xcounter
#

Скільки Польща загалом передає МіГ-29, у якій версії й чому все одно без згоди США не обійдеться

Польській МіГ-29 (всі фото: Siły Powietrzne)
Польській МіГ-29 (всі фото: Siły Powietrzne)
7172

Польща віддає Україні половину всіх наявних МіГ-29 і це максимум у короткостроковій перспективі

Під час зустрічі у Варшаві президентів України та Польщі Володимира Зеленського та Анджея Дуди була оголошена кількість винищувачів МіГ-29, які вже передаються до Повітряних Сил ЗСУ.

За словами Анджея Дуди Україна вже отримала чотири МіГ-29, у стадії передачі чотири, а впродовж наступних місяців буде передано ще шість. Тобто загалом мова йде про 14 літаків МіГ-29, які передані, перебувають у стані передачі та заплановані до неї у короткостроковій перспективі.

Читайте також: НАТО навряд чи пошле війська для захисту Фінляндії від РФ, скоріше фіни самі захищатимуть "східний фланг" Альянсу
Польській МіГ-29

Ця кількість майже відповідає кількості стройових немодернізованих МіГ-29 у складі повітряних сил Польщі - 13 машин, які приписані до 22-ої авіабази в Мальборку. Зазначимо, що авіабаза у польських повітряних силах - це авіаційна частина, а не просто літовище. Разом із 21-ю авіабазою на Су-22 та 23-ю авіабазою на МіГ-29 вони складають 1-е тактичне авіакрило з двох наявних у Польщі.

Важливо те, що МіГ-29, які передаються Україні, Польща отримала у 1990-2000-х роках від Чехії та Німеччини. І вони не проходили жодної суттєвої модернізації окрім перемасштабування показників в радіонавігаційному обладнанні на фути з метрів, оновлення зв’язку та системи "свій-чужий".

Водночас гранична кількість немодернізованих МіГ-29 - 17 машин, частина з яких не у льотному стані. Справа в тому, що 12 з них були отримані від Німеччини й вони вже тоді мали замалий ресурс. І на початку 2010-х років у Варшаві їх взагалі хотіли списати. Тому не виключено, що частина з них вже була передана до України у вигляді запасних частин.

Польській МіГ-29

Відносно ж модернізованих МіГ-29 у кількості 15 одиниць, то щодо них, як зазначив президент Польщі, необхідно отримати згоду від США, через те, що в них є американське обладнання. Але навіть у випадку отримання згоди Варшава не буде готова їх передати одразу, бо ці літаки знаходяться на бойовому чергуванні. І додати МіГ-29 Польща зможе лише після прибуття мінімальної кількості літаків FA-50 та F-35.

Нагадаємо, що перші F-35 мають бути отримані Польщею у 2024 році, якщо не буде зсувів вправо. І це за умови, що контракт на 32 машини за 4,6 млрд доларів був підписаний у на початку 2020 року.

F-35
F-35

З FA-50 ситуація трохи краща, початок постачання перших з 12 учбово-бойових машин у версії FA-50 Block 10 за 700 млн доларів був підписаний у вересні минулого року, а прибуття перших двох очікується у серпні 2023 року. Але до цих строків треба додати й час на досягнення оперативної готовності.

Й у будь-якому випадку, навіть модернізовані МіГ-29 не можуть повноцінно використовувати західне озброєння, зокрема ракети повітря-повітря AIM-120. Саме тому Україні вкрай важливо отримати західні винищувачі 4+ покоління.

Читайте також: У РФ згадали про комплекс активного захисту "Арена" для танків та повідомили про завершальну стадію випробувань 40-річної розробки