Вихваляння російських так званих воєнкорів встановлення комплектів УМПК на ФАБ-1500, що дозволяє її перетворити на плануючу бомбу, є вкрай загрозливим фактором. Мова йде про отримання російськими "ВКС" можливостей взагалі використовувати такі великокаліберні авіаційні боєприпаси. Бо це дозволяє їх скидання поза зоною досяжності абсолютної більшості зенітних ракетних комплексів, які є у розпорядженні ЗСУ.
Але цю інформацію необхідно пропустити через "фільтр" та розібрати по пунктах. А саме:
Читайте також: "Українська бронетехніка" показала модифікований "Новатор": які оновлення отримала машина
- можливість встановлення на ФАБ-1500 нового комплекту УМПК
- більша дальність ніж у ФАБ-250 та ФАБ-500 з УМПК
- можливість Су-34 підняти, як мінімум, дві таких бомби
Чи можливо встановити на ФАБ-1500 УМПК
Спершу треба зазначити, що, за опублікованою інформацією, УМПК ворог встановлює на ФАБ-1500 М54. Це класична радянська фугасна авіабомба у "короткому" корпусі з вагою бойової частини 675 кг.
Сама бомба ФАБ-1500 М54 за своєю ідеологією не має планувати, про що прямо говорить її аеродинамічна форма, яка направлена на те, щоб навпаки досягти вертикального входження у ґрунт. Тому, вочевидь перше, що було необхідно зробити для того, щоб перетворити її на плануючу є перероблення самої аеродинамічної форми бомби. І це насправді доволі нетривіальна задача.
Далі необхідно сконструювати сам комплект з крилами, які повинні витримати вагу трохи більше 1,5 тонни, при цьому уміститись в заданий габарит, складатись та розкладатись.
Зокрема відомо про один суттєвий недолік комплектів УМПК під ФАБ-250 та ФАБ-500, де крила розкриваються завдяки пружині. Й у РФ вже бідкались, що складання крил для підвіски бомб потребує значних фізичних зусиль й часом призводить до шпиталізації технічного персоналу, коли крила не встають на стопор та розкриваються на землі. Враховуючи габарити ФАБ-1500 крила, механізм, а також сила його розкриття мають бути значно більшими.
УМПК ФАБ-1500 має значну дальність скидання
Задекларовано, що ФАБ-1500 з УМПК має більшу дальність скидання ніж у ФАБ-250 та ФАБ-500 з аналогічним комплектом, тобто понад 60-70 км.
Для порівняння можливо взяти спеціально створену російську плануючу бомбу УПАБ-1500В, яка при аналогічній вазі має доволі оригінальну конструкцію Х-подібного оперення з телескопічним принципом розкриття. При цьому навіть така спеціально створена бомба в аеродинамічному корпусі має дальність скидання у 40 км з висоти 14 км.
Тобто можливість досягнення ФАБ-1500 навіть з дуже розвиненими крилами позначки хоча б 80 км вже вбачається більш ніж складною задачею. Особливо за рахунок лише планування.
Зокрема для ще однієї російської спеціалізованої розробки під назвою "Гром-Э1", яка є гібридом ракети та плануючої авіабомби на базі Х-38 із загальною вагою 594 кг, задекларована дальність 120 км. Й такий параметр це за умови висотного високошвидкісного скидання з показниками 12 км та 1600 км/год та роботі ракетного прискорювача самого "Гром-1Э".
Водночас політ "конструкторської думки" у РФ доволі складно оцінити й вона цілком може бути доволі монструозною конструкцією з величезним розмахом крил.
Чи може Су-34 підняти дві ФАБ-1500 з УМПК
Нібито носієм ФАБ-1500 з УМПК є Су-34, який є фронтовим бомбардувальником. Й для нього дійсно задекларована можливість використання авіабомб калібром 1500 кг. Штатно вони підвішуються на внутрішні пілони, а також на центральний під фюзеляжем. Як мінімум саме на них підвішуються КАБ-1500.
Водночас ФАБ-1500 з УМПК цілком може мати вагу у 2 тонни чи навіть більше. Але вочевидь головною проблемою може бути габарити самої бомби з крилами та додатковим аеродинамічним обтічником.
Й таким чином на питання, чи дійсно у РФ змогли зробити комплект для перетворення ФАБ-1500 на плануючу, то у теорії - скоріш за все так. Але чи дійсно такий виріб буде демонструвати надійність - залишається під значним питанням.
Але у будь-якому випадку до встановлення на ФАБ-1500 комплектів УМПК означає значне підвищення загрози з боку російської авіації.
Читайте також: З'явилась вкрай спірна деталь модифікації "Нептуна" для ударів по наземних цілях