xcounter
#

Стокгольмський синдром "Укроборонпрому": нові деталі розкрадання грошей на виробництві боєприпасів

Стокгольмський синдром "Укроборонпрому": нові деталі розкрадання грошей на виробництві боєприпасів
6316

Американська компанія Grey Fox Logistics має повернути гроші Україні за невиконаний контракт з постачання устаткування для виробництва боєприпасів великих калібрів. Загалом йдеться про майже $9 млн. Але це - лише один з фрагментів цієї історії, підсумок якої ще зовсім невідомий. Про те, що відомо - у матеріалі Defense Eхpress.

Рішення у справі проти Grey Fox Logistics на користь України було ухвалено ще 30 квітня 2020 р. Такий був вердикт арбітражного Інституту Стокгольмської торгової палати після розгляду позову до американської компанії з боку Державної акціонерної холдингової компанії "Артем", що входить до складу концерну "Укроборонпром".

Цьому передував майже рік аналізу арбітрами усіх наданих матеріалів та документів - як з боку українського, так і американського підприємств. Але це переможне для "Артема" рішення мало несподівану зворотну сторону - звільнення з посади Президента компанії ДАХК "Артем" Марини Грищенко.

Читайте також: Чому так важко зробити артилерійський 155 мм боєприпас

Сама Марина Грищенко вважає своє звільнення абсолютно необґрунтованим. "Я діяла в інтересах компанії "Артем" та в інтересах країни. Чи в "Укроборонпромі" вже керуються абсолютно протилежною логікою?" Її адвокати готують позов до суду з приводу її звільнення.

Я діяла в інтересах компанії "Артем" та в інтересах країни. Чи в "Укроборонпромі" вже керуються протилежною логікою?"

Марина Грищенко почала працювати на підприємстві економістом у 1990 році, за тридцять років пройшла шлях від начальника планово-економічного відділу до віце-президента (2009 р.) та Президента компанії (2019 рік).

Боєприпасний напрям ДАХК "Артем" вирішило опанувати з 2016 р. з метою стати ключовим центром компетенцій за цим напрямком в Україні.

А 30 квітня на сайті "Укроборонпрому" з’явилось повідомлення, що "команда державного концерну висловлює вдячність Марині Грищенко за багаторічну роботу та відданість підприємству, беззаперечний вклад в розвиток ДАХК "Артем".

Усі зобов’язання Концерну за контрактом з Мариною Грищенко виконані вчасно та у повному обсязі, відповідно до трудового законодавства".

Grey Fox Logistics повинна повернути "Артему" авансовий платіж та заплатити штрафні санкції

У тому ж повідомленні стверджувалось, що замість Марини Грищенко в рамках "планової зміни керівництва" на посаду Президента ДАХК "Артем" рішенням гендиректора концерну Айвараса Абромавічуса призначений Володимир Зімін, який "до недавнього часу працював у ДАХК "Артем", де впродовж шести років відповідав за зовнішньоекономічну діяльність, маркетинг та збут компанії, входив до правління "Артему".

Пропозиція, від якої не відмовляються

У рішенні арбітражного Інститут Стокгольмської торгової палати зазначається, що Grey Fox Logistics повинна повернути "Артему" авансовий платіж, заплатити штрафні санкції за користування коштами та компенсувати затрати підприємства, пов’язані з судовими витратами.

Рішення не підлягає оскарженню та вступає в силу одразу. Ініціатором позову до Grey Fox Logistics було керівництво компанії "Артем" - насамперед йдеться про Президента компанії Марину Грищенко.

У рішенні арбітражного Інституту Стокгольмської торгової палати зазначається, що Grey Fox Logistics повинна повернути "Артему" авансовий платіж, заплатити штрафні санкції за користування коштами та компенсувати затрати підприємства.

Марина Грищенко у розмові з кореспондентом Defense Express визнала, що для неї звільнення з посади Президента компанії ДАХК "Артем", яке відбулося у той же день, що і ухвалення рішення у Стокгольмі, - було повною несподіванкою.

І що коли вона запитала у гендиректора концерну "Укроборонпром" Айвараса Абромявічуса про причину звільнення, то почула у відповідь два слова - "Grey Fox".

