що зробить їх найсучаснішими літаками F-16 в Європі. Крім того, Афіни замовили невеликий парк французьких винищувачів Rafale покоління 4.5 і ймовірно, вони також отримають F-35A в недалекому майбутньому.
Далі, головний арабський конкурент Туреччини в останні роки, Об'єднані арабські Емірати (ОАЕ), мають літаки F-16E / Block 62. Деякі з цих літаків Абу-Дабі відправили до Греції для навчань, а також щоб показати свою підтримку Афінам під час підвищеної напруги між ними і Анкарою в Егейському морі. З того моменту дві країни уклали військовий договір.
Аналітики BlueMeLange вказують на численні проблеми, які вплинули на відносини США-Туреччини в останні роки і їх наслідки для майбутнього ПС Туреччини. Вони вірять, що загальне погіршення положення в області прав людини в Туреччині та комплексне рішення в тупиковій ситуації з С-400 й справі проти Halkbank можуть призвести до "фази примирення" з Вашингтоном.
Якщо це станеться, санкції США, ймовірно, будуть зняті. В такому випадку, відносини Туреччини з Росією і Іраном охолонуть, а відносини з Ізраїлем, Європейським союзом і США - налагодяться. Це не дасть Туреччині ніякої гарантії, що вони зможуть отримати F-35, але принаймні, у них буде більше варіантів для закупівлі літаків покоління 4.5. Крім того, Туреччина змогла б модернізувати існуючий парк F-16 з допомогою США, і отримати можливість купити абсолютно нові F-16V в якості тимчасового рішення.
Однак, якщо ці проблеми не вирішяться, варіанти Туреччини для покупки західних винищувачів і зброї стануть більш обмеженими. В такому випадку, аналітики передбачають продовження санкцій США і розширення відносин з Росією і Іраном. Тоді Росія може поставити Анкарі Су-35 в якості тимчасового рішення, поки не з'явиться можливість експортувати Су-57 у великих кількостях. Останні варіанти пакистанського винищувача JF-17 4-го покоління - ще одна альтернатива.
Будь-який з цих варіантів цілком може "потребувати мільярди доларів" і декілька років, щоб перетворити і замінити існуючу інфраструктуру і військову техніку.
Отже, аналітики вважають, що найбільш підходящим варіантом для ПС Туреччини буде вирішити усі проблеми з Вашингтоном. У найкращому випадку, Туреччина зможе закупити невелику кількість F-35 в рамках угоди, яка буде супроводжуватися 20-30 новими F-16V і модернізацією 100 літаків F-16 Block 50/50 +.
Навіть якщо Конгрес США не зніме санкції, комплексне рішення проблеми з С-400, принаймні, надасть Анкарі більше можливостей на європейському ринку. "Цей сценарій відкриє шлях для Великобританії, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Польщі, Голландії і Швеції, щоб створити, продати і доставити винищувачі покоління 4 або 4.5, - пояснили вони.
Проте, єдиний реалістичний варіант, який вони бачать в такому сценарії, - це британський Eurofighter Typhoon. "Великобританія є головним консультантом з розробки двигуна для TF-X з компаніями BAE Systems і Rolls Royce", - сказали вони.
Але знову, з Великобританією все теж далеко не просто. У них є невелика кількість базових літаків Eurofighter Typhoon версії Tranche 1, які вони використовують для навчань.
Оренда Typhoon версії Tranche 1 не підходить Туреччини, оскільки вони застаріли і, безумовно, не дотягують до стандарту покоління 4.5. Версія Tranche 2 (поряд з французькою Rafale F4), ймовірно, залишиться серед кращих літаків покоління 4.5 в Європі протягом 2020-х років, але оренда всього лише 20-24 одиниць може сильно обмежити можливості Королівських ПС. У той же час, Туреччина не може "інвестувати мільярди в літаки до реалізації TF-X".
На думку аналітиків BlueMeLange, єдиним "розумним рішенням" в цьому сценарії буде комплексна угода, в якій Туреччина спочатку орендує ескадрилью Typhoon версії Tranche 2, щоб отримати доступ до радару з АФАР і ракети Meteor. Потім Анкара замовила б додаткові ескадрильї версії Tranche 4, і ймовірно, відклала проект TF-X назавжди. Замість TF-X, Туреччина б стала "обмеженим партнером" Британії в запланованій програмі винищувача Tempest 6-го покоління.
"Це може спрацювати, але це, безумовно, створить багато політичних проблем в Туреччині". "Тому Туреччина повинна наполягати на примиренні з США, і поставити в пріоритет їх винищувачі замість будь-якої британської угоди", - стверджують аналітики.
Читайте також: ВПС Франції пересідають на новітній Rafale F3-R: які бойові можливості дає цей літак