Oncilla, збирання якої здійснюється під Києвом, вже успішно експлуатується в українському війську. Свого часу Defense Express мав можливість зробити детальний огляд бронемашини та безпосередньо поспілкуватися з бійцями.
А на виставці "Зброя та безпека" випала можливість поставити декілька питань віце-президенту польської компанії Mista Олексію Гузієву, який розповів про походження Oncilla та заявив, що одна з головних задач компанії - максимально перенести виробництво машини в Україну.
Читайте також: Білорусь показала прототип власного БТР та тонко натякнула на відмову від російського "Бумерангу"
Зазначимо, що як тільки стало відомо про Oncilla, одразу ж почали з’являтися дописи стосовно того, що це пряма копія "Дозору-Б", а, як саме вона з’явилась у Польщі - залежало лише від фантазії автора. Проте у Mista всі ці дописи спростували.
"Розтиражована інформація про походження Oncilla від "Дозора" - не відповідає дійсності. Свого часу в Україні дійсно була офіційно закуплена документація на іншу машину, яка виглядає, як "Дозор", проте вона мала свої відмінності.
Коли за цією документацією був зібраний перший зразок і ми його випробували, то стало ясно, що їздити на ньому просто неможливо. По-перше, був дикий шум всередині та проблеми з системою охолодження двигуна і коробкою передач.
Все це ми почали виправляти, змінюючи все, мости, редуктори, роздавальну коробку і так крок за кроком. І зараз ми маємо лише старий корпус та важилі підвіски, все інше - нове і, на жаль, не має стосунку до України", - розповів Олексій Гузієв.
Таким чином Oncilla одразу пішла своїм шляхом, а польська компанія, враховуючи відкритий доступ до західних компонентів, почала їх інтеграцію до машини. У порівнянні з підходом, який сповідують на деяких українських державних підприємствах, коли всі роботи намагаються виконати своїми силами, згодом у Mista пішли іншим шляхом.
"Спочатку ми намагались все робити самостійно, проте потім звернулись до спеціалізованих компаній, які під наші потреби розробили для нас всі необхідні вузли та агрегати, а також розгорнули їх серійне виробництво", - прокоментував віце-президент Mista.
Наприклад, для виробництва Oncilla замовляється сталь польського виробництва, яка приходить на підприємство не у листах, а вже у вигляді окремих бронедеталей, які залишається тільки зварити. Тобто досягається значна економія часу на обробці листів.
Аналогічний крок був зроблений і під час розробки бойового модуля, який збирається на підприємстві Mista, а софт був замовлений в іншій компанії. Все це дозволило доволі малими силами розгорнути серійне виробництво.
"На польському підприємстві зараз працює 115 осіб, з яких 70 - робітники. Цього достатньо для того, щоб випускати щомісяця у звичайному темпі п’ять машин на місяць, у випадку необхідності - до 10 машин", - підкреслив Олексій Гузієв.
У планах Mista - подальший розвиток Oncilla, яка має збільшитись та навчитись плавати. А головне - стати українською.
"В планах три завдання на найближчу перспективу. Перше - збільшити десантний відсік. Друге - зробити плаваючу версію. Третє - зробити Oncilla українською. На сьогодні мова поки йде лише про великовузлове збирання в Україні, але ми хочемо, щоб якомога більше деталей, вузлів та агрегатів вироблялося саме в Україні", - заявив віце-президент Mista Олексій Гузієв.
Читайте також: Міністерство оборони України взяло під захист секретний танк "Нота"