Те що РФ використовує китайські комплектуючі для виробництва дронів, включно із "Шахедами", як і загалом електронну компоненту базу китайського виробництва у своєму озброєнні, вже давно не є секретом. Але, як виявилось, співпраця РФ з Китаєм полягає й у розробці на замовлення дронів "Гербера", які використовуються ворогом у ролі хибних цілей та, як виявилось, розвідників.
Про це говорить опубліковане Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України дослідження компонентів цього дрона.
Читайте також: Під час удару 17 листопада росіяни застосували Х-101 з двигунами від Х-55, чим показали своє головне вразливе місце
Як йдеться у дописі, розробником "Гербери" є китайська Skywalker Technology, яка розробляє авіамоделі та дронів літакового типу, здебільшого для розваг та хобі. У каталозі продукції компанії відсутній дрон типу "Гербера", що може вказувати на те, що це була спеціальна розробка на замовлення РФ.
Також ГУР МОУ зазначило, що Skywalker Technology виробляє фюзеляж та через треті компанії організовує постачання машкоплетків до РФ для збирання дронів на потужностях "Алабуги". В цілому це пояснює і виріб незвичного для росіян пінопласту для фюзеляжу дрона, так і низьку культуру збирання "Гербери".
А перелік викладених компонентів доводить, що найкоштовнішим у цьому дроні є саме двигун - китайський DLE60 від Mile Hao Xiang Technology, який на китайських макретплейсах коштує 430-550 доларів. Бо вся електроніка дійсно поміщається на одному фото та може коштувати до 100-200 доларів.
Але у випадку перетворення "Гербери" на розвідника його вартість зростає. Зокрема помічено встановлення на ці дрони стабілізованої камери від Topotek та модема Mesh Network XK-F358 від Xingkay Tech. Лише ці два компоненти підіймають вартість дрона мінімум на 8500 доларів.
При цьому увагу слід звернути саме на використання mesh-модему, який дозволяє дронам з такими зв'язком обмінюються між собою даними та виступати ретрансляторами один для одного. Це робить задачу з їх глушіння доволі складною, бо mesh-мережа підтримує та створює динамічну ланцюжкову ретрансляцію і треба ставити завади одночасно на кожний дрон, що може бути частиною мережі.
Також у ГУР МОУ зазначили, що "Гербера" може нести бойову частину та виконувати роль баражуючого боєприпасу, що також було показано ворогом під час демонстрації дрона літом цього року.
Читайте також: Чому дозвіл бити по РФ Storm Shadow це не лише про ракети, а про значно важливіші мапи