xcounter
#

Броня на "прокачку": круті тренди у модернізації бронетехніки (Частина 2)

Особливості та ключові тенденції на прикладі провідних армій та компаній
3770
Броня на "прокачку": круті тренди у модернізації бронетехніки (Частина 2)

Навіть у разі появи нових бойових машин збройні сили більшості країн світу не мають ні бажання, ні можливостей для закупівлі всіх модифікацій певного сімейства ББМ. Тож модернізація бронетехніки є хорошою альтернативою закупівлі нових платформ.

Продовження. Перша частина

Модульна сила

Після 2014 року спостерігається зростання інтересу до озброєнь для боротьби з бронетехнікою противника. Йдеться про дистанційно керовані бойові модулі і баштові установки середнього калібру, багато з яких в бойових умовах здатні діяти без присутності людини на борту ББМ.

Читайте також: Броня з "піни", "бронесоти" та інші круті ідеї
США реалізували модернізацію європейського парку БТР Stryker до рівня Infantry Carrier Vehicle-Dragoon (ICV-D).

США реалізували модернізацію європейського парку БТР Stryker до рівня Infantry Carrier Vehicle-Dragoon (ICV-D). Модернізація передбачає переоснащення дистанційно керованого бойового модуля розробки Kongsberg, який складається зі стабілізованої 30-мм гармати і спареного кулемета калібру 7,62 мм, а в разі необхідності можлива установка і протитанкового ракетного комплексу типу Javelin.

Програма ICV-D була розроблена у терміновому порядку для забезпечення оперативних потреб американського військового контингенту в Європі.

Перше замовлення на поставку бойових машин ICV-D в кількості 81 одиниці було розміщено в липні 2015 року всього через кілька тижнів після отримання відповідної заявки. У квітні 2018 року військовослужбовці 2-го кавалерійського полка Сухопутних сил США провели експлуатаційні випробування і оцінку бойових машин з модернізованими бойовими модулями ICV-D.

Крім бойових модулів, для модернізації європейського парку БТР Stryker також реалізована можливість їхнього оснащення зенітними засобами короткого радіусу дії, а також системою для боротьби з БЛА противника, яка сьогодні знаходиться на етапі випробувань.

Модернізаційний пакет SEP V3 для танка M1A2 Abrams включає установку нового, малопомітного дистанційного бойового модуля CROWS (Common Remote-Operated Weapon Station).

Свої варіанти протитанкових систем озброєнь для модернізації ББМ пропонують фірми Nexter і Norinco. Це дистанційно керований бойовий модуль ARX25 з 25-мм гарматою M811 і дистанційно керований бойовий модуль U4WA з 30-мм гарматою, відповідно. Модернізаційний пакет SEP V3 для танка M1A2 Abrams включає установку нового, малопомітного дистанційного бойового модуля CROWS (Common Remote-Operated Weapon Station).

Захист та безпека

Модернізація системи броньованого захисту й безпеки спрямована на підвищення живучості ББМ без значного збільшення її ваги. Модульна броня виготовляється із застосуванням композитних та інших сучасних матеріалів, а кількість захисних елементів може варіюватися в залежності від умов конкретної бойової операції.

Модульною бронею оснащені, зокрема, плаваючі десантно-штурмові машини AAV SUP Морської піхоти США.

Модульною бронею оснащені, зокрема, плаваючі десантно-штурмові машини AAV SUP Морської піхоти США. За рівнем протимінного захисту вони не поступаються бойовим машинам класу MRAP, які маю спеціальну конструкцію, створену для дій в умовах підвищеної мінної загрози. Модульна броня розробки компанії Roketsan застосовується і для оснащення турецьких танків Altay.

Інші варіанти передбачають вбудовування елементів захисту безпосередньо в конструкцію ББМ. БТР Stryker з колісною формулою 8x8 в рамках програми глибокої модернізації переоснащуються V-подібним днищем (double-V hull / DVH), яке розсіює енергію вибуху в разі наїзду на міну або саморобний вибуховий пристрій. Поставка першої партії серійних машин нового стандарту DVH A1 була завершена у вересні 2017 року. Вони оснащені двигуном Caterpillar потужністю 450 к.с. і більш важкою підвіскою з урахуванням збільшення ваги машини у зв'язку із заміною плоского днища W-подібним.

До Європи повернулися бронетанкові бригадні тактичні групи США з танками Abrams. Всі вони оснащені модулями реактивної броні M19 Abrams Reactive Armor Tiles (ARAT) та системами реактивної броні M32 ARAT-2.

Для подальшого підвищення рівня захисту застосовується реактивна броня, яка змінює напрям кумулятивного струменя і таким чином не дає йому пробити основну броню.

До Європи повернулися бронетанкові бригадні тактичні групи США з танками Abrams. Всі вони оснащені модулями реактивної броні M19 Abrams Reactive Armor Tiles (ARAT) та системами реактивної броні M32 ARAT-2. При цьому американські військові не схильні розглядати реактивну броню в якості довгострокового рішення, оскільки вона має низку серйозних недоліків.

По-перше, це велика додаткова вага (для танку Абрамс комплект реактивної броні важить 3 тони).

По-друге, це ризик передчасного спрацювання в разі обстрілу зі стрілецької зброї.

І, по-третє, це високий ризик ураження людей, які знаходяться поблизу бойової машини в момент спрацьовування елементів реактивної броні.

