Компанія MBDA відзвітувалася, що протягом 12 місяців їм вдалося досягти "значних успіхів" у створенні штучного інтелекту в рамках своєї програми створення системи взаємодії у повітрі Orchestrike - ідею презентували у червні 2023 року на авіасалоні в Парижі, і за рік фахівці компанії пройшли шлях від концепції та до можливості інтеграції безпосередньо в ракети.
Як відзначають в MBDA, сімейство крилатих ракет Spear 3 стане першим, що отримає систему Orchestrike, яка фактично має об’єднати групу ракет в єдиний "рій", який буде ефективніше уражати ту чи іншу ціль і проривати протиповітряну оборону противника. Згодом Orchestrike планують інтегрувати й в інше озброєння.
Читайте також: У MBDA розробили дрон-камікадзе для протидії БПЛА: FPV-дрон з МОНкою по європейські
Завдяки Orchestrike можна буде значно удосконалити координацію крилатих ракет у повітрі завдяки взаємодії між системою штучного інтелекту та пілота, який керуватиме процесами безпосередньо з літака, що здійснив пуски ракет.
"Orchestrike дозволить ракетам Spear реагувати на загрози та працювати разом з пілотом для розв’язання тактичних завдань, підвищуючи як живучість ракети, так і платформи і загальну продуктивність місії", - відзначають в MBDA, зауважуючи, що ракети згідно з законами та етичними нормами діятимуть суто під контролем пілота.
У компанії розповідають про те, що протягом року роботи над системою Orchestrike вони удосконалювали алгоритми штучного інтелекту, а також канали передач даних між ракетами. Ну і, звичайно, над інтеграцією системи у крилаті ракети Spear.
Відзначається, що на міжнародному авіасалоні у Фарнборо можна ознайомитися з цифровим симулятором Orchestrike, де пілоти можуть протестувати "унікальний імітаційний наліт", де група ракет у режимі реального часу спільно реагують на зміни в тактичній ситуації завдяки штучному інтелекту.
Наприклад, завдяки системі Orchestrike можна буде ефективно уражати саме високопріоритетні цілі, завдяки чому є можливість зменшити кількість ракет на одну ціль або ж вильотів для виконання тих чи інших завдань на полі бою.
Нагадаємо, що ракета Spear 3 - це крилата ракета класу "повітря-поверхня", яка також може діяти фактично як баражуючий боєприпас і призначена для встановлення на літаки Eurofighter Typhoon, F-35B (повна боєготовність не раніше 2028 року) і ймовірно на майбутній літак шостого покоління, що створюється у рамках програми GCAP.
Ракета має масу близько 100 кг і дальність у 140 км. Spear 3 із самого початку створювалася з можливостями "мережевої зброї", коли пілот може змінювати ціль вже безпосередньо під час польоту ракети.
Читайте також: Rheinmetall продемонстрував GMARS під масову далекобійну крилату ракету JASSM