Найбільші вітчизняні підприємства – розробники та виробники авіаційної продукції (як державні, так і приватні) в період з 2015 по 2019 роки вклали в нові розробки та інновації понад 10 млрд гривень.
Таку інформацію було оприлюднено в проекті "Державної цільової науково-технічної програми розвитку авіаційної промисловості на 2021-2030 роки" від Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.
Читайте також: ДП "Антонов" замовило 40 крісел для двох літаків Ан-178
Мова йде про власні кошти таких українських авіабудівних флагманів як ДП "Івченко-Прогрес" та ДП "Антонов"» (держпідприємства, які входять до ДК "Укроборонпром") й приватного АТ "Мотор Січ"» (входить до ГС "Ліга оборонних підприємств України").
"Зокрема, за період 2015-2019 років основні розробники авіаційної техніки України (літаків – ДП "Антонов", гелікоптерів – АТ "Мотор Січ", двигунів до них – ДП "Івченко-Прогрес" та АТ "Мотор Січ") вклали на проведення досліджень і розроблень нових конкурентоспроможних зразків авіаційної техніки близько 10,021 млрд грн (близько $400 млн в еквіваленті) власних коштів", - відзначили експерти Мінстратегпрому у своєму проекті.
Також в новоствореному Міністерстві відзначили, що всі ці розробки були профінансовані в ініціативному порядку за власні обігові кошти підприємств, без державної підтримки.
"Попри відсутність в період 2011-2020 років держбюджетного фінансування на проведення досліджень і розроблень інноваційних авіаційних технологій, матеріалів, обладнання, процесів і випробувань, підприємства галузі вклали певні власні кошти на проведення цих робіт", - зазначається у доповіді Міністерства.
Власне, завдяки цьому, ці підприємства не втратили основні кадри, спромоглися розробити низку проектів (як то дослідницькі та проектні роботи з імпортозаміщення для літаків "Антонов" або двигунів, що виготовляються в Україні тощо) та опанували деякі напрямки, котрі до цього часу Україна не мала (виробництво лопатей для гелікоптерів чи значної кількості комплектуючих та агрегатів для літаків сімейства "Антонов" тощо).
Варто додати, що Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України, намагається "зламати" цю хибну практику (відсутність підтримки авіавиробників з боку держави) та надати подальшим перспективним проектам принаймні часткове фінансування з держбюджету.
Зокрема, у проекті передбачається виділення коштів на загальну суму у 35,93 млрд гривень (понад $1,3 млрд в еквіваленті). З цих коштів приблизно 55% фінансування має надати держава (20 млрд грн або близько $800 млн).
Читайте також: ДНДІ проводить власну підготовку пілотів-випробувачів: що це дасть Збройним Силам України