Повітряні сили Великої Британії, сьогодні, 27 березня, завершили урочисті заходи з виведенням з експлуатації вертольотів SA330 Puma (місцеве модернізована підверсія має назву Puma HC.Mk 2), які були у строю 54 роки. Ця подія була відмічена польотом трьох гелікоптерів 26-27 березня по Великій Британії.
І тепер офіційно ці машини вже більше не експлуатуються. Водночас враховуючи те, що Україна отримала від Португалії аналогічні SA330 Puma, цілком можливо припустити, що й британські вертольоти будуть не зайвими. Водночас наразі немає жодної інформації про плани їх передати України, які можуть бути як відсутні, так і просто залишатись без анонсів, як це було із Sea King, про передачу яких стало відомо по факту.
Читайте також: Польська БМП Borsuk нарешті отримала замовлення, але поки 111 одиниць замість обіцяних 1400 два роки тому
Зрештою Україна вже їх експлуатує Puma, а це означає, що пілоти та техніки пройшли навчання, а в країні розгорнута відповідна інфраструктура. Більше того, мова може йти про доволі вагому кількість бортів. Бо якщо Португалія передала вісім SA 330 Puma, то у Великій Британії станом на зараз, за оцінками до 16 Puma HC2 (можливо не всі з них у льотному стані).
Нагадаємо, що Puma - це транспортний вертоліт, який був розроблений у Франції наприкінці 60-х. Лондон у 1967 році замовив окрему підверсію Puma HC.Mk 1, й британська Westland отримала право на фінальне збирання частково локалізованих машин з британськими комплектуючими.

Британські "Пуми" стали на озброєння у 1972 році, їх було загалом виготовлено 42 машини й вони активно експлуатувались, пройшовши війну за Фолклендські острови, обидві війни в Іраку та Афганістані, а також цілий ряд миротворчих місій.
Важливо, що у 2010-х роках британські повітряні сили замовили модернізацію 24 вертольотів до рівня Puma HC.Mk 2. Оновлені машини отримали нові потужніші двигуни Makila 1A1, як у вертольоті Super Puma (2 х 1376 кВт проти 2 х 1175 кВт), оновлену цифрову авіоніку та кабіну, а також більшу паливну ємність. Тобто за своїми можливостями британські Puma "свіжіші" за португальські, які Лісабон відправив на склад ще у 2006 році.

Загалом вертоліт Puma HC.Mk 2 здатний перевозити до 16 пасажирів, або до 12 бійців у повному екіпіруванні, або до шести поранених на ношах, або до 2 тонн вантажу.
Зрештою варто додати, що до отримання португальських SA330 Puma Україна вже використовувала вертольоти з цього сімейства - три Airbus Helicopters H225, які у розпорядженні Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Ці H225 створені на базі AS 332 Super Puma, яка є модернізованою SA330 Puma.
Читайте також: Китайсько-ізраїльське коріння літака ДРЛВ Північної Кореї остаточно підтвердилось і він вже літає