На фоні візиту українського президента Володимира Зеленського до США у Вашингтоні продовжують оголошувати пакети допомоги Україні озброєнням.
І після пакета на 375 млн доларів за програмою президентського вилучення (PDA), коли зброя передається із запасів, був озвучений пакет за програмою USAI - Ініціативи сприяння обороноздатності України, що передбачає замовлення озброєння для виробників.
Читайте також: У Туреччині вперше розкрили характеристики ракети Tayfun, яка має гіперзвукову швидкість: але чи є вона гіперзвуковою
Його розмір 2,4 млрд доларів, а це означає, що він охоплює увесь залишок коштів за цією програмою, який був закладений у США у бюджет на поточний рік. І для отримання наступного фінансування за цією програмою необхідно буде почекати не лише результатів виборів у США, а й прийняття Конгресом наступного бюджету.
Варто додати, що витратити всі заплановані кошти за програмами PDA та USAI ще за каденції Байдена було доволі логічним рішенням для Білого дому, бо вже 1 жовтня у США починається новий фінансовий рік і залишок міг просто згоріти у політичних розбірках між демократами та республіканцями.
Вміст цього пакету допомоги окреслений наступним чином:
- Боєприпаси та забезпечення українських систем протиповітряної оборони
- Боєприпаси "повітря-земля"
- Безпілотні системи та компоненти для забезпечення українського виробництва дронів
- Обладнання для боротьби з БПЛА
- Безпілотні надводні судна
- Обладнання захищеного зв'язку
- Обладнання та матеріальні засоби для підтримки українського виробництва боєприпасів
- Запасні частини, технічне обслуговування та підтримка, а також інше допоміжне обладнання
І головним у ньому можливо вважати певну трансформацію USAI із замовлень озброєння у власних виробників, до кооперації американських та українських зброярів. Зокрема про це прямо говорить пункти щодо забезпечення українського виробництва дронів та боєприпасів.
Тобто мова йде про безпосередню підтримку українського ОПК, як мінімум, за двома пунктами цього пакета. Які тим паче мають величезне значення, бо наразі у виробництві боєприпасів існує величезний брак виробничих потужностей по всьому світу. А от масовому виробництву дронів Україна наразі сама може повчити та показати, як це реалізується.
Третій пункт, який також заслуговує уваги - боєприпаси "повітря-земля" (Air-to-ground munitions). Зазначимо, що вперше такий термін був використаний якраз у пакеті допомоги на 375 млн доларів, в якому, скоріш за все, містяться AGM-154 JSOW, які можна перетворити на крилаті ракети. Але передача саме цих боєприпасів за програмою USAI сумнівно, бо вони передаються за програмою PDA. Тому про що саме йде мова зараз невідомо.
Читайте також: Зміна ядерної доктрини РФ: у чому суть та сенс, а також що це дасть Кремлю