Нове керівництво ДП "Харківське державне авіаційне виробниче підприємство" (входить до складу ДК "Укроборонпром") повідомило про своє бачення з подальшого функціонування заводу.
В рамках виконання нового антикризового плану, як повідомив новопризначений генеральний директор підприємства Олександр Кривоконь, планується вирішити два основних завдання - "Завдання №1 – стабілізувати ситуацію, №2 – це не нарощувати борги".
Читайте також: Богуслаєв хоче орендувати потужності ХДАВП. Націоналізація "Мотор Січі" відкладається? (Оновлено)
Для цього на ХДАВП насамперед хочуть довести до літної придатності два майже готових Ан-74 та передати їх у лізинг. На думку очільника заводу, завершити роботу над першим транспортником можна за пів року, другий літак може бути готовим за рік.
"Нам поставлене завдання керівником Укроборонпрому укласти договір і вийти на проєкт по лізингу наших двох літаків Ан-74 з одним із наших національних авіаперевізників. Це дасть змогу частково погасити заробітну плату, яка накопичилася, і розв’яже руки у виробничих питаннях – по запуску виробництва і відновленню деяких напрямків", - відзначив Олександр Кривоконь.
При цьому, керівник ХДАВП вчергове підкреслив, що у сучасному стані харківський завод нові літаки будувати не в змозі.
"На сьогодні втрачені всі компетенції по відновленню літаків, по будівництву літаків. Я заходжу новою командою, і ми починаємо відновлювати процеси по завантаженню заводу. Ми маємо вийти на точку беззбитковості – це близько 30 млн щомісяця, щоб ми могли платити заробітну плату, платити за електроенергію, взагалі функціонувати", - сказав гендиректор.
Замість авіабудівництва на підприємстві збираються продовжити співпрацю з виготовлення запчастин для "Мотор Січ" та почати виконувати ремонт й технічне обслуговування раніше поставлених літаків Ан-140 та Ан-74.
Крім того, щоб забезпечити погашення боргів по зарплаті та зменшити витрати, нова адміністрація хоче списати непотрібний металолом та передати в оренду низку об’єктів на території підприємства.
Є й плани щодо можливого відродження виробництва літаків. Зокрема на ХДАВП створюють офіс управління проєктами та хочуть реформувати власне конструкторське бюро, яке має зайнятися імпортозаміщенням та проектами модернізації літаків (ймовірно без особливої допомоги КБ "Антонов"), що раніше випускалися на заводі.
Однак розраховувати на початок виготовлення модернізованих та імпортозаміщених Ан-74 та Ан-140 в близький перспективі не варто. На це потрібен не тільки час (щонайменше кілька років тільки на проектування) й значні кошти (проектування, побудова дослідного зразка та випробування), яких у підприємства наразі немає.
Нагадаємо, Харківське державне авіаційне виробниче підприємство на сьогодні перебуває у вкрай важкому фінансовому стані й входить у "топ" найбільших боржників в Україні. Лише заборгованість по зарплаті становить 252,75 млн грн, а загальна, станом на початок цього року, складає 4 млрд грн, у тому числі перед державою – 2 млрд.
Виправити цю ситуацію обіцяв ще восени 2019 року колишній гендиректор ДК "Укроборонпром" Айварас Абромавичус, проте борги лише збільшилися. 12 травня ц.р. новим очільником Концерну Юрієм Гусєвим була затверджена був затверджений новий антикризовий план, який наразі й намагається втілити у життя адміністрація під керівництвом Олександра Кривоконя.
Читайте також: ХДАВП у небезпеці: як врятувати підприємство та відновити серійне виробництво Ан-74 і Ан-140