xcounter
#

Понад півтора мільярда рублів: стала відома ціна найпотужнішого російського ударного БПЛА (відео)

6134
Викатка першого дослідного зразка-демонстратора російського важкого розвідувально-ударного БПЛА С-70 "Охотнік" (Мисливець), розробки ПАТ "Компанія "Сухой" / Фото: t.me/fighter_bomber/806
Викатка першого дослідного зразка-демонстратора російського важкого розвідувально-ударного БПЛА С-70 "Охотнік" (Мисливець), розробки ПАТ "Компанія "Сухой" / Фото: t.me/fighter_bomber/806

Один перспективний ударний російський БПЛА С-70 "Охотник" обійдеться бюджету РФ у вартість майже чотирьох американських стелс-безпілотників RQ-170

Російські експерти очікують, що ціна серійних версій важких ударних безпілотників С-70 "Охотник" складе близько 1 млрд рублів за одну одиницю (близько $14,5 млн доларів).

Такі прогнози були озвучені після того, як стала відома сума на яку компанія "Сухий" застрахувала перший льотний прототип С-70.

Читайте також: Стало відомо скільки безпілотників Bayraktar TB2 поставлено турецьким силовикам
БПЛА С-70
Викатка першого дослідного зразка-демонстратора російського важкого розвідувально-ударного БПЛА С-70 "Охотнік" (Мисливець), розробки ПАТ "Компанія "Сухой" / Фото: t.me/fighter_bomber/806

Повідомляється, що вона склала близько 1,55 млрд рублів (приблизно $22,5 млн доларів за актуальним курсом). При цьому, страхова вартість самого апарату складе трохи менше 1,3 млрд рублів. Наземний пункт управління застрахують ще на 145 млн. У 100 млн оцінена громадянська відповідальність фірми на випробуваннях.

Відзначається, що ціна схожих за конструкцією розвідувальних американських стелс-безпілотників RQ-170 становить приблизно $6 млн за одиницю.

БПЛА США
Найбільш відомі серійні великі безпілотники виробництва США - стелс-розвідник Lockheed Martin RQ-170 Sentinel, стратегічний розвідувальний БПЛА Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk та багатоцільові розвідувально-ударні БПЛА General Atomics MQ-9 Reaper й MQ-1 Predator

Найдорожчий компонент "Мисливця" - планер. На нього припадає 45% загальної вартості безпілотного літального апарату - майже 600 млн рублів. Ще 240 млн зі страхової ціни БЛА віднесено на його реактивний двигун АЛ-41Ф.

Наразі, російські експерти тішуть себе надіями, що вартість серійних БПЛА буде майже в півтора рази меншою і що їх будуть закуповувати великими партіями.

БПЛА С-70
Порівняльні розміри БПЛА С-70 "Охотнік" (Мисливець) та важких літаків Су-57, Су-30СМ, Су-34 й Су-35С на аеродромі 929-го Державного льотно-випробувального центру Міноборони РФ в Ахтубінську, літо 2019 року / Фото: Google Map

"Після того як виріб надходить в серію, враховуються тільки ті витрати, що йдуть безпосередньо на виготовлення зразків військової техніки. Ціна при такому розкладі, природно, знижується. Причому при випуску великих серій ціна кожної нової партії, зазвичай, зменшується. У фінішних партіях серійний виріб може бути дешевше дослідного на 40-50%", - зазначив головний редактор журналу "Арсенал вітчизни" Віктор Мураховський.

Схоже звучать і мрії джерел у військово-промисловому комплексі РФ.

"Зараз прототипи коштують дорожче, але при масовому випуску вони подешевшають. Це дозволить замовити велику партію дронів в разі успішного завершення випробувань", - пояснило одне з таких неназваних джерел російським журналістам.

БПЛА
Розбитий при падінні у листопаді 2019 року російський середньовисотний БПЛА великої тривалості польоту "Оріон". Один з найбільш готовий проектів великих безпілотників російського виробництва. Єдина модель, що почала проходити дослідно-військову експлуатацію в ВКС РФ

Варто відзначити, що вартість страхування багато в чому порівнянна з цінником на сучасні російські бойові літаки. Наприклад корабельний варіант винищувача МіГ-29К був застрахований на 1,3 млрд рублів, а найсучасніший МіГ-35С оцінювався на 350 млн рублів дорожче.

Щоправда викликає питання вкрай низька оцінка вартості електронної складової ударного БПЛА (за вирахуванням ціни планера і не самого нового двигуна на всі інші компоненти безпілотника залишається лише 460 млн рублів) і надмірно оптимістичні терміни готовності.

БПЛА РФ
Великі безпілотники РФ: розвідувальний БПЛА малого класу "Корсар", розвідувально-ударний БПЛА "Альтаїр", середньовисотний БПЛА великої тривалості польоту "Оріон" та єдиний з серійних середніх/великих БПЛА, що стоять на озброєнні ВС РФ, тактичний розвідувальний БПЛА "Форпост" (копія ізраїльського IAI Searcher)

З огляду на те, що РФ наразі не може похвалитися власними серійними апаратами навіть більш простих моделей середнього класу з ударними можливостями та супутниковою навігацією (наприклад розробляємий з 2011 року середній БПЛА "Оріон" лише в кінці минулого року відправили на дослідно-військову експлуатацію в ВКС Росії в кількості одного комплексу, - прим ДЕ), і які при цьому не мають ні стелс-технологій ні реактивних двигунів. Та й доля схожого за складністю проекту - винищувача 5 покоління Су-57, який літає вже 10 років, але й досі не готовий, теж повинна була б утримати від надмірно оптимістичних заяв.

Нагадаємо, науково-дослідну роботу за проектом "Охотник" стартували в 2011 році і було завершено через п'ять років. У 2016 році почалися дослідно-конструкторські роботи, які тривають по теперішній час.

У серпні 2019 року надія російської ударної безпілотної авіації вперше піднялася в повітря і приступила до льотних випробувань. На 2020 рік заплановані перші практичні тести з озброєннями. За словами віце-прем'єра уряду РФ Юрія Борисова, перевірка "Мисливця" займе два-три роки. Початок серійного виробництва цього комплексу очікується після 2024 року.

Точні характеристики "Охотника" тримаються в таємниці. За відомими даними повністю заправлений і озброєний безпілотник буде важити близько 20 т (приблизна маса фронтового винищувача МіГ-29), а його габарити багато в чому наближаються до розмірів важких винищувачів, на кшталт Су-27.

Такі габарити нібито дозволяють БПЛА нести до трьох тонн озброєння у внутрішніх відсіках і виконувати всі завдання пілотованої ударної авіації. Він зможе використовувати все ті ж моделі ракет і бомб, що й новітній винищувач Су-57.

Двигун АЛ-41Ф1
Зразок авіаційного високотемпературного турбореактивного двоконтурного двигуна АЛ-41Ф1 для винищувача Су-57 на виставці МАКС-2011

Безпілотний апарат оснащений однією з модифікацій радянського турбореактивного двоконтурного двигуна АЛ-41Ф. Двигуни цієї серії в різних модифікаціях стоять на винищувачах Су-35 і Су-57. Використання схеми "літаюче крило", сучасних композиційних і радиопоглинаючих матеріалів, за заявами російських розробників, дозволять істотно знизити помітність С-70 "Охотник".

Читайте також: Як ударні турецькі дрони змінили тактику війни
ТЕГИ БПЛА