xcounter
#

Китай реально пристрілює потерпаючий Boeing забороною купляти літаки та притримує справжнє "фаталіті"

Boeing 787 Dreamliner China Southern (всі фото: Boeing)
Boeing 787 Dreamliner China Southern (всі фото: Boeing)
67581

Boeing за останні роки отримав збитків на 36 млрд доларів, а втрата Китаю - це 20% від всього світового ринку, але і це буде фінальний удар - китайські виробники постачають компоненти для виробництва всіх американських лайнерів

Торгівельна бійня між Китаєм та США, у якій Вашингтон дійшов до 145% тарифів, а Пекін відповів 125%, дійшла до справжніх ударів у найболючіші точки. Зокрема уряд Китаю наказав всім китайським авіакомпаніям, як державним, так і приватним відмовитись від закупівлі лайнерів від американського Boeing.

Більше того, заборона діє навіть на приймання вже замовлених літаків, які можуть бути розмитнені лише за окремим рішенням, пише Bloomberg. Також китайський уряд вже ухвалив програму компенсацій для китайських авіакомпаній, що експлуатують Boeing.

Читайте також: Модернізація Abrams нагадує сатиру "Війни Пентагону", в Армії США хочуть новий ОБТ вже за 24-30 місяців
Boeing 737MAX Air China
Boeing 737MAX Air China

А з боку Defense Express зауважимо, якщо Пекін буде твердо стояти на цьому рішенні - він реально "пристрелить" Boeing. Бо реальний стан цієї компанії доволі крихкий, якщо говорити доволі дипломатично.

За 2024 рік Boeing задекларувала 11,8 млрд збитків. Це найгірший результат з 2020 року, коли світ був охоплений пандемією. А загальні збитки Boeing з 2019 року по кінець 2024 року - 36 млрд доларів. Тобто останнє що потрібно було компанії - втратити китайський ринок, а він має дуже велике значення.

Якщо спиратися виключно на прогнози та звіти самого Boeing, то до 2043 року один Китай відповідатиме за 20% світової потреби у цивільних літаках. Ця частка аналогічна всій Північній Америці, та лише на 2% менша за всю іншу Євразію.

Boeing China Market Outlook
Прогноз Boeing (джерело - Commercial Market Outlook 2024–2043)

Загалом мова йде про 8 830 нових літаків, які потребуватимуть китайські авіаперевізники. І з яких абсолютна більшість, 6 720 літаків, вузькофюзеляжні лайнери. І саме на цю нішу дуже сильно претендує Boeing зі своїм 737MAX. Як і на частку з 1 575 широкофюзеляжних завдяки своєму 787 Dreamliner.

Такі цифри отримані із розрахунку, який був проведений самим Boeing, виходячи з темпів збільшення комерційного повітряного флоту Китаю у 4,1%, при щорічному темпі зростання пасажиропотоку на 5,9% (при середньосвітовому показнику у 4,7%). При цьому таке зростання буде пов'язано із внутрішніми рейсами між китайськими містами.

І цей величезний шмат ринку у Boeing розраховували ділити, максимум, на трьох: з головним конкурентом - Airbus та вже китайським COMAC, який на свій вузькофюзеляжний C919 має всіх потенційних замовлень на понад 1000 літаків від китайських авіакомпаній. І це попри те, що вперше піднявся у небо у 2017 році, а перший комерційний рейс зробив у 2023 році і загалом поки було побудовано близько 25 літаків C919 включно з прототипами. Формально можна згадати бразильський Ebraer, але його частка на ринку залишається гомеопатичною.

Boeing 737MAX China Southern
Boeing 737MAX China Southern

Саме тому для Boeing втрата китайського ринку може бути критичною. Більше того, у Китаю в руках ще один фінальний удар, "фаталіті". Це заборона експорту комплектуючих для літаків Boeing. Бо, далі цитата від самої компанії:

"Boeing є найбільшим замовником китайської авіаційної промисловості. Понад 10 000 літаків Boeing літають із деталями, виробленими в Китаї. Діяльність Boeing в Китаї вносить більше 1,5 млрд доларів США на рік у пряму підтримку економіки Китаю, включаючи постачальників, спільні підприємства, операції, навчання та інвестиції в дослідження та розробки".

Також сам Boeing декларував, що має у Китаї понад 35 ключових постачальників. І китайські виробники відіграють важливу роль у виробництві кожної моделі авіалайнерів Boeing включно з композитними деталями та вузлами первинної та вторинної структури літака, його компонентів та оздоблення. А центральними є Boeing Tianjin Composites, що є спільним підприємством з китайською AVIC, а також Центр комплектації та постачання 737 Boeing-COMAC.

Читайте також: У британському парламенті заговорили про виробництво української зброї у Великій Британії у межах спільного хабу ОПК