xcounter
#

Яке надцікаве озброєння Швеція може виробляти для України: коли мова йде про один з найбільших ОПК Європи

БМП Strf 90, вона ж CV90, з 40-мм автоматичною гарматою
БМП Strf 90, вона ж CV90, з 40-мм автоматичною гарматою
41236

Швеція є одним з найпотужніших виробників озброєння у Європі: ПТРК NLAW, БМП CV90, винищувач Gripen, САУ Archer - це все шведські розробки

Швеція не виключає того, що може почати виробництво озброєння для України заявив міністр оборони країни Петер Гульквіст за підсумками безпекової конференції у Копенгагені, в якій взяло участь понад 20 країн. На ній було зібрано 1,5 млрд євро для військової допомоги Україні, а також досягнуто домовленостей щодо розширення оборонної допомоги у ключових сферах.

За словами очільника міноборони Швеції, інтерв'ю в якого взяло видання SVT, виробництво шведської зброї не виключено, хоча прямо зараз про це говорити зарано. Але Польща, Чехія і Словаччина вже повідомили, що готові допомогти з виробництвом озброєння.

Читайте також: Як сухопутні війська Польщі готуються до відбиття агресії збройних сил росії Частина 4

САУ Krab
Україна замовила у Польщі САУ Krab

"Йдеться про використання виробничих ліній у різних країнах для виробництва зброї, яку можна безпосередньо постачати до України", - повідомив Петер Хультквіст. Також буде створено фонд, куди країни зможуть вносити кошти для виробництва зброї в Україні.

Таким чином, можливо сильно забігаючи на перед, але цілком можливо вести мову про те, що шведське озброєння почне ще активніше посилювати ЗСУ. І необхідно нагадати, що Україна вже оперує достатньо великою кількістю такого озброєння. Зокрема такі протитанкові системи, як NLAW та Carl Gustaf - були розроблені саме у Швеції.

І це не дивно, бо насправді Швеція є одним з найпотужніших зброярів Європи. Це пов'язано з тим, що країна з початку Холодної війни самостійно вирішувала свої безпекові питання та фактично самостійно озброювала себе, створюючи вкрай цікаві зразки.

БМП CV90

Наприклад, шведська машина піхоти Strf 90, яка була розроблена Hägglunds з Bofors і є справжнім бестселером на ринку бронемашин. Вона більш відома під назвою CV90 та стоїть на озброєнні, окрім Швеції ще у шести країнах, а що найцікавіше, зовсім недавно саме її обрали для переозброєння своїх армій Чехія, а також Словаччина.

На додачу, вкрай важливий момент. Зараз Hägglunds та Bofors входять до складу британського збройового гіганта BAE Systems. Враховуючи позицію Лондона, гіпотетична можливість постачання CV90 до України отримає "зелене світло" з найбільшою ймовірність. Більше того, Чехія, відповідно до умов контракту, отримала широку локалізацію виробництва, що дозволяє "розшити" вузькі з виробництва цієї машини.

Нагадаємо, що CV90 в останній версії Mk IV - це потужна БМП, яка важить 37 тонн протиснарядне бронювання, може оснащуватись західними автоматичними гарматами на будь-який смак від 25-мм до 45-мм, а також ПТРК (базовим є ізраїльський Spike-LR, але його можливо замінити).

CV90 Mk IV оснащена 1000-сильним дизелем, має максимальну швидкість до 70 км/год та розрахована на 7-8 осіб десанту та три члени екіпажу. Звісно ця БМП має цифрову архітектуру для інтеграції сучасного цифрового оснащення та сенсорів, включно з підтримкою доданої реальності.

JAS 39 Gripen

Ще один відомий шведський зразок озброєння - винищувач 4+ покоління JAS 39 Gripen від Saab, який вже багаторазово сватали до України. Здатний вирішувати ціле коло завдань з протиповітряної оборони й завдання високоточних ударів по наземних цілях, маючи високі експлуатаційні характеристики та низьку вартість льотної години саме Gripen вбачався одним з основних кандидатів на посилення Повітряних Сил України, ще у 2020 році.

Звісно питання що краще для України JAS 39 Gripen чи F-16 - більш ніж дискусійне. Але у будь-якому випадку будь-який західний літак 4+ покоління кращий за радянські МиГ-29 чи Су-27, які зараз є основою повітряної компоненти ЗСУ.

А вкрай цікавим доповненням до будь-якого літака 4+ покоління може бути літак дальнього радіолокаційного стеження GlobalEye з системою сенсорів, знову ж, від Saab.

Archer та Mjolnir

Ще один зразок озброєння, який є справжньою іконою у царині артилерійських систем є САУ Archer від Bofors (BAE Systems).

Ця САУ зі 155-мм гарматою з довжиною ствола 52 калібри, має автоматизацію та цифровізацію всіх систем на найвищому рівні. Єдиний раз коли екіпаж всього з трьох осіб торкається снарядів - під час заряджання. Далі розрахунок лише виходить у необхідних район і вирішує яку ціль знищити. Автомат заряджання забезпечує відстріл всього боєкомплекту у 21 снаряд за 3,5 хвилини.

А загалом весь цикл з переведення у бойове положення, серія з трьох пострілів та покидання позиції займає трохи більше однієї хвилини.

Але треба зазначити, що попри вкрай цікаві характеристики, можливо через революційність підходів, а також неможливість ведення вогню "з ґрунту", клієнтів на цю САУ вкрай мало. Навіть Норвегія, яка спочатку брала участь у розробці Archer вийшла з проекту, а у підсумку закупила корейські K9.

Також значний інтерес для ЗСУ можуть становити автоматичний двоствольний самохідний міномет Gkpbv 90 Mjolnir, який вже серійно виробляється для шведської армії. Ця машина також має надвисокий ступінь автоматизації та швидкострільність.

Звісно головним питанням є час. Говорити про постачання шведського озброєння до України у часових межах другої половини 2020-х років можливо, але питання стоїть саме у найшвидшому посиленні ЗСУ. Саме тому з цей огляд, наприклад, не включно потенціал шведських військово-морських потужностей.

З огляду на це, а також з огляду на питання закриття потреб ЗСУ у сучасній бронетехніці, вкрай важливим можливо вважати саме постачання БМП CV90 та машини на її базі. Враховуючи переозброєння найближчих сусідів саме на CV90, її високі характеристики, а також можливість подальшої локалізації виробництва. Цей варіант, скоріш за все, є одним з ключових.

Читайте також: Які сучасні літаки РФ активно падають в Україні та за чим окупанти лізуть на бази зберігання