xcounter
#

Як працює Storm Shadow, для ураження яких цілей призначений та на яку кількість можливо розраховувати Україні

Storm Shadow
Storm Shadow
17524

Storm Shadow використовувалась проти режиму Хусейна, Каддафі, Асада, бойовиків ІДІЛ, а тепер черга дійшла й до рашистів

Крилаті стелс-ракети Storm Shadow офіційно передані України, більше того, частина з них вже у розпорядженні ЗСУ, про що офіційно повідомив міністр оборони Великої Британії під час слухань у британському парламенті.

Ця ракета належить до сучасних крилатих ракет з використанням технології стелс, довершеною системою наведення та потужною бойовою частиною. Й Defense Express підготував матеріал, про те які можливості дійсно має Storm Shadow, який також відомий під назвою SCALP.

Читайте також: США знайшли кому запропонувати 24 літаки F-16 за $4,2 мільярди, із поставкою аж у 2028-2030 роках

Призначення Storm Shadow

Storm Shadow насправді має доволі довгу історію, бо фактично створений на базі французької Apach від MBDA у середині 90-х років та введений у експлуатацію в 2003 році у Великій Британії та Франції. Й ця ракета призначається для озброєння літаків тактичної авіації - Tornado, Rafale, Mirage 2000 та Eurofighter, тобто багатофункціональних винищувачів, а не ракетоносіїв-бомбардувальників.

В цьому й полягає її величезна перевага, бо мова йде про велику кількість носіїв, але це наклало обмеження на вагу, яка становить 1300 кг та дальність, яка в оригінальній версії складає до 560 км. Водночас сама ракета чудово підходить для удару по найбільш важливих об'єктах противника, до яких відносяться командні пункти, авіабази, склади палива та боєприпасів, бази зберігання техніки, кораблі та інші об'єкти, знищення яких є доцільним з огляду на вартість самої ракети.

Зокрема ціна за одну ракету Storm Shadow становить орієнтовно від 1,35 до понад 2 млн євро за одиницю. Зокрема у 2011 році її вартість становила 850 тисяч євро, орієнтовний й не підтверджений цінник ракети на експорт у 2021 році для Єгипту був оцінений у 1,35 млн євро. Але британська преса наразі зазначає ціну у 2 млн фунтів стерлінгів (2,3 млн євро) за одну ракету. Таким чином для оцінки реальних цілей для цієї ракети необхідно розуміти, що її використання, в першу чергу, має бути виправданим враховуючи її вартість.

Storm Shadow
Storm Shadow (MBDA)

Також можливо подивитися на те, як Storm Shadow використовувалась раніше. А перший епізод з її використання припадає на війну в Іраку у 2003 році, ще до їх офіційного прийняття на озброєння, і ці ракети були одні з перших, які уразили ключові об'єкти режиму Саддама Хусейна.

Під час операції у Лівії проти Каддафі у 2012 році Storm Shadow були використані для ударів по авіабазі та військовому бункеру де міг розміщуватись сам Каддафі. У 2018 ракетами Storm Shadow був завданий удар по об'єкту хімічного озброєння у Сирії. У 2021 році ударом цієї ракети по комплексу печер в Іраку було знищено значна кількість бойовиків ІДІЛ.

Скільки Storm Shadow могли передати ЗСУ

Також необхідно розуміти скільки саме Storm Shadow могли взагалі передати Україні. Й вочевидь відповідь на це питання дає їхня доволі висока вартість, а також те, що за неофіційними орієнтовними оцінками загальне замовлення цих ракет для повітряних сил Великої Британії у 90-х роках складало до 1000 одиниць, ще 500 - Францією, Італія замовила 200.

Чи було воно виконане повністю, бо його виконання відбувалось на фоні скорочення оборонних бюджетів - невідомо. Також красномовним фактом щодо цінності ракет є те, що у 2017 році MBDA отримала договір на проведення середнього ремонту Storm Shadow для британських та французьких повітряних сил.

Storm Shadow
Storm Shadow під крилом Eurofighter Typhoon

Головним питанням залишається яка саме версія ракети була передана до України. Якщо оригінальна, яка має дальність до 560 км, то необхідно звісно враховувати запаси цих ракет. А якщо експортна у версії до 300 км - то виробничі потужності з виробництва або конвертації цієї ракети в експортну. Але у будь-якому випадку мова вочевидь не йде про тисячі та навіть сотні Storm Shadow для України, як мінімум у першій партії.

Ефективність Storm Shadow

Загалом Storm Shadow вважається довершеною сучасною крилатою ракетою, яка вже використовувалась у бойових умовах. Включно з подоланням насиченої протиповітряної оборони на досвіді удару по Сирії, де протидіяти ракетами намагались не лише сирійці з численними радниками, а й самі росіяни на авіабазі Хмеймім з С-400, "Панцирями" та іншими аналоговнєтними ЗРК.

По-перше, сама по собі Storm Shadow створена для маловисотного прориву протиповітряної оборони, що характерно для будь-якої дозвукової крилатої ракети, а до того ж сконструйована з використанням технологій малопомітності. По-друге, має довершену систему наведення, яка складається з інерціальної, супутникової, а також DSMAC, коли ракета сканує під собою земну поверхню та злічує з еталонним зображенням.

Storm Shadow

А головною особливістю системи наведення є тепловізійна головка, яка знаходиться під обтічником, що скидається у районі цілі. Завдяки цьому ракета шукає закладену у пам'ять ціль й доводить до неї, а не просто б'є у координату.

А далі вступає у справу бойова частина вагою 450 кг, яка у базовій версії є двоступеневою спеціально розробленою бойовою частиною під назвою BROACH. Її суть полягає у тому, що спочатку спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває землю, армований бетон чи іншу перешкоду, а вже у цей отвір потрапляє основна бойова частина. Декларується, що BROACH еквівалентний за можливостями бетонобійним бойовим частинам.

Читайте також: Для нового шушпанцера з МТ-ЛБ рашисти "пограбували" пам'ятники з торпедними катерами 1939 року (відео)