У районі окупованого Севастополя був помічений черговий результат поєднання рашистами морського озброєння із сухопутним, на цей раз у спробі знайти додаткові засоби протиповітряної оборони. На цей раз на КамАЗ встановили зенітну установку АК-630.
При цьому це вже далеко на перший зразок такої гібридизації, бо до цього ворог вже ставив, щоправда, на МТ-ЛБ зенітки з торпедних катерів 1939 року та корабельні зенітки 2М-3, але це було ще у 2023 році. Як і приклади із встановленням корабельних РСЗВ А-22 та бомбометів РБУ-6000.
Читайте також: Є перша за 2 роки згадка про БТР-Т на базі Т-64 в ЗСУ, яка вказує на головну складність з цією машиною
І з боку Defense Express зазначимо, що до гібрида КамАЗ з АК-630 головне питання не чому, бо брак засобів ППО у РФ цілком зрозуміло, а саме як. Бо мова йде про шестиствольну 30-мм зенітну установку, яка призначена саме для встановлення у кораблі та інтеграцію у їх енергетичні та керуючі системи. За своїм призначенням - це засіб ППО "останньої надії" для знищення повітряних цілей на дальності до 4-5 км.
Зокрема ця установка передбачає дистанційне керування через систему управління артилерійською стрільбою МР-123 у склад якої входить РЛС виявлення та супроводження цілей, телевізир та система управління, а як резервний засіб - коліматорна колонка. Окрім того, треба забезпечити електроживлення самої установки.

Але вочевидь якимось чином ворог зміг вирішити ці технічні питання та переконструював, як мінімум, одну АК-630 під сухопутний варіант. Включно із системою керування з калібруванням засобів управління. При цьому точність стрільби з КамАЗа, звісно стоячого, викликає запитання й через потужну віддачу цієї зенітної системи, що має швидкострільність у 4000-5000 пострілів за хвилину при загальному боєкомплекті 2000 пострілів.
Штатна стрільба ведеться у режимі до 6 черг по 200 пострілів з перервою по 1 секунді, або до 6 черг з 400 пострілів з перервою 5 секунд. При цьому слід зазначити, що головною проблемою всіх таких швидкострільних систем є малий ресурс механізмів і він у цього шестиствольного автомата - 8000 пострілів з урахуванням профілактичних робіт.
Зазначимо, що з аналогічними проблемами не могли не зіштовхнутися бійці урядових військ Ємену, які встановили АК-630, як мінімум, саму зенітну гармату ГШ-6-30К на БТР-152. Але чи працює цей зразок достелено невідомо. У будь-якому випадку, у РФ навіть свій АК-630 на КамАЗі не можуть назвати аналоговнетним рішенням.

Водночас у США ще у 60-х роках була розроблена та активно використовувалась система M163 VADS на шасі M113 із 20-мм M61 Vulcan, яка одразу йшла із власною системою управління вогнем із РЛС.
Оновлено
Є версія, що на фото не АК-630, а її полегшена версія АК-306, яка вироблялась доволі обмеженою серією для малотонажних кораблів та катерів. Вона має зменшений темп стрільби до 600-1000 пострілів на хвилину, систему охолодження лише повітрям, електропривід автомата та блоку стволів. Система управління замість радіолокаційного комплексу МР-123 значно простіша - оптична прицільна стація "Лазурь". "Лазурь" не мала засобів вимірювання дальності до цілі та стабілізатора лінії прицілювання. Альтернативний засіб прицілювання у вигляді колонки - зберігався.

Читайте також: Навіщо Швеції модернізувати Gripen під Taurus, якщо цей літак й так нібито озброєний цими крилатими ракетами