Серед іншого обговорювалось питання вдосконалення системи територіальної оборони держави. Зокрема секретар РНБОУ Олексій Данілов наголосив на необхідності вироблення єдиних підходів до розробки її архітектури. І акцентував на прискоренні підготовки відповідного законопроекту з урахуванням особливостей адміністративно-територіальної реформи, яку заплановано реалізувати у державі.
За результатами наради Олексій Данілов доручив своєму першому заступнику генерал-полковнику Михайлу Ковалю, якого відповідно до рішення РНБОУ від 7 грудня визначено відповідальним за вдосконалення системи територіальної оборони країни, активізувати роботу в цьому напрямі.
Читайте також: Представник ГШ ЗСУ про реформування українського війська
Під час перебування Михайла Коваля у Львові, журналісти АрміяІnform поцікавились, як іде ця робота, і що очікувати нового в територіальній обороні країни.
У Києві, можливо, буде дві бригади тероборони
— Михайле Володимировичу, чи є чітка концепція територіальної оборони держави?
— У нас визначені чіткі терміни на подачу відповідного рішення. Зараз проводитимемо планування. Але кістяк нашого рішення, що робитимемо у перспективі — вже опрацьовано. Гарантую, що ми матимемо потужну територіальну оборону, куди ввійдуть усі верстви населення. Вона повністю забезпечить спокій держави у цьому напрямку, починаючи від маленького населеного пункту — села, закінчуючи промисловим мегаполісом.
— Чи можна вже говорити про певну структуру, яка планується?
— Поки не говоритиму про це. Бо цю структуру насамперед має затвердити Верховний головнокомандувач Збройних Сил України. Але ви побачите, що вона не буде громіздкою, і стане дуже патріотичною.
— Наразі жартома говорять, що всю бригаду тероборони можна зібрати в одному кабінеті. Чи стане вона реально потужною, чи спиратиметься на місцеві ресурси?
— Обов’язково. Ми врахуємо все, зокрема випускні курси військових ліцеїв і територіальні громади, які утримуватимуть підрозділи тероборони. Ці питання вже продумані. Ми пропонуватимемо розглядати всі ці документи вищому керівництву і після того — подавати до Верховної Ради України, щоб депутати ухвалили їх як законодавчі акти.
— Планувалося, що у кожній області буде мінімум по одній бригаді тероборони. Чи змінилися ці плани?
— У такому місті, як Київ, буде навіть дві бригади. Все залежатиме, яка це область. Адже у нас різні регіони: є аграрні, а є індустріальні, з великим економічним потенціалом, більшою щільністю населення, кількістю підприємств, небезпечних об’єктів. Тому там, звісно, слід робити потужнішу організацію. Ще раз зауважу: зараз ці питання опрацьовуємо. Гадаю, що за місяць-півтора я зможу докладно розповісти про ці й інші моменти.
Система буде потужною у всіх аспектах
— Чи враховуєте досвід наших партнерів із країн-членів НАТО в удосконаленні системи тероборони?
— Безумовно. Скажу, що ми тут щільно співпрацюємо з литовськоми територіалами, врахували їхніх стрільців, і загалом досвід територіальної оборони литовців. Це дуже хороший досвід. Тим паче, литовська сторона надала своє бачення перспективи. У поляків теж бригадна конструкція і у Варшаві засновуватимуть дві бригади. Естонія поділилася власною специфікою. Але найбільше — Литва. Наші литовські побратими дали всю структуру тероборони і ми багато раціонального звідти взяли для себе.
— В Україні є багато офіцерів і сержантів, які звільнилися у запас, прийшли з війни й мають багатий бойовий досвід. Чи врахують їхні можливості й навички у цій системі?
— Обов’язково. Ба більше, територіальна оборона спиратиметься і включатиме в себе юнаків і дівчат віком від 16 років, людей похилого віку. Дуже похилого. Вікових цензів фактично не існуватиме. Ми це продумуємо. І форму одягу, і навіть клятву бійця тероборони. Вона відрізнятиметься від військової присяги, бо люди, досягнувши повноліття, вже прийматимуть цю присягу і виконуватимуть завдання у системі тероборони держави.
— Держава стимулюватиме таких людей?
— Безперечно. І дуже сильно піднімемо патріотичне виховання, зокрема молоді. Юнацький максималізм обов’язково слід використовувати і робити з молоді майбутніх керівників держави по всіх напрямках.
— А щодо забезпечення підрозділів тероборони озброєнням і військовою технікою, які тут пріоритети?
— Поки не розкриватиму цього, але робота в цьому напрямку теж іде. Система територіальної оброни України буде дуже потужною у всіх аспектах. Докладніше про все розповім дещо пізніше.
— Дякуємо за розмову.
Бесіду вели Олександр ПОРОНЮК та Віталій СТЕЧИШИН
Читайте також: Курс на НАТО: що не так з євроатлантичною інтеграцією України?