xcounter
#

На складах в Європі стоять ще гірші танки, аніж Leopard 1, і їх також намагаються продати ЗСУ

Австрійський легкий танк SK-105, архівне зображення з відкритих джерел
Австрійський легкий танк SK-105, архівне зображення з відкритих джерел
56075

Гармата 105 мм звучить наче "солідно" але не у випадку з 50-річними танками із протикульовою бронею

Британське видання The Guardian для своєї публікації взяло інтерв’ю у Фредді Верслуйса, глави бельгійської приватної оборонної компанії OIP, "власника найбільшого приватного ансеналу танків у Європі". Верслуйс заявив британським журналістам зокрема про те, що Велика Британія уже викупила у нього 46 бронетранспортерів М113 для ЗСУ. І також – що він палко хоче продати свої 50 танків Leopard 1 для ЗСУ, і хоче ці машини "побачити в Україні", але поставив цінник на рівні 1 мільйона євро за одну машину, бо бачте "OIP - не благодійна організація".

Навіщо нам Leopard 1 як танки із сумнівною боєздатністю - питання досі лишається відкритим. Але виявилось, що це ще не найгірше, що нам намагаються продати. Наприклад, той же Верслуйс бідкається журналістам The Guardian, що дуже хоче продати ЗСУ, але от Австрія не дає дозвіл на поставку 112 легких танків SK-105.

Читайте також: Що можливо зробити з Leopard 1 для ЗСУ та як навіть "мотлох" перетворити на ефективне озброєння
Австрійські SK-105 на зберіганні в ангарі бельгійської OIP, фото - The Guardian

Австрійський легкий танк SK-105 був розроблений на базі французького AMX-13, серійне виробництво стартувало у 1971 році. SK-105 розроблявся у першу чергу саме під умови Австрії, якій була потрібен потужний і водночас легкий "винищувач танків", який мав би гарну прохідність в умовах гірської місцевості.

Так "на виході" австрійські конструктори отримали танк із бойовою масою 17,7 тонн із бронюванням, що в лобовій частині має захищати від вогню 20-мм автоматичних гармат, по бортам - лише від стрілецької зброї. Екіпаж цього танка - 3 особи, озброєння - гармата калібру 105-мм, боєкомплект - 42 постріли у двох барабанах до автомату заряджання, швидкість руху - 70 км/год, запас ходу - до 500 км.

Остаточно SK-105 був знятий з озброєння австрійської армії на початку 2010-х років. Усього було виготовлено майже 800 танків цього типу, значна частина яких, як бачимо, «перекочувала» в арсенали бельгійської OIP.

Австрійський легкий танк SK-105, архівне зображення з відкритих джерел

У відкритих джерелах є дані, що з 2014 року права на технічне обслуговування австрійських SK-105 перейшли від General Dynamics Europe Land System до бельгійської DUMA Engineering Group.

Якої саме модифікації танки SK-105 стоять на складах OIP - A1, A2 чи A3 (відрізняються рівнем захисту та апаратурою управління вогнем) - лишається невідомим. Але навряд чи ЗСУ навіть у нинішній складній ситуації будуть потрібні легкі танки із протикульовим бронюванням, які виготовлялись ще у 1970-х роках та зможуть ефективно боротись хіба що із легкими рашистськими ББМ.

Австрійські SK-105 на зберіганні в ангарі бельгійської OIP, фото з відкритих джерел
Читайте також: Що б могли поставити Австрія та Угорщина, які навідріз відмовилися передавати зброю Україні