Як було відзначено під час проведення круглого стола "Стратегія розвитку суднобудівної промисловості України на період до 2030 року" (28 вересня 2021 року), в Україні й досі не має центрального органу влади, який має піклуватись питаннями вітчизняного суднобудування.
Через це зостаються не вирішеними різноманітні проблеми, яких накопичилось в галузі дуже багато, а саме суднобудування в Україні наразі знаходиться в критичному стані.
Читайте також: Британська Babcock розкрила приблизні деталі проекту майбутніх ракетних катерів для ВМС України
При цьому, як зауважили під час круглого стола, потенціал країни в цій сфері все ще дуже великий.
В Україні й досі функціонують 20 (!) суднобудівних та судноремонтних верфей, 15 конструкторських бюро та наукових організацій.
Також в країні працює 16 річкових портів та терміналів та 13 (буз урахування портів тимчасово окупованого Криму) морських портів.
"Наша морська індустрія є однією з найважливіших базових конкурентних переваг України", – зазначив президент Асоціації "Укрсудпром" Віктор Лисицький.
Водночас торговельний флот України налічує 1438 судів різних типів, частина з яких вже непридатна до перевезень, а інші майже всі критично застарілі (середній вік суден 32 роки).
Ще більш скрутна ситуація у ВМСУ – 18 кораблів та суден з яких 14 це патрульні та артилерійські катери (ймовірно рахувались лише бойові кораблі та катери).
На думку представників "Укрсудпрому", цю ситуацію можна було б докорінно змінити, шляхом прийняття Державою низки рішень зі стимулювання або пом’якшення певних умов, як для власне суднобудівних-судоремонтних та пов’язаних з ними підприємств, так і для перевізників вантажів водним шляхом та портових компаній.
Представники Асоціації разом з Концерном розробили та презентували проєкт Стратегії розвитку суднобудівної промисловості нашої країни на період до 2030 року. Вони очікують, що впровадження комплексу заходів, про які йдеться в документі, дасть змогу не лише зберегти галузь, але й надати можливість для її подальшої розбудови.
Присутній на зустрічі начальник управління науково-технічного розвитку Департаменту стратегії реформування ОПК Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України Дмитро Грищак висловив підтримку проєкту Стратегії, наголосивши на необхідності максимально локалізувати виробництво суден на території України.
Він повідомив, що днями відбулася нарада під головуванням Віце-прем’єр-міністра України Олега Уруського, під час якої порушувалося питання локалізації виробництва при реалізації спільних проєктів з іноземними партнерами.
"Спільні проєкти можуть стати поштовхом до розвитку суднобудівної галузі, якщо ми максимально локалізуємо виробництво в Україні. Тут потрібно діяти наступально", – зазначив Дмитро Грищак.
Читайте також: Новий перевізник бронетехніки для ВМСУ: ДПЦК представив катер, що може замінити "Сватове"