Є дані про те, що для удару по Києву 1 січня 2025 року росіяни використали дрони-камікадзе Shahed-136 серії Ы, які замість типової CRPA (controlled reception pattern antenna) іранського виробництва або російського модуля "Комета-М" були оснащені CRPA нової конфігурації на вісім антен, на яких було маркування "деталі для сільського господарства".
Про це написали зокрема Сергій "Флеш" Бескрестнов та ресурс "Полковник ГШ".
Читайте також: Ракетні морські дрони ГУР МОУ знищили одразу навіть два Ми-8 росіян, що стоїть за цим
При цьому варто звернути увагу на описані вище припущення, чому росіяни пішли на використання такої конфігурації CRPA для своїх "Шахедів":
- ворог шукає можливості для здешевлення виробництва "Шахедів" за рахунок електронної "начинки";
- на це довелось піти через проблеми із виробництвом CRPA на іранських потужностях та "Комета-М" на потужностях російського ВПК;
- ну і рашисти хотіли перевірити, як така система наведення буде працювати в умовах реальних бойових дій.
Тим більш, що така конфігурація CRPA (тобто кругове розміщення восьми антен) дає системі наведення Shahed-136 більшу стійкість до завад, які можуть ставити наші системи радіоелектронної боротьби.
Від Defense Express в цій історії хочемо звернути увагу для початку на момент, який може виглядати малозначущим, а саме – що антени на цій CRPA мали маркування "деталі для сільського господарства". Бо з однієї сторони, це маркування могло бути лише способом замаскувати походження цих антен, щоб обійти механізми санкційної протидії.
А з іншої сторони, це справді могли бути антени саме для агротехніки, але в даному випадку позначення "сільськогосподарський" навряд чи може означати "спрощений" чи "дешевий".
Річ в тім, що останні кілька років у всьому світі поширюється тенденція на так зване "точне землеробство", яке передбачає зокрема активне використання GPS та інших систем для навігації. Бо там ідеологія буквально передбачає, що оранка землі має відбуватись із точністю буквально до 1 метра.
Може виглядати парадоксальним, що борозна на полі має кластись плугом із настільки малими допусками на похибку, але це справді має місце. Тому в даному випадку поняття "сільськогосподарський" може бути синонімом поняття "технологія подвійного призначення" як відпрацьованого та доволі коштовного рішення.
Крім того, відкритим лишається питання й про те, у кого саме рашисти могли "позичити" ідею CRPA із круговим розміщенням антен. Бо, наприклад, у відкритому доступі можна знайти статтю під назвою Optimum Array Configuration to Improve Null Steering Time for Mobile CRPA Systems, яка була опублікована в 2016 році у південнокорейському науковому журналі Journal of electromagnetic engineering and science (повний текст цієї публікації наведено у PDF-форматі вище).
Іншими словами, тут ми ведемо до того, що описану вище новацію для системи наведення своїх "Шахедів" рашисти могли "вигадати" шляхом моніторингу відповідних наукових праць, що є у відкритому доступі.
Читайте також: Тепер пішли чутки, що Іран начебто готовий дати РФ свій новітній ЗРК типу Arman на додачу до ракет Fath-360