Північна Корея будує свій перший атомний підводний човен під "керовані стратегічні ракети", що означає радикальне підвищення можливостей режиму чучхе в протистоянні цивілізованому світу.
На цьому тлі аналітики CSIS у Вашингтоні вважають, що необхідні технології для будівництва такого підводного корабля КНДР отримала від Росії, і що ця передача відбулась взагалі непомітно для будь-яких супутників, бо першоджерелом тут стали повідомлення від північнокорейських пропагандистів.
Читайте також: Як Аргентина з Німеччиною збиралась в 1980-х роках разом будувати субмарини, хотіла навіть атомний човен і що вийшло

Свої аргументи в цьому питанні експерти CSIS виклали ось у цій публікації, зміст якої коротко можна викласти так. Хоча залізничний трафік між Росією та Північною Кореєю завжди відстежуються через супутники, але при цьому не було зафіксовано ніяких слідів, які б могли говорити про можливу доставку технологічних елементів для будівництва атомного підводного човна.
Однак при цьому вони (тобто фахівці СSIS) не сумніваються, що ці технології КНДР дала саме РФ, і при цьому вони опираються саме на характер контактів між керівництвом обох країн. Мовляв, восени 2023 року Ким Чен Ин подолав шлях у 20 годин поїздом до Владівостока "не тільки для того, щоб домовлятись про їжу".
Тим більш, уже по зафіксованим даним обсяг поставок боєприпасів та озброєння з Північної Кореї до Росії перевищив 5 мільярдів доларів. Тому логічно припустити, що співпраця обох режимів могла дійти й до стадії передачі технологій для будівництва атомного підводного човна.

В кількох своїх публічних заявах у 2023 та 2024 роках Ким Чен Ин заявляв бажання мати атомний підводний флот, на тлі того, що КНДР зараз має лише один підводний човен (з неатомною силовою установкою), який може проводити пуски балістичних та крилатих ракет з підводного положення - "8.24 Yongung".
Ну а в свою чергу, факт передачі технологій для будівництва атомної субмарини від Росії до Північної Кореї заодно означає, що тепер Пхеньян остаточно "відірвався від Китаю" і налаштований рухатись виключно в орбіті Москви.

Від Defense Express на цьому місці хочемо наголосити – в даному випадку насправді має суттєве значення не тільки те, у який спосіб КНДР отримала технології для будівництва підводного човна із ядерною силовою установкою, але і хто насправді провів передачу.
Бо якщо опиратись на оцінки в пресі від південнокорейських спеціалістів про те, що атомна субмарина КНДР має водозаміщення 6000-7000 тонн та може нести до 10 ракет, то тут закономірно виникає питання про країну походження проекту, за яким будується цей підводний корабель.

Наприклад, атомний підводний човен К-152 "Нерпа" проекту 971, який Росія до 2021 року здавала в оренду Індії, а тепер цей корабель "нічийний", має повне надводне водозаміщення 8400 тонн, а повне підводне – взагалі 13 тисяч тонн; а пуск крилатих ракет передбачено з торпедних апаратів
Перші радянські атомні субмарини-носії балістичних ракет проекту 658, до якого належала сумнозвісна К-19, мали 5300 тонн повного підводного водозаміщення, але там могло розміщуватись лише три ракети у відповідному відсіку. Під описані південнокорейськими спеціалістами габарити підходять хіба що китайські багатоцільові підводні човни проекту 093, але тут справді відкрите питання, чи став би сам Китай ділитись технологічними напрацюваннями за цим проектом.
Така концептуальна і стратегічна невизначеність грає на руку лише Кремлю та Пхеньяну, які на цьому тлі посилюють свою воєнно-технічну співпрацю.
Читайте також: Якщо для флоту США досі проблема, що вони за рік відстріляли лише 220 зенітних ракет, то як воюватимуть проти Китаю