Після того, як РФ перекинула передові частини до охопленого протестами Казахстану, ще три країни-члени Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) заявили про намір відправити своїх військових.
Першою стала Білорусь, міністерство закордонних справ якої опублікувало заяву про направлення військових підрозділів до Казахстану.
Читайте також: Україна отримала систему бойового управління, що використовують ВМС Туреччини
"Республіка Білорусь повністю готова надати допомогу дружньому казахстанському народу та в повному обсязі виконає свої союзницькі зобов'язання. У зв'язку з цим білоруські військовослужбовці зі складу миротворчих сил ОДКБ прямують до Казахстану", - йдеться у повідомленні офіційного Мінська.
Також свою участь у "колективній миротворчій операції" повідомили і у Таджикистані. "Наслідуючи свої союзницькі зобов'язання в рамках Організації Договору про колективну безпеку маємо намір взяти участь у колективній миротворчій операції з надання допомоги Казахстану з метою усунення загрози, що виникла", - заявили у МЗС Таджикистану.
Також 6 січня уряд Вірменії дозволив підрозділу збройних сил брати участь у миротворчих операціях у Казахстані у складі миротворчих сил ОДКБ з уточненням, що завданням вірменських військових буде захист стратегічних об'єктів.
Своєю чергою у Киргизії уряд вже опрацьовує питання направлення до Казахстану "обмеженого контингенту збройних сил із мандатом участі у миротворчій операції ОДКБ". У повідомленні уряду цієї країни окремо підкреслено, що роль їхніх військових повинна бути суворо обмежена "охороною стратегічних об'єктів і не включати будь-яку взаємодію з цивільним населенням або обов'язки щодо забезпечення громадського порядку".
Оновлено: 7 січня парламент Киргизії схвалив відправку до Казахстану 150 військових та 19 одиниць авто- та бронетехніки.
На фоні цих заяв, у Росії на рівні окремих депутатів Держдуми почались розмови про приєднання Казахстану до РФ. Зокрема таку заяву зробив член комітету Держдуми Росії з безпеки та протидії корупції Бійсултан Хамзаєв.
"Центральна Азія - це російська земля! … Підтримую проведення референдуму в Казахстані про возз'єднання Казахстану з історичною Батьківщиною - Росією", - заявив кумик (одна з народностей Дагестану) Хамзаєв.
Тим часом з самого Казахстану інформація про події надходить з обмеженнями через відключення інтернету у країні. Фактично ситуацію висвітлюють виключно провладні та російські ЗМІ.
За їх повідомленнями, "епіцентром" протистоянь є Алмати, де тривають жорсткі сутичнки силовиків з протестувальниками. Повідомляється про "зачистку" правоохоронцями та військовими площі Республіки - "зі стрільбою та великою кількістю поранених".
Також у місті триває "антитерористична операція" під час якої вже було затримано понад двох тисяч осіб. Загалом за час протестів, відповідно до заяви міністрества охорони здоров’я Казахстану, постраждало понад однієї тисячі осіб, з яких шпиталізовано близько 400, з них 62 - у реанімації. У МВС країни, станом на ніч 6 січня, повідомили про загибель 8 та поранення 317 правоохоронців.
Також за непідтвердженою інформацією протестувальники в Алмати захопили телевежу, намагаються увійти у відділи поліції та блокують траси, які ведуть у місто.
В країні відчувається дефіцит пального та продуктів харчування через закриті АЗС та магазини, непрацюючі банкомати та термінали для оплати. Повідомляється про випадки пограбувань та мародерства.
Читайте також: Приклад для України: Як в Ізраїлі реформують розвідувальні та спеціальні служби