Одна із найбільш очікуваних прем’єр на світовому ринку озброєнь 2022 року – це презентація перших екземплярів першого палубного безпілотного літального апарата Bayraktar TB3, "старшого брата" славетного Bayraktar TB2, над яким працює компанія Baykar Defence.
Вперше інформація про розробку палубної версії "Байрактара" з’явилась у березні 2021 року. Тоді про характеристики цієї розробки було відомо небагато: що перспективний палубний дрон буде використовуватись для ведення розвідки на морі та ураження морських і берегових цілей, і також – для пошуку ворожих субмарин.
Читайте також: Купити і розібрати: Індія отримає від Франції вживані Mirage 2000 на роль "донорів запчастин"
Також закладався параметр, що у повітрі зможуть одночасно знаходитись не менше десяти Bayraktar TB3, які будуть управлятись із свого "корабля-матки" - TGG Anadolu. Яким буде зовнішній вигляд Bayraktar TB3 – на той момент було невідомо.
Декілька місяців потому, 4 серпня 2021 року, відбувався он-лайн захід "Авіаційно-космічний саміт 2" у Технічному університету імені Гебзе, і під час цього заходу технічний директор компанії Baykar Сельчук Байрактар розкрив зокрема зовнішній вигляд майбутнього Bayraktar TB3.
І також – були розкриті очікувані характеристики: злітна маса – 1,45 тонн, тривалість польоту – до 24 годин. Ну і також – було окреслено формат посадки безпілотників на палубу TGG Anadolu: Baykar Defence запропонувала обійтись без троса-аерофінішера, і "ловити" Bayraktar TB3 у гальмівні сіті, які також використовуються на "класичних авіаносцях".
Мотив для такого технічного рішення - швидкість безпілотника при посадці буде відносно невеликою, а якщо обійтись без троса-аерофінішера, то можна уникнути ризику пошкодити хвіст та гвинт.
Сьогодні ж у відкритому доступі у Twitter з’явились більш детальні і якісніші зображення Bayraktar TB3, ну і також – більш детальні дані про ТТХ майбутнього безпілотника для першого турецького авіаносця TGG Anadolu.
Зокрема стало відомо, що при злітній масі в 1,45 тонн Bayraktar TB3 матиме бойове навантаження у 280 кілограм, тобто – майже удвічі більше, аніж у "молодшого брата" Bayraktar TB2.
Розмах крил складатиме 14 метрів при довжині фюзеляжу в 8,35 метрів, тобто за своїми габаритами Bayraktar TB3 буде більшим за свого "молодшого брата" Bayraktar TB2 близько десь на 15%.
При цьому, як можемо судити за зовнішнім виглядом, Bayraktar TB3 матиме супутникову систему управління та навігації, та вцілому буде подібним до свого "молодшого брата" Bayraktar TB2.
Варто зауважити такий нюанс: за проектом, ліфт-підйомник на TGG Anadolu буде розміщений в кормі корабля.
І це, очевидно, вимагатиме окремого часу не тільки для проведення усього циклу льотних випробувань Bayraktar TB3, але й також – відпрацювання регламенту використання цих безпілотників як складової авіагрупи TGG Anadolu.
По суті, Bayraktar TB3 має стати безпілотним літальним апаратом, який має дозволити вести війну на морі в режимі "24 години на добу", і який можна застосовувати і з палуби корабля, і з сухопутних летовищ. Можливо, Україні уже варто ставати у чергу на купівлю такого безпілотника для застосування із суші, як першому "експортному" замовнику.
Читайте також: Холодний мир чи захищена країна: форсайт розвитку ОПК України у 2021-2030 роках