У минулому США були змушені застосовувати цю технологію при модернізації броньового захисту ББМ. Хоча реактивна броня для БМП M2/M3 Bradley була розроблена ще в 1980-х роках, застосовувати її почали тільки в 2004 році

У минулому США були змушені застосовувати цю технологію при модернізації броньового захисту ББМ. Хоча реактивна броня для БМП M2/M3 Bradley була розроблена ще в 1980-х роках, застосовувати її почали тільки в 2004 році, коли постало питання про термінове забезпеченні оперативних потреб американських підрозділів в Іраку, а на БТР Stryker реактивна броня з'явилася ще пізніше.

Двигун, трансмісія і ходова частина

У всьому світі нові силові установки з дизельним двигуном і вдосконаленою трансмісією є одним із найважливіших елементів модернізації ББМ ще з 1960-х років - з тих пір, як дизелі почали витісняти бензинові двигуни у моделях поколінь 1940-х і 50-х років.

Оскільки основні удосконалення призводять до збільшення ваги бойової машини і споживаної потужності, для забезпечення необхідного рівня її мобільності потрібні двигуни підвищеної потужності. Користувачі хочуть мати надійні двигуни, які не потребують великих експлуатаційних витрат і характеризуються високим рівнем уніфікації з уже існуючими моделями.

З урахуванням цих вимог КМП США розробив програму AAV SUP, яка передбачає оснащення цієї плаваючої десантно-штурмової машини дизельним двигуном Cummins VT903 потужністю 675 к.с. з новим блоком відбору потужності і вдосконаленою трансмісією.

Для забезпечення необхідного рівня її мобільності потрібні двигуни підвищеної потужності.

Завдяки цьому, збільшення ваги машини в результаті установки посиленого протимінного захисту не вплине на її швидкісні характеристики при пересуванні по землі, а швидкість подолання водних перешкод буде збільшено за рахунок застосування осьових водометних рушіїв.

Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова (Україна) розробило модернізовану версію бронетранспортера БТР-4, яка отримала назву БТР-4МВ1. Цей БТР вперше був продемонстрований на оборонній виставці в Києві 10 жовтня 2017 року. Незважаючи на посилений броньований захист і додаткове бортове обладнання (що збільшило вагу машини на 3 тони), БТР-4МВ1 має такі ж швидкісні характеристи (110 км/год по шосе і 10 км/год при подоланні водних перешкод), як і базова модель. Це стало можливим завдяки застосуванню дизельного двигуна Deutz і американської трансмісії Allison.

Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова (Україна) розробило модернізовану версію бронетранспортера БТР-4, яка отримала назву БТР-4МВ1.

Однак модернізованим ББМ може знадобитися більше потужності, ніж може забезпечити силова установка. Для вирішення цієї проблеми при модернізації бойових машин розглядається можливість використання таких технологій, як гібридні електроприводи і більш ефективні батареї та акумулятори енергії.

КМП і Сухопутні сили США провели випробування командного всюдихода "Хаммер" з вбудованим в трансмісію генератором виробництва DRS Technologies. Як показали випробування, один такий модернізований автомобіль здатний генерувати вдвічі більший обсяг потужності, ніж Хаммер з генератором потужністю 15 кВт.

Збільшення ваги бойової машини треба компенсувати за рахунок вдосконалення підвіски, гусениць або колісних шин.

Збільшення ваги бойової машини треба компенсувати за рахунок вдосконалення підвіски, гусениць або колісних шин. Крім того, це має допомогти підвищити стійкість до вібрації і зменшити руйнівний вплив на дорожнє покриття. Так, наприклад, для компенсації збільшення ваги модернізованої десантно-штурмової машини AAV SUP (посилена броня + більш потужний двигун) знадобилася нова система підвіски з роторними амортизаторами і вдосконаленими торсійними штангами, що дозволило збільшити дорожній просвіт на 76 мм.

Для бойових машин на гусеничному шасі сьогодні пропонується досить широкий вибір гусеничних систем, де, на відміну від традиційних моделей, використовується не тільки сталь, але й і інші матеріали.

Так, використання у гусеничних системах гумових прокладок дозволяє знизити опір при перекочуванні гусеничних коліс, а також зменшити рівень шуму та вібрації. Крім того, це дозволить майже вдвічі збільшити термін служби сталевих траків. Подібними системами оснащені бойові машини Warthog, що перебувають на озброєнні британського контингенту в Афганістані.

Для бойових машин на гусеничному шасі сьогодні пропонується досить широкий вибір гусеничних систем, де, на відміну від традиційних моделей, використовується не тільки сталь, але й і інші матеріали.

Для модернізованих колісних машин з посиленим захистом і потужними двигунами розроблені вдосконалені шини. Нові шини Michelin XML встановлені, зокрема, на американських бронетранспортерах сімейства Stryker. Є цікаві рішення на кшталт шин "run-flat" 365/80 R-20 із захисними накладками Hutchinson для зниження помітності в радіолокаційному та ІЧ діапазонах.

Висновки

Навіть у разі появи нових бойових машин збройні сили більшості країн світу не мають ні бажання, ні можливостей для закупівлі всіх модифікацій певного сімейства ББМ.Тож модернізація бронетехніки є хорошою альтернативою закупівлі нових платформ. Особливо це стосується основних бойових танків, які, незважаючи на скорочення їх кількості, і сьогодні залишаються основною ударною силою таких операцій, а завдяки програмам модернізації вони будуть відігравати домінуючу роль у майбутніх війнах аж до 2035-50 року.

Модернізація бронетехніки є хорошою альтернативою закупівлі нових платформ.

Хоча витрати часу і фінансів можуть ускладнити для деяких країн реалізацію програм модернізації бойових броньованих машин, ці програми варто продовжувати, оскільки вони дозволять збройним силам досягти бажаного рівня бойової готовності. У повній мірі це стосується, звісно, і України та її Збройних Сил.

Читайте також: Броня з очима на відстані