xcounter
#

Ракетний форс: нове керівництво "Артема" розголосило інформацію, про яку краще було мовчати

Україна має виконати контракт з Індією на поставку авіаційних ракет Р-27 на понад $220 млн
Ракетний форс: нове керівництво "Артема" розголосило інформацію, про яку краще було мовчати
8163

"Контракт на поставки ракет Р-27 до Індії - це найбільший виклик для виробників та спец експортерів. Це не БТР зварити..."

Державна акціонерна холдингова компанія "Артем" має забезпечити виробництво значної кількості нових авіаційних ракет для Індії. Йдеться про контракт на поставку до цієї країни авіаційних ракет класу "повітря-повітря" середньої дальності Р-27 на суму $ 221 млн, а також контрольно-перевірочної апаратури до ракет Р- 27 (комплекс "Гурт-М") на суму $26 млн.

Р-27
Лінійка авіаційних ракет Р-27 на стенді Укроборонпрому

Ця конфіденційна інформація стала несподівано публічною з огляду на твердження нового президента ДАХК "Артем" Володимира Зіміна, який був призначений на цю посаду 30 квітня генеральним директором ДК "Укроборонпром" Айварасом Абромавичусом.

Читайте також: "Нептун" влучає у ціль: вогневі випробування комплексу РК-360МЦ

На сайті концерну стверджується, що “Володимир Зімін до недавнього часу працював у ДАХК "Артем", де протягом 6 років відповідав за зовнішньоекономічну діяльність, маркетинг та збут компанії, входив до Правління "Артему". До ДАХК "Артем" працював заступником директора ДП ДГЗП "Спецтехноекспорт", що входить до складу ДК "Укроборонпром", у державних та комерційних банках".

Про індійський контракт Володимир Зімін розголосив під час конкурсу на посаду Національного космічного агентства у листопаді 2019 р. Ця інформація є у відео-звіті Національного агентства України з питань державної служби (центрального органу виконавчої влади, яке, серед іншого, проводить кадрову політику щодо держслужби в державних органах) щодо вибору нового керівника Національного космічного агентства. На цю посаду наприкінці листопада 2019 р. серед інших кандидатів претендував і Володимир Зімін.

Для підтвердження свої готовності зайняти посаду в НКАУ, Володимир Зімін розповів конкурсній комісії, що "…Я працював на заводі «Артем», ми виготовляли ракети класу "повітря-повітря" для винищувачів. Ми співпрацювали з підприємствами галузі. Зокрема, з підприємством "Арсенал", яке виготовляє теплові головки самонаведення до цих ракет, які я успішно поставляв... Ми співпрацювали з Павлоградським хімічним заводом, який вів для нас програму імпортозаміщення по двигуну для ракети Р-27. Я орієнтуюся в галузі. Але, на жаль, я не технічний спеціаліст і не маю технічної освіти».

Модульність ракет Р-27

На питання щодо прикладів власних успішних проектів саме "під власним керівництвом" (дивимось з 6 хвилини) Володимир Зімін заявив таке:

"У липні цього року (йдеться про 2019 р.) я підписав контракт з урядом Індії ракет Р-27 на $ 221 млн. Також я підписав контракт на $ 26 млн. на поставку контрольно-перевірочної апаратури до ракет Р- 27 на суму $26 млн. до Індії. Я займався великими речами. Враховуючи, що весь збройовий експорт України за минулий рік $380 млн.

- Тобто 2/3 збройового експорту України це ваша заслуга?

- Ну, моя та моєї команди… "

На питання, чому після цієї перемоги вже у жовтні 2019 р. Володимир Зімін полишив посаду на підприємства «Артем» відповідь була такою: "Керівництво заводу "Артем" почало проводити свою політику. З якою я не був згодний . Після того, як я виконав два великих контракти, я, мабуть, став непотрібен".

На той час пост президента ДАХК "Артем" займала Марина Грищенко, яка за 30 років роботи пройшла кар’єру від начальника управління до президента компанії.

2017 року уряд виділяв $16 млн державній компанії "Артем" на закупівлю лінії з серійного виробництва снарядів калібром 152 і 155 міліметрів. Наприкінці 2019 року "Артем" опинився у центрі гучного скандалу, викликаного тим, що було зірвано державний контракт на виготовлення на підприємстві корпусів для снарядів. Причина – не поставка в Україну лінії для виготовлення боєприпасів, яка мала бути закуплена у Сполучених Штатах у компанії "Грей Фокс Логістік".

Снаряди, які мало серійно виготовляти підприємство "Артем"

Переможця у поставках цієї лінії - компанію "Грей Фокс Логістік" - було обрано через профільне представництво Мінекономрозвитку - державне підприємство "Безпека". "Артем" перерахував цій компанії аванс в розмірі 50 відсотків, тобто $8,2 млн. Але устаткування так і не надійшло.

Керівництво ДАХК "Артем", серед іншого, вважало, що за зрив контракту у тому числі, має нести відповідальність і посадова особа компанії, що відповідає за зовнішньоекономічну діяльність. Звісно, безпосередній стосунок до цього мав Володимир Зімін, який після цього полишив "Артем".

Проте тепер Зімін повернувся на "Артем". На сайт концерну повідомлено, що "відбулася планова зміна керівництва" і що "команда державного концерну Укроборонпром висловлює вдячність Марині Грищенко за багаторічну роботу та відданість підприємству, беззаперечний вклад в розвиток ДАХК "Артем".

Що ж до ракетного контракту від 2019 р. на постачання Р-27 до Індії, про який нинішній новий керівник ДК "Артем" Володимир Зімін заявив вже як про виконаний, то це "фантасмагоричне" перебільшення..."

Так нашому агентству на умовах анонімності прокоментувала цю історію одна посадова особа у оборонно-промисловому комплексі. "Контракт є і йде складання кооперації та, скажімо так, ціноутворення. Контракт надзвичайно складний з точки зору технічної реалізації, бо йдеться про створення вітчизняного ланцюжка з виготовлення Р-27. Без російських комплектуючих. З урахуванням проведення подальших випробувань таких нових ракет на носіях цього озброєння. Йдеться про винищувачі типу МіГ та Су.

Публічна інформація про цей контракт може додати додаткових складностей. Контракт на поставки ракет Р-27 до Індії, за великим рахунком, - це найбільший виклик для виробників та спец експортерів. Це не БТР зварити. Зрив контракту нанесе значний удар по іміджу України як виробника озброєнь. Тож про цей контракт Зіміну краще було мовчати. Але тепер це відповідальність і нового керівника "Артема", і керівництва "Укроборонпром", яке ухвалило рішення про ці несподівані кадрові зміни", - наголосив представник оборонної галузі у коментарі для Defense Express.

Володимир ТКАЧ, Defense Express

Довідково

ДАХК "Артем" (Київ) з радянських часів є основним серійним виробником авіаційних ракет сімейства Р-27. Попередній контракт на поставку ракет сімейства Р-27 Індії був реалізований українською стороною в 2013 році, коли за угодою вартістю $246 млн для ВПС Індії було поставлено 400 ракет цієї серії (180 Р-27ЕР1, 180 Р-27ЕТ1 і 40 навчальних) виробництва ДАХК "Артем".

Згідно з відкритими джерелами, з 2010 по 2018 рр. Україна здійснювала поставки ракет сімейства Р-27 виробництва ДАХК "Артем" в Алжир (78 ракет), Польщу (40), Казахстан (30), Бангладеш (12) та Індонезію (п'ять).

Читайте також: "Вільха-М", "Нептун" і Т-72АМТ: які зразки нового озброєння перевіряють в ДНДІ ВС ОВТ (фото)