Раніше керівництво концерну "Укроборонпром" дорікало Президенту "Артема" щодо доцільності, чи точніше - недоцільності судового спору з Grey Fox Logistics та висловлювало побажання, щоб Грищенко, як керівник підприємства, знайшла варіанти мирової угоди з Grey Fox.

Цієї ж позиції, за її словами, дотримувались і посадові особи в Мінекономрозвитку та в державному підприємстві "Безпека" (про їхню роль трохи згодом).

Поява Grey Fox Logistics

Grey Fox Logistics - власне, компанія-фантом. Навіть з назвою є нюанси.

У докуменах арбітражу, як бачимо зі звіту, назва компанії вимагала уточнень та пояснень.

Grey Fox стала переможцем у тендері, який проводило українське підприємство "Безпека" на вибір постачальника устаткування для України, на якому можна було б виготовляти боєприпаси різних калібрів.

Без артилерії перемога у війні просто неможлива...

Новий для себе боєприпасний напрям ДАХК "Артем" вирішило опанувати з 2016 р. з метою стати ключовим центром компетенцій за цим напрямком в Україні.

Бо боєприпасна тема була і залишається надзвичайно актуальною для країни за відсутності власних виробництв боєприпасів усіх типів та калібрів - від стрілецьких до артилерійських.

Боєприпасна тема залишається надзвичайно актуальною для країни за відсутності власних виробництв боєприпасів усіх типів та калібрів - від стрілецьких до артилерійських.

У 2017 р. була розроблена та ухвалена Державна цільова програма розвитку боєприпасної галузі та спец хімії, яка була розрахована на період до 2021 рр.

В рамках цієї програми "Артем" взяв на себе зобов’язання зі створення вітчизняного виробництва корпусів артилерійських снарядів різного калібру та гільз.

На ці потреби у 2017 р. було виділено $16 млн. бюджетних коштів по лінії Мінекономрозвитку. Відбір постачальників устаткування для підприємств, які виконують державне оборонне замовлення, здійснювало державне підприємство "Безпека", яке отримало на це повноваження від Мінекономрозвитку.

Попри потреби і загрози, Україна й досі не має власного повного циклу виготовлення боєприпасів

За твердженням представників "Артема", з самого початку вони були прихильниками співпраці з постачальниками устаткування або з Туреччини, або з Південної Кореї.

З корейською компанією HBE Press та турецькою REPCON "Артем" вже мав контакти. Потім у список претендентів додалася китайська Poly Technologies Inc. А потім - і американська Grey Fox Logistics.

Як саме вона з’явилася?

У відповідь на це питання Defense Express пояснили так: "Был звонок в приемную "Артема" и поскольку разговаривали на английском языке, то пригласили Владимира Зимина - это был наш директор департамента по внешнеэкномической деятельности.

Человек представился как Дейл Вуд, исполнительный директор компании Grey Fox Logistics. У которого якобы есть информация, что мы ищем такое оборудование. Дейл Вуд сказал, что они хотят поучаствовать в этом тендере. В результате у нас в списке появилась еще четвертая компания, которую мы вообще раньше не знали".

Технічні пропозиції Grey Fox Logistics виявились найбільш спокусливими. Майже фантастичними...

Технічні пропозиції Grey Fox Logistics виявились найбільш спокусливими. Майже фантастичними. Корейці пропонували класичну технологію пресування. Турки - технологію ротаційного видавлювання. Вона була вдвічі дорожча, ніж корейська - але більш гнучка.

Керівництво "Укроборонпрому" та Мінекономрозвитку, як стверджують, виступали за недоцільность судового спору з Grey Fox Logistics

Американці запропоновували краще рішення, аніж турки, але за ціною корейців.

Йшлася про напівавтоматичну лінію з двома незалежними потоками - на одному робляться снаряди, на іншому - гільзи.

Переналаштування оснастки під різні калібри - від 100 мм до 155 мм - дуже швидке. Ну, хіба не фантастика?

Американці запропоновували краще рішення, аніж турки, але за ціною корейців. Йшлося про напівавтоматичну лінію з двома незалежними потоками. Переналаштування оснастки під різні калібри - від 100 мм до 155 мм - дуже швидке.

