Єгипет має намір відремонтувати стару авібазу "Інчас" на північному сході від Каїра, яка раніше використовувалась під винищувачі, а тепер буде використана для розміщення нових важких транспортних гелікоптерів CH-47F Chinook, котрі будуть поставлені за існуючим контрактом із США.
При цьому вже є підрахунки від спеціалістів Інженерного корпусу Армії США, за якими на реалізацію цього проекту може знадобитись до 30 місяців часу, а очікувана вартість робіт оцінюється в діапазоні від 25 мільйонів доларів навіть до 100 мільйонів доларів. Про це йдеться в публікації порталу Janes.
Читайте також: Польща під військові літаки мала майже 100 летовищ, тепер до 20, і хоче це виправити
Наводиться деталізація, що в рамках цього проекту передбачається побудова на цій авіабазі "Інчас" нового ангару для технічного обслуговування, в який має вміщатись чотири важкі транспортні гелікоптери Chinook, ну і також має відбутись розширення уже наявного майданчика для технічного обслуговування.
Крім того, в рамках робіт по ремонту та перепрофілюванню цієї авіабази під вертольоти «Чінук» запланована установка додаткових систем освітлення, розширення наявних стоянок та доріжок для руління, та реконструкція існуючих споруд по очистці води та стічних вод.
На цьому тлі очікувана вартість робіт в діапазоні від 25 до 100 мільйонів доларів може пояснюватись складністю географічних умов, але виглядає як мінімум специфічно.
Тим більш специфічно цей показник може виглядати, якщо порівняємо, скільки загалом мають коштувати ті вертольоти CH-47F, під які власне перероблятиметься база.
Тут автори порталу оперують даними, які в січні 2023 року заявила корпорація Boeing про те, що вона отримала контракт на поставку 12 "Чінуків" загальною вартістю 426 мільйонів доларів. Тобто виходить, що вартість робіт по розгортанню інфраструктури в даному випадку коливатиметься в діапазоні від 5% до 25% від очікуваної вартості поставки машин.
Але від Defense Express тут просто підкреслимо, що маємо справу з цікавим прикладом очікуваних затрат на розгортання інфраструктури під авіатехніку в складних географічних умовах.
Читайте також: В РФ хочуть змахнути пил із проекту літака Як-141, який був закритий ще у 1992 році