xcounter
#

Чи підійде на перших етапах для F-16 тактика застосування радянських літаків - розповідає український пілот

8260
Фото — U.S. Air Force
Фото — U.S. Air Force

Та як буде проходити навчання наших пілотів на американські винищувачі

Пілоти Повітряних Сил ЗСУ, які зараз проходять навчання на багатофункціональні винищувачі F-16, у цьому місяці мають розпочати перші польоти з інструкторами на цих літаках — Defense Express поспілкувався з українським пілотом, офіцером з позивним "Мунфіш", який зараз опановує американський літак, щоб дізнатися більше подробиць про те, як триває цей процес.

F-16 Україна
F-16 Fighting Falcon, фото — U.S. Air Force

Український пілот нагадує, що програма, за якою навчаються наші військові, була спеціально розроблена під потреби ПС ЗСУ — з урахуванням того, що винищувачі F-16 якомога швидше мають стати в стрій і що наші пілоти мають бойовий досвід. Програма була скорочена і спрощена, за даними Пентагона, терміни навчання можуть становити 5-9 місяців.

Читайте також: Контрбатарейний та мінний глухий кут війни: чому Excalibur та HIMARS лише про паритет, а мінні поля питання без відповіді

На відео з 5:00

"Перший блок — це навчальний. Опанувати [літак], навчитися ним керувати, виконувати зліт-посадку, елементарні маневри і не тільки", — відзначає "Мунфіш". Далі — так би мовити "академічна частина", під час якої військові опановують теорію в напрямку "повітря-повітря", згодом закріплюють теорію на практиці і зрештою так само опановують і роботу по наземних цілях.

Фото — U.S. Air Force

Разом з тим, це все передусім стосується індивідуальної підготовки пілотів, водночас не менш важливим буде те, як наші військові будуть використовувати літаки у ланках чи ескадрильях і як довго треба вчитися такій взаємодії — бо, наприклад, як нещодавно відзначив генерал Джеймс Хекер, командувач ПС США у Європі, а також ПС НАТО та США в Африці, що для створення повноцінної злагодженої ескадрильї потрібні роки.

Втім, "Мунфіш" уточнює — що у цьому випадку скоріш за все йдеться про підготовку ескадрильї "з нуля" за стандартами НАТО. "Звичайно, це займає багато років, тим більше для країн, які вперше опановують літак F-16", — наголошує український пілот.

Водночас якщо говорити про наш випадок, то тут очевидним плюсом буде те, що пілоти вже дуже добре знають один одного. І, як акцентує "Мунфіш", пілотам ПС ЗСУ на початкових етапах нічого не заважає використовувати F-16 так, як вони до цього використовували й радянські літаки — з урахуванням нових можливостей, які надає американський винищувач.

Пуск AGM-88 HARM з МіГ-29
Пуск AGM-88 HARM з МіГ-29

"У мирний час йдуть довгі роки на побудову інфраструктури, відповідного рівня тактичних навичок, але в наших умовах у нас буде "карт-бланш", особливо на перших порах, коли ми будемо застосовувати ті тактики, які ми застосовували до цього. Тим більше, що вони працюють", — розповідає український пілот.

"Нам абсолютно нічого не завадить — за наявності інфраструктури, і при тому, що все пройде гладко з передачею техніки, з навчанням і усім іншим — приїхати в Україну і одразу виконувати бойові завдання. Принаймні таким чином, як ми їх виконували до того", — підсумовує "Мунфіш".

Разом з тим, у контексті оснащення ПС ЗСУ винищувачами F-16 варто розуміти, що ці літаки не стануть панацеєю, але вони дійсно вкрай необхідні для поповнення втрат і розширення можливостей нашої авіації — за попередніми прогнозами, у 2024 році Україна може озброїтися ймовірно 2-3 ескадрильями F-16.

Читайте також: ЗСУ менш як за місяць знищили рекордну кількість ворожих ТОС-1А, і це доволі промовиста цифра