xcounter
#

Модернізовані ядерні бомби B61-12 з’являться в Європі швидше, ніж очікувалося

1766
Модернізовані ядерні бомби B61-12 з’являться в Європі швидше, ніж очікувалося

Хоча модернізація стосується неядерних компонентів, на думку деяких експертів таке рішення може мати "непередбачувані наслідки"

Сполучені Штати вирішили пришвидшити розгортання модернізованої версії своєї ядерної бомби B61-12 на базах НАТО в Європі – про це повідомляє видання Politico з посиланням на дипломатичну телеграму США та два власні джерела.

Так, якщо раніше США планували розгортання модернізованої бомби весною 2023 року, то тепер ця подія запланована на грудень цього року – про це посадовці США розповіли своїм союзникам з НАТО під час закритої зустрічі у Брюсселі, Бельгія. Модернізована версія замінить стару зброю на складах у Європі.

Читайте також: РФ відзвітувала про ядерні навчання, але навіть показухи не вийшло: 35-річний підводний човен та 40-річний літак без ракет
Винищувач F-35 під час випробувань бомби B61-12

Таке рішення від США стало неочікуваним для деяких спостерігачів, які злякалися того, що це може тільки загострити ситуацію в Європі.

Зокрема, директор проекту ядерної інформації Федерації американських вчених Ганс Крістенсен відзначив, що поспішна заміна ядерних бомб виглядає дивно і відзначив, що "вони [ймовірно, США] казали, що ми не реагуємо на цю ситуацію ядерною зброєю", маючи на увазі, що США розгортають B61-12 у відповідь на ядерний шантаж РФ.

Втім, є думка, що рішення США щодо заміни бомб на модернізовані може бути спрямоване передусім на європейських союзників, які відчувають себе вразливими щодо РФ, а не безпосередньо на Росію.

b-52
Носій ядерної зброї бомбардувальник B-52

Таку думку висловив Том Колліна, директор з політики групи з роззброєння Ploughshares Fund: "Вже є B61. Росіяни про це знають. Вони [бомби] чудово працюють. Нові будуть новіші, але особливої різниці немає. Але це може заспокоїти союзників, коли вони відчувають загрозу з боку РФ".

Але він також попереджає, що навіть "скромні" дії, пов’язані з ядерною зброєю, можуