Портал Infodefensa пише про те, що Швеція та Філіппіни уклали меморандум про поставку винищувачів JAS 39 Gripen. Цей документ підписали міністри оборони обох країн під час зустрічі в Сінгапурі.
Хоч деталі не розкриваються, схоже, для самих Філіппін тут є важливим вже сам факт наявності твердої домовленості про купівлю сучасних бойових літаків. Бо зараз "ядро" філіппінських ВПС складає ескадрилья з 12 навчально-бойових FA-50 південнокорейського виробництва. І також, як зазначається, Міноборони Філіппін "досі націлене" на купівлю новітніх F-16V в американської Lockheed Martin.
Читайте також: Корейський експрес у дії: продемонстровано перші екземпляри FA-50 та К239 Chunmoo для Польщі
На перший погляд, описане вище може виглядати як мінімум специфічно. Бо, наприклад, виходить, що Швеція уже двічі відмовляла Україні в передачі Gripen, хоча погодилась навчати на ці винищувачі наших льотчиків, а тепер ця країна готова продавати такі літаки одній з країн Азії, де нема "великої війни", і відповідно не треба літаки буквально "на вчора".
Але схоже, що в цьому проглядається якраз реальна умова, за якої Швеція готова погоджуватись на ті чи інші форми поставки або ж просто передачі своїх винищувачів – це має працювати на завантаження потужностей шведської промисловості, в першу чергу Saab як виробництва Gripen. Тим більш, що ця корпорація ще осінню 2022 року бідкалась, що вже 8 років не мала нових замовників.
Окремо цікаво, що філіппінці пішли домовлятись зі шведами про поставку Gripen на тлі того, що "з першої спроби" не вдалось замовити поставку новітніх F-16V. Можливо, тут справа була не тільки в тому, що черга на нові літаки цього типу через темпи виробництва сягає аж до 2030-х років, свої політичні моменти можуть бути також. Бо, наприклад, США самі запропонували Колумбії купити 24 нові F-16, але з поставкою аж у 2028-2030 роках, і аж за 4,2 мільярди доларів.
Схоже, на такому тлі Gripen в теорії може стати альтернативною для тих країн, які хотіли, але по різним причинам не змогли замовити поставку новітніх F-16V. Ну і також – схоже, став зрозумілим варіант, за якого Швеція погодиться поставити винищувачі свого виробництва Україні.
Читайте також: Як росіяни в 1995 році намагались продати Швеції Ми-28, і чому не вийшло