xcounter
#

Чи дійсно РФ почала будувати укриття для літаків на авіабазах та куди поділись радянські

6644
Чи дійсно РФ почала будувати укриття для літаків на авіабазах та куди поділись радянські

Перевіряємо, чи дійсно РФ почала будівництво захисних споруд на аеродромах і пояснюємо, куди поділись укриття, які масово будував СРСР

На військовому аеродромі "Мариновка" у Волгоградській області були помічені новостворені укриття для літаків. Ця авіабаза знаходиться у близько 450 км від поточної лінії фронту та використовується для базування фронтових бомбардувальників Су-24 та Су-34.

На це звернули увагу у MilitaryAviationInUa і на оновлених знімках Google Earth на яких дійсно зафіксована поява нових укриттів, які нагадують арочні металеві безкаркасні ангари. Також додано, що вони з'явились десь між 2022 та 2024 роком.

Читайте також: Корвет "Гетьман Іван Мазепа" вийшов на випробування, чи буде там "Нептун"

І на фоні цього Defense Express вирішив з'ясувати, чи дійсно їх поява викликана загрозою ударів з боку України та чи встановлено щось схоже на інших авіабазах. І на основі публічних, але, на жаль низькоякісних знімків з супутника Sentinel Європейської космічної агенції вдалось встановити, що створення цих ангарів почалось ще у листопаді 2023 року, а роботи були завершені на початку 2024 року.

Авіабаза Мариновка
Авіабаза "Мариновка"

Тобто побудова цих ангарів не пов'язана із новими далекобійними ударами з боку України, зокрема і по авіабазах таких як "Кущевская" на Кубані, на який мінімум "два пропущених" нальотів дронів. Останній з яких призвів до знищення літаків, включно із винищувачем групи "Русские Витязи". Але на цьому аеродромі жодних аналогічних конструкцій немає і станом на сьогодні, про що також говорять супутникові знімки.

Авіабаза Кущевская
Авіабаза "Кущевская"

Жодних аналогічних укриттів не було помічено на авіабазі "Миллерово", що у 200 км від поточної лінії фронту.

Авіабаза Миллерово
Авіабаза "Миллерово"

Як і на авіабазі "Бельбек" у поки окупованому Криму, хоча цей аеродром дуже давно у зоні ураження і не лише дронами, а й ATACMS.

Авіабаза Бельбек
Авіабаза "Бельбек"

Також їх немає на аеродромі "Балтимор" у Воронежі, який у 175 км від кордону з Україною.

Авіабаза Балтимор
Авіабаза "Балтимор"

Тобто мова йде про малорозповсюджений випадок, який поки помічений лише на одній авіабазі "Мариновка" і не є системним. І на фоні цього можливо поставити доволі просте питання - а чому на російських аеродромах немає укриттів для літаків.

Бо ще з радянської кінохроніки складається враження, що вони були. І багато, бо їх створювали із традиційним радянським розмахом, характерним для витрат на військо.

арочні укриття для літаків

І дійсно, за досвідом Шестиденної війни, коли Ізраїль на аеродромах знищив майже всю авіацію арабської коаліції, у СРСР активно почали створювати типові арочні укриття. 2А11 - для МиГ-21, 2А13 - для Су-7/17, МиГ-23/27. Останні стали самими масовими та були розміром 12,9х28 метра з товищиною стін у 60 см. При цьому це були доволі дорогі інвестиції, тому укриття в першу чергу будувались у західних військових округах, зокрема в країнах Балтії та в Україні.

Але наступне покоління літаків виросло у розмірах і на заміну дуже зручним у плані габаритів літаками зі змінною стріловидністю, бо МиГ-23 складався до розмаху 7,78 метра, прийшов МиГ-25 з розмахом крила 14 метрів, МиГ-29 з 11,36 метра та Су-27 з розмахом 15 метрів. Не було проблеми лише з Су-24, який за рахунок зміни стріловидності мав мінімальний розмах 10,3 метра.

арочні укриття су-24

Відповідні укриття, під МиГ-25 та МиГ-29 (2А16) ще почали будувати, але радянська економіка вже не витримувала. І для того щоб без ризику запхати МиГ-29 в укриття типу 2А13 із зазором у 1,5 метра на деяких аеродромах почали робити саморобні направляючі.

Тому на питання, чому на російських аеродромах немає укриттів для літаків, відповідь доволі проста - вони є. Але туди літаки створені на базі Су-27 - не влазять.

Су-34 не влазить в укриття

А за весь цей час у РФ питання з укриттями літаків, попри постійну критику з середини, вирішено не було. Хоча великі розміри російських літаків дійсно для багатьох є проблемою. Наприклад, для Індії, де Су-39МКИ не влізають у старі ангари.

укриття су-30

Бо окрім питання розмаху крил є ще питання висоти, а тому для 6-метрових літаків на базі Су-27 необхідно будувати ще й доволі високі укриття.

укриття су-30
Су-30МК2 в'єтнамських повітряних сил

Читайте також: РФ відновила ще одне забуте з Першої світової - пішохідні танки (відео)