xcounter
#

Якщо цікавило, де в Європі лежать атомні бомби США та як виглядають бази під них, то ось відповідь

10542
Скидання B61-12 з F-35 (зображення штучно розширене)
Скидання B61-12 з F-35 (зображення штучно розширене)

Раз уже загострилось питання "ядерної парасольки" США над Європою, то варто прояснити базові дані у цьому питанні

Є цілком конкретна загроза, що американці не просто скоротять свою військову присутність на Європейському континенті, але й заодно позбавлять європейські країни НАТО своєї "парасольки" у формі тактичної ядерної зброї.

Провідні країни Європи на таку загрозу реагують відповідно, наприклад Франція на території Німеччини збирається розгорнути свої спеціалізовані Rafale під надзвукові крилаті ракети-носії ядерної зброї ASMP-A. Однак тут варто прояснити загальне питання, а скільки всього атомних бомб США зараз може бути в Європі, та де вони лежать.

Читайте також: Франція ще в 2000-х роках списала ракети AS-37 Martel проти російської ППО, а нові такого класу будуть за кілька років
Географія розміщення тактичної ядерної зброї в США за даними Федерації американських вчених (FAS)

Відповідь на це питання є у відповідній публікації порталу The War Zone, автори якого посилаються на дані від Федерації американських вчених (FAS). Наведена вище інфографіка показує, що тактична ядерна зброя США може бути розміщена загалом на шести авіабазах в п’яти європейських країнах НАТО, при цьому мова про орієнтовно 100 атомних бомб типу B61-12.

Найбільша питома частка припадає на Італію, де сумарно на двох авіабазах може бути розміщено до 35 атомних бомб під носії типів F-16 і Tornado (на інфографіці вказані як PA-200). Наступний за вагомістю арсенал до 20 американських атомних бомб розміщений на базі "Інджирлік" в Туреччині, тип носія не деталізується.

Інша частина, або по 15 бомб типу B61-12 розміщені на базах в Бельгії, Нідерландах та Німеччині, носіями можуть виступати F-16 і Tornado відповідно. Сірими точками на карті позначені ті авіабази в Німеччині, Великій Британії, Греції та Туреччині, де раніше розміщувалась тактична ядерна зброя США, однак тепер ці бази для такої ролі зараз не використовуються.

Роботи по модернізації авіабази "Лейкенхіт", дані наводить Федерація американських вчених (FAS)

Наводяться також дані про те, що США ведуть роботи по авіабазі "Лейкенхіт" у Великій Британії, які можуть свідчити про ймовірний намір відновити розміщення на цьому об’єкті тактичної ядерної зброї.

Зокрема було зафіксовано роботи по оновленню захисних укриттів під ці літаки, що включають в себе підземні сховища типу WS3 під атомні бомби. Роботи стартували ще в 2022 році, на даний момент уже оновлено 28 із 33 наявних сховищ.

Крім того, аналітики FAS зафіксували факт робіт по модернізації злітно-посадкової смуги цієї авіабази під літаки F-35A, що можуть бути носіями тактичної ядерної зброї. Ну і врешті, у відкритому доступі були дані від Пентагону про те, що ці роботи мають цілком конкретний вектор по відновленню "ядерного статусу" британської авіабази "Лейкенхіт".

Роботи по модернізації авіабази "Лейкенхіт", дані наводить Федерація американських вчених (FAS)

Автори TWZ на цьому тлі зауважують, що у випадку з роботами по відновленню "ядерного статусу" на британській авіабазі "Лейкенхіт" насправді може бути кілька варіантів подальшого розвитку подій. Найбільш оптимістичний виглядає так, що США справді поновлять там розміщення своїх атомних бомб з тим, щоб зробити свій ядерний арсенал в Європі більш гнучким на тлі постійної загрози від ракет РФ.

Але треба бути готовим і до найбільш песимістичного варіанту, за яким окреслені вище роботи були проведені "по інерції", і ядерної зброї США не буде не тільки на британській базі "Лейкенхіт", але й взагалі на території Європейського континенту.

Зона досяжності російських ракет в Європі, інфографіка від IISS
Читайте також: Франція ще в 2000-х роках списала ракети AS-37 Martel проти російської ППО, а нові такого класу будуть за кілька років