Пентагон у рамках розвитку безпілотних літальних апаратів в американському війську реалізує стратегічну програму Replicator, в якій втілює й досвід України - восени цього року оборонне відомство США офіційно, що у рамках першого кроку цього проєкту будуть закуповуватися баражуючі боєприпаси Switchblade 600 компанії AeroVironment.
А 27 серпня міністерство оборони США оприлюднило повідомлення про те, що AeroVironment отримала гібридний контракт на постачання їхніх баражуючих боєприпасів "старшої" версії у невизначеній кількості на максимальну суму у 990 млн доларів з датою виконання до 2029 року, тобто протягом п’яти років. У компанії тоді ж стверджували, що розпочнуть виконувати замовлення протягом найближчих декількох місяців, тобто орієнтовно у листопаді-грудні цього року.
Читайте також: Виробник дронів Vector, який відкрив завод БПЛА в Україні, має крутий проєкт з гігантом Airbus
Разом з тим, минулого тижня в AeroVironment оприлюднили заяву, в якій йдеться про те, що Рахункова палата США (GAO) отримала протест, який оскаржує рішення оборонного відомства США про контракт, укладений з AeroVironment як "єдиним джерелом", що пов’язане з системами Switchblade.
З огляду на це, Армія США наказала призупинити робот по укладеному контракту з AeroVironment, поки GAO буде розглядати це рішення - наголошується, що йдеться суто про угоду від 27 серпня. За даними компанії, GAO має оприлюднити своє рішення по цій скарзі не пізніше 16 грудня 2024 року.
Як пишуть у виданні Defense One, оскаржити контракт вирішила компанія Mistral, маловідомий виробник, який, втім, цього року отримав контакт від міноборони США на майже 74 млн доларів на постачання баражуючих боєприпасів GOLAM II Силам спецоперацій США.
Втім, як показує статистика, зазвичай у таких ситуаціях у 95% випадках рішення виноситься на користь компанії, яка першочергово отримала контракт, тобто зрештою GAO має винести рішення на користь AeroVironment, яка просто продовжить виконувати контракт в інтересах армії США.
Звичайно, існує ймовірність варіанту, що GAO задовольнить позов Mistral і тоді Пентагону доведеться заново проводити конкурс. Втім, поки що важко визначити причини, через які GAO може прийняти рішення не на користь AeroVironment з урахуванням, що їхній Switchblade відповідає всім вимогам, які висунула армія США до такого озброєння.
І навіть якщо у Mistral й наводили якісь доводи, чому конкурс має бути поновлено, то тут можна згадати гучну історію з компанією Oshkosh, яка програла масштабний контракт на 8,6 млрд доларів на виробництво власного ж бронеавтомобіля JLTV і подала аналогічну скаргу в GAO - втім, попри те, що в Oshkosh надали низку аргументів, в Рахунковій палаті зрештою відхилили позов.
Читайте також: Чи можна РЕБом на 100% закривати окремі зони від "Шахедів" і скільки БПЛА вже "посадив" один з підрозділів