xcounter
#

У Польщі опанували ще одну маленьку частину виробництва Patriot - пускових труб, скільки на це пішло часу

23382
Пускові Patriot (всі фото: US DoD)
Пускові Patriot (всі фото: US DoD)

Для пошуку прикладу як саме можливо локалізувати виробництво ЗРК Patriot в Україні далеко ходити не треба, бо є Польща, яка на них витрачає 20 млрд доларів та отримає можливість виробляти деякі речі самостійно

Питання локалізації виробництва в Україні зенітного ракетного комплексу Patriot підіймається доволі часто та справедливо. Але приклад Польщі, яка на першому етапі національної програми Wisla вклала у дві батареї посиленого складу (з двома РСЛ) 4,75 млрд доларів, а на другому планує витратити 15 млрд доларів на 6 посилених батарей, показує як об'єми так і терміни реалізації цього завдання.

Справа в тому, що закупівля Patriot проходить з активним використанням Польщею компенсаційних угод, за якими США мають частково локалізувати виробництво компонентів до цих ЗРК на польських підприємствах. При цьому мова не йде про повну локалізацію, її реальний обсяг зводиться до можливості виробляти лише деякі комплектуючі, чи, наприклад, збирати пускові з переважно американських компонентів.

Читайте також: Ту-95МС можуть "нависати" навіть над Австралією, яка у це поки не вірить, то ж яку ППО має ця країна

Зараз поляки реалізують те, що було заплановано локалізувати після першої закупівлі Patriot у 2018 році. Наприклад, Lockheed Martin повідомив, що на польському заводі Wojskowe Zakłady Lotnicze №1 (WZL 1), що у Лодзі була виготовлена перша партія пускових труб (launch tube) до ракет MSE.

На всяк випадок, мова йде не про ракету, не про її компонент та навіть не про транспортно-пусковий контейнер, а лише про його частину. Тобто це дійсно лише основа ТПК з композитного матеріалу.

Але для того, щоб її виробляти, у 2023 році WZL 1 пройшов суворі перевірки з боку Lockheed Martin на дотримання всіх нормативів та рівня якості у виробничих операціях та процесах. Після цього було запущено виробництво цих пускових труб, а перша партія передана лише у квітні 2025 року.

Також можна навести інші проєкти, які Lockheed Martin, яка у Patriot відповідає за протиракети MSE, реалізує у Польщі за програмою Wisla. Наприклад, Wojskowe Zakłady Elektroniczne виробляє системи електроніки пускової установки ELES та розподільчі короби J-box, які встановлені на торці транспортно-пускового контейнера.

Patiot
Пускова Patriot з ракетами CRI (старі, 8 одиниць) та MSE (нові, 6 одиниць)

А Wojskowe Zaklady Uzbrojenia має виробляти Heater Controller Unit (HCU) - пристрій, який відповідає за подачу живлення на спеціальні термосмуги, які необхідні для підтримки відповідної температури твердопаливного двигуна при низьких температурах.

Варто зазначити, що ці проєкти стосується лише співробітництва польських підприємств та Lockheed Martin. Кінцевий виробник Patriot, Raytheon, має свої окремі офсетні програми з передачі технологій та виробництва. Але на першому етапі вони також стосувались часткової локалізації окремих компонентів пускових та машин забезпечення з їх фінальним збиранням.

Читайте також: ОАЕ, яким США не продали F-35, почали приглядатись до корейського KF-21 і це попри закуплені 80 Rafale