Імпровізації навколо безпеки

Підприємство "Безпека" наполягало на укладанні контракту саме з Grey Fox Logistics. Тодішній директор підприємства "Безпека" В’ячеслав Глазунов у 2019 р. так пояснював переваги американців кореспондентам Defense Express: "Перед укладанням контракту із закупівлі устаткування для виробництва корпусів боєприпасів великого калібру ми провели дуже прискіпливий аналіз. Була обрана передова технологія, яку в оборонній галузі в усьому світі використовують лише чотири країни.

Тодішній директор підприємства "Безпека" В’ячеслав Глазунов у 2019 р. пояснював переваги американців кореспондентам Defense Express

Той технологічний процес і нове обладнання, яке закуповується для ДАХК "Артем", дозволяє на одній лінії виробляти корпусу снарядів великих калібрів, на інший - гільзи.

Попередній прорахунок собівартості виробів з використанням сучасних технологій показав майже двократне її зниження.

Саме цим шляхом йде ДАХК "Артем", і в 2019 році ми ці роботи завершимо".

Американці мали взяти на себе і виробництво пороху з покупного піроксиліну...

Але це ще не все: "Ми також провели переговори і запропонували американській стороні взяти на себе так звану другу чергу порохового виробництва. Тобто, виробництво пороху з покупного піроксиліну. Коли ми вийдемо на власне виробництво піроксиліну в рамках національної програми, то зможемо використовувати для виробництва порохів вже підготовлену лінію, отриману в рамках офсету".

На американську компанію покладалися надмірні сподівання. І щодо нового устаткування, і щодо порохів

Втім, технологічний шлях, про який говорив директор підприємства "Безпека", виявився іншим.

Хід документів та грошей

ДП "Безпека", яке належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, та ДАХК "Артем" 15 грудня 2017 р. підписують контракт, який передбачав закупівлю і передачу підприємству "Артем" нового устаткування для забезпечення серійного виробництва корпусів артснарядів калібру 152/155 мм - з терміном виконання до 30 грудня 2019 р.

Заявлялося, що на американському устаткуванні можна буде виготовляти і снаряди, і гільзи.

15 грудня 2017 року - це вже перед Новим роком. Всі добре розуміють, що якщо до десь до 27 грудня гроші не надійдуть на рахунок "Артема", то наступний рік для роботи пропаде.

Але керівництво "Артема", як нам пояснили, не довіряло реальним можливостям Grey Fox Logistics, і вирішує перестрахуватися і вносить зміни в контракт з ДП "Безпека". "Мы подписываем с "Безпекой" контракт 15 декабря 2017 г., в который вносится новый пункт о том, что поставщик оборудования определяется и согласовывается непосредственно предприятием "Безпека", - пояснювали на "Артем".

Станом на 2020 р. умови боєприпасного контракту так і не виконані...

Наприкінці грудня 2017 р. з банківського рахунку ДП "Безпека" на банківський рахунок "Артема" були переведені кошти у сумі понад 271 млн. грн. авансового платежу.

5 березня 2018 року В’ячеслав Глазунов листом повідомив підприємство "Артем" про обрання постачальником за контрактом від 15 грудня 2017 року американської компанії Grey Fox Logistics.

Нині Служба безпеки України та НАБУ веде кримінальне провадження щодо дій колишнього керівника державного підприємства "Безпека" В’ячеслава Глазунова та колишнього заступника міністра МЕРТ України Юрія Бровченка. Бо станом на кінець 2019 р. умови боєприпасного контракту так і не були виконані. Що, у свою чергу, зірвало реалізацію узгоджених етапів виконання державного оборонного замовлення та завдало значних збитків державі.

Правоохоронці стверджують, що через дії навколо "Грей Фокс" було зірвано реалізацію узгоджених етапів виконання державного оборонного замовлення і це завдало значних збитків державі.

У НАБУ дотримуються версії, що В’ячеслав Глазунов листом від 5 березня 2018 року фактично забезпечив укладання контракту між підприємством "Артем" та компанією Grey Fox Logistics угоди №GFA-180312 від 12 березня 2018 року на виготовлення та поставку в Україну напівавтоматизованої лінії з виробництва корпусів снарядів, усвідомлюючи, що вказана іноземна організація не має намірів та можливості його виконати.

