Повітряні сили США минулого року вирішили призупинити реалізацію проєкту винищувача шостого покоління NGF (Next Generation Fighter) у рамках масштабної програми NGAD (Next Generation Air Dominance), щоб проаналізувати та визначити, чи потрібен їм взагалі таки літак - і сьогодні вже озвучені результати проведеного аналізу, чи буде критично важливим в майбутньому встановлення домінування у повітрі.
І якщо коротко - то так. У ПС США зрештою дійшли висновку, що їм потрібен пілотований літак-"невидимка" шостого покоління, який би надав їм можливість панувати у повітрі під час ймовірної війни в майбутньому - як пишуть у виданні The War Zone, обговорення винищувача наступного покоління проходило на симпозіумі від Асоціації повітряно-космічних сил.
Читайте також: Одна з компаній може повернутися до винищувача 6-го покоління NGAD, який тріщить по швах

Як виходить зі слів генерал-майора ПС США Джозефа Канкеля, фактично всі обговорення навколо нового літака "крутилися" навколо панування у повітрі - військові намагалися проаналізувати, як саме це буде виглядати в майбутньому і чи потрібно воно їм. Відповідь, знову ж таки, вийшла однозначною - панування у повітрі мало, має і буде мати важливе значення для проведення військових операцій.
"Ми перепробували безліч різних варіантів і не було більш життєздатного, ніж NGAD, щоб досягти переваги у повітрі у цій вкрай спірній обстановці", - резюмував Канкель. Відомо, що серед варіантів, які б могли замінити винищувач NGF у рамках програми NGAD, розглядалися такі варіанти, як дешевший літак, який передусім відігравав би рол "контролера" для "вірних ведених" безпілотників, або ж взагалі переміщення уваги з винищувальної авіації на бомбардувальну, коли новітні літаки B-21 Raider просто нищили б ворога на великих відстанях.

Як наголосив голова повітряного бойового командування генерал Кеннет Вільсбах, попри розмови про те, що поняття "панування у повітрі" пішло в минуле, на його думку, сьогодні це "перший будівельний блок будь-якої іншої військової операції". Він наголошує - без панування у повітрі будь-яка інша операція стає у рази складнішою, а подекуди й взагалі неможливою - і в його переліку є фактично все від збору розвідувальних даних і евакуації і до завдання ударів тощо.
Зрештою, Вільсбах також досить логічно розмірковує про те, що Китай наприкінці минулого року у КНР досить несподівано розкрили два нові літаки, і це свідчить про те, що "панування у повітрі" аж ніяк не вмерло.
Разом з тим, винищувач NGAD не буде дешевим, як і сама програма загалом, водночас раніше у ПС США повідомили про те, що доля проєкту залежить суто від рішення президента Дональда Трампа, тож цілком можливо, що її таки поховають.
Читайте також: За п’ять років США хочуть побудувати сотню "ведених" для F-35 і NGAD