Російська Федерація направляє війська у Казахстан, який охоплений масовими протестами. За інформацію російських та казахстанських ЗМІ у країну в ніч на 5 січня були перекинуті передові з’єднання у складі двох рот спецпризначення 76-ої та 45-ої бригади повітряно-десантних військ РФ.
Також у складі "першої хвилі", яка готується до операції у Казахстані називають 24-у бригаду спеціального призначення та 55-у окрему мотострілецьку (гірську) бригаду. Обидві - підпорядковані центральному військовому округу РФ та відносять до сил швидкого реагування.
Читайте також: РФ скорочує темпи отримання бронетехніки у 2022 році: "Армата" знову "пролетіла", ставка - на модернізацію радянських танків
Одночасно з цим у Казахстані по всій країні діє надзвичайна ситуація. А в Алмати почалась "антитерористична операція" - городяни отримають SMS з попередженням про загрозу перебування на вулицях, а у самому місті чути автоматні черги.
Враховуючи те, що влада Казахстану час від часу вимикає інтернет, інформація про події у країні зараз здебільшого надходить лише від провладного каналу, російських ЗМІ та поодиноких дописів місцевих у соціальних мережах.
Відповідно до "офіційних повідомлень" влади Казахстану цієї ночі: "екстремістськими силами зроблено спробу штурму адміністративних будівель… десятки нападників ліквідовані, їх особи ідентифікуються".
Також повідомляється про "визволення" аеропорту Алмати, який контролювали протестувальники. Паралельно з цим мережею тиражуються відео з випадками пограбувань магазинів.
Рішення щодо введення військ Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якого входять РФ, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, було ухвалено за лічені години після звернення президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва. Він у своєму зверненні підкреслив, що країні загрожує "терористична загроза" та "підрив цілісності держави".
Водночас в офіційному повідомленні ОДКБ зазначено, що ця загроза викликана "у тому числі втручанням ззовні". Саме ця дописка формально дозволила запустити механізм військової участі РФ у внутрішніх справах Казахстану, бо у договорі про ОДКБ мова йде лише про відповідь на агресію (озброєному нападу, який загрожує безпеці, стабільності, територіальній цілісності та суверенітету).
Загалом зараз ситуація у Казахстані виглядає, як більш ніж загрозлива. Країна охоплена протестами, у багатьох містах захоплено адміністративні споруди, включно з відділами поліції. Зафіксовані випадки переходу правоохоронців на бік протестувальників або показового нейтралітету до подій.
Читайте також: Туреччина майже на 1 млрд доларів наростила експорт продукції оборонної та авіаційної промисловості за 2021 рік