16 травня 2018 р. на рахунок Grey Fox Logistics підприємством "Артем" було перераховано авансовий платіж у сумі $8 млн 289,5 тис. Потім у період з 17 травня по 29 травня 2018 р. особами компанії Grey Fox Logistics частина вказаних коштів були переведені на банківські рахунки фізичних та юридичних осіб, які, за версію українських розслідувачів, не мали жодного відношення до виконання цього контракту. Хоча, звісно, це залежно від того, як розуміти слово "виконання".

Частина рахунків фізичних та юридичних осіб, на які переводились кошти з рахунку Grey Fox Logistics з 17 травня по 29 травня 2018 р.

Окрім того, цією справою зайнялося і ФБР. Дейла Вуд (Dale Scott Wood), з яким з самого початку проекту контактували представники підприємства "Артем", був затриманий і засуджений у США у квітні 2019 р. за шахрайські дії на термін у 12 років. Але не у справі Grey Fox Logistics - щось там з фондами на $7 млн.

Реєстрація на території США компанії Grey Fox Logistics відбулося якраз напередодні підписання контракту з ДАХК "Артем"

Окрім Дейла Вуда, інтереси Grey Fox Logistics у стосунках з Україною представляв також і Чарльз Провіні (Charles Provini). Його прізвище та жіноча особа з прізвищем Provini є у банківських проплатах за період з 17 травня по 29 травня 2018 р.

Також буде цікаво - створення та реєстрація на території США компанії Grey Fox Logistics відбулося 20 лютого 2018 року. Якраз напередодні підписання контракту з ДАХК "Артем" №GFA-180312 від 12 березня 2018.

Кінець ілюзій

Проте всі ці речі стали відомі згодом. Вони означали, що з американського боку контракт фактично ніхто не збирався виконувати. Але як розвивалась ситуація у реальному часі?

На виставці "Зброя та безпека" "Артем" оптимістично демонстрував макети нових снарядів

Вже через шість місяців з моменту підписання контракту №GFA-180312 Grey Fox Logistics запропонувала підписати додаткову угоду щодо заміни обладнання, прописаного в основному договорі.

Це було несподіванкою для "Артема". Адже саме продекларована технічна унікальність устаткування - спроможність одночасного виготовлення на виробничих лініях як корпусів снарядів, так і гільз з мінімальним часом, а також нижча ціна у порівнянні з пропозиціями від турецьких, корейських та китайських конкурентів якраз і спричинила вибір на користь послуг з боку компанії Grey Fox Logistics.

Про інтригу з заміною устаткування - у викладені документів зі стокгольмського арбітражу

Додаткова угода істотно погіршувала якість обладнання, зменшувала кількість устаткування і не дозволяла вийти на ті потужності виробництва, які передбачалися технічним завданням. Разом з тим, позиція Grey Fox Logistics була протилежною. Там доводили, що запропоноване устаткування вже у іншій комплектації цілком пройняте для виконання тих зобов’язань, яке брала на себе американська компанія.

Відтак, "Артем" та Grey Fox Logistics зайшли у тривалий переговорний процес. У підсумковому документі справи "Артем" проти Grey Fox Logistics арбітражного Інституту Стокгольмської торгової палати, який був детально проаналізований агенцію Defense Express, цьому присвячено аж 90 сторінок тексту. Серед іншого, там є цікавий фрагмент.

Між словами та діями

А саме: адвокати Grey Fox Logistics стверджували, що насправді українська сторона вела себе непослідовно, бо, власне, погодилась на заміну устаткування. При цьому представники Grey Fox посилались на робочі відео-конференції та переписку з керівництвом "Артема".

Адвокати Grey Fox Logistics стверджували, що українська сторона вела себе непослідовно...

Ба більше, стверджувалось, що представники "Артема" на початку 2019 р. на території США провели зустріч з представниками компанії Grey Fox Logistics і навіть погодили заміну устаткування, підписавши відповідний документ. Від підприємства "Артем" це були посадові особи технічний спеціаліст - Олександр Тімошко та начальник департаменту ЗЕД Володимир Зімін, від Grey Fox Logistics - Чарльз Провіні.

Про тлумачення згоди/незгоди на заміну устаткування - з документів арбітражу

У розмові з кореспондентом Defense Express безпосередній учасник відряджень Володимир Зімін наголосив, що аргументація адвокатів Grey Fox Logistics не відповідає дійсності. Відрядження до США представників "Артему" мали на меті перевірити реальний стан справ з ходом контракту. Бо вже були суттєві підозри, що Grey Fox Logistics свідомо затягує час і де-факто не має можливостей для виконання контракту з Україною.

Вже були суттєві підозри, що Grey Fox Logistics свідомо затягує час

"Ні Тімошко, ні я не мали повноважень на узгодження переліку нового устаткування. Це міг зробити лише тодішній Президент ДАХК "Артем" Антон Карпенко шляхом підписання додаткової угоди. На одній з таких відео-конференцій Карпенко сказав, що так, ми згодні на заміну.

Але, знову ж таки, це був протокол відео-конференції, який не мав юридичної сили. За умовами нашого контракту, юридичну силу мала лише додаткова угода, яка визначала перелік устаткування.

За результатами нашого візиту до США ми склали протокол, який потім подали на розгляд Президенту компанії. Там ми йшли по переліку устаткування, який був передбачений базовою угодую і констатували факт його відсутності. З огляду на звіт і на те, що стан виконання контракту з американської сторони був дуже низьким, Президент ДАХК "Артем" Антон Карпенко і ухвалив рішення подаватись до суду", - стверджував Володимир Зімін.

Позиція "Артема" - як Президента ДАХК "Артем" Антона Карпенко, а потім Марини Грищенко, яка була призначена керівником компанії після того, як Карпенко полишив посаду президента за власним бажанням, була незмінною. А саме - забезпечити виконання американською компанією своїх зобов’язань.

Україна блукає по зачарованому колу зі слів, обіцянок, жадоби та чергових очікувань...

У розмові з кореспондентом Defense Express Марина Грищенко наголосила, що звернення до Стокгольмського арбітражу було необхідним рішенням з огляду на небажання представників Grey Fox Logistics виконувати умови контракту щодо постачання в Україну устаткування з необхідними технічними та технологічним можливостями.

Проте, за її словами, перемовини представників "Артема" на початку 2019 р. у США зашкодили інтересам "Артема", бо це дало підстави Grey Fox Logistics посилались саме на цей візит як на доказ непослідовності і упередженості української сторони.

Перехід на натівські калібри у виготовленні артбоєприпасів зазвичай згадували у контексті розробки артсистеми "Богдана"

У вересні 2019 року Володимир Зімін звільнився з підприємства "Артем" за власним бажанням. Причина звільнення, за його словами, полягала в тому, що йому було запропоновано перевестись на нову посаду у компанії, але з суттєвим пониженням.

Далі ви вже знаєте.

30 квітня 2020 р. "Артем" виграє суд у Стокгольмі, і в той же день гендиректор концерну "Укроборонпром" Айварас Абромавічус звільняє Марину Грищенко з посади президента "Артема", яка не дослухалась до порад вийти на мирову з Grey Fox Logistics. Хоча, здається, за фактичною логікою Абромавічус мав би подякувати Грищенко за відстоювання інтересів концерну та за повернуті державі гроші.

На питання про причину звільнення почула у відповідь два слова - "Grey Fox"...

А на посаду Президента ДАХК "Артем" рішенням гендиректора концерну Айвараса Абромавічуса призначений Володимир Зімін.

Знову - по зачарованому колу

…Так, дійсно, є відчуття, що в цій історії чогось ще не вистачає і за лаштунками залишається щось важливе. Тож велика ймовірність, що буде продовження. Коли і як, рано чи пізно, публічно чи кулуарно - побачимо.

І тут, власне, йдеться не лише про Grey Fox Logistics, а про те, що вкотре символізує ця історія. Бо очевидно, що з 2017 р. Україна майже не просунулася вперед у створенні власної боєприпасної галузі. Зате вкотре блукає по зачарованому колу зі слів, обіцянок, жадоби та чергових очікувань...

Читайте також: Ракетний форс: нове керівництво "Артема" розголосило інформацію, про яку краще було мовчати