У Командуванні Військово-Морських сил ЗСУ не бачать необхідності в відновленні та прийнятті на озброєння крейсеру проекту 1164 "Україна".
"Щодо крейсера "Україна" прийнято рішення, що він не буде входити до складу Військово-морських сил - це океанський корабель старого радянського проекту. Всі системи озброєння, які на ньому стояли, - вони всі російського виробництва. Сам крейсер - це велика мішень, і не більше. Щоб він вийшов в море, необхідна величезна кількість інших кораблів, авіації, потрібне відповідне забезпечення", - розповів Командувач ВМСУ.
Читайте також: Командувач ВМС ЗСУ: Заплановано три дивізіони берегових ракетних комплексів "Нептун"
Окрім того, крейсер "заточений" під досить вузькі задачі.
"Цей корабель був задуманий як "вбивця авіаносців" ... У нас таких завдань немає, тому використовувати його за призначенням ми не зможемо. Нам треба знищувати російські кораблі, а у них таких авіаносців поки що немає. Єдиний їхній авіаносний корабель - "Адмірал Кузнєцов", він знаходиться на ремонті, який загрожує стати вічним. Тобто загалом, авіаносців у Росії немає, тому "вбивці авіаносців" Україні не потрібні", - наголосив Олексій Неїжпапа.
На думку контрадмірала, найбільш необхідними Військово-морським силам бойовими кораблями є сучасні корвети.
"А ось корвет - інша справа. Усі наші партнери по Чорноморському регіону розгортають програми по будуванню корветів. Це універсальний клас, який може виконувати завдання в Чорному морі, він має відповідну систему протиповітряної оборони та сильні комплекси радіоелектронної боротьби - це те, що робить його захищеним від вогневого впливу противника з повітря. На малих кораблях такі комплекси поставити неможливо - фізично не помістяться", - відзначив Командувач українського флоту.
Також він зауважив, що на вітчизняний корвет витрачено значні кошти (близько 500 млн гривень) й за попереднім планом перший такий корабель має бути добудовано вже через кілька років. Крім того, його буде озброєно морською версією протикорабельного комплексу "Нептун".
"За вартістю наш корвет виходить в півтора раза дешевше, ніж аналогічні одиниці наших партнерів. На нього держава вже витратила півмільярда гривень - природно, що викинути ці гроші неможливо: нас ніхто не зрозуміє. Багато складових частин цього проекту вже розроблені, виготовлені й будуть поставлені й на цей корвет, і на "Гетьман Сагайдачний", модернізація якого буде здійснена вже в цьому році. Корвет ми плануємо спустити на воду у 2023 році", - зазначив Олексій Неїжпапа.
Окремо контрадмірал торкнувся й питання "москітного" флоту. Зокрема він повідомив, що після отримання восьмого з малих броньованих артилерійських катерів проєкту 58155 (МБАК "Гюрза-М") флот призупинить замовлення таких катерів.
"Незабаром "Кузня на Рибальському" здасть ще один малий броньований артилерійський катер. Сьома "Гюрза" зараз проходить випробування - думаю, що в наступному місяці ми її включимо до складу Військово-морських сил. До кінця року буде добудована ще одна одиниця - восьма. Ми поки залишаємо їх вісім - це кількість, яка нам необхідна", - відзначив Командувач ВМСУ.
Окрім цього, він виразив надію на скоріше усунення "дитячих проблем" на нових десантно-штурмових катерах "Кентавр-ЛК".
"По деяких технічних параметрах "Кентаври" дещо не виправдали наших сподівань, але не скажу, що вони погані, ба більше непридатні. Чекаємо усунення виробником недоліків і завершення випробувань цих двох ДШК типу "Кентавр" з тим, щоб ввести їх до складу флоту", - відзначив Олексій Неїжпапа.
Також Командувач Військово-Морських сил України окремо підкреслив важливість підтримки вітчизняного кораблебудування.
"Держава повинна підтримувати вітчизняного виробника з тим, щоб він, своєю чергою, міг супроводжувати корабель упродовж всього його життєвого циклу – від народження до списання. В будь-якому разі будівництво й обслуговування вітчизняним підприємством виходить дешевшим ніж за кордоном", - наголосив контрадмірал ВМСУ.
Читайте також: Корабельний та авіаційний парад на День Військово-Морських сил України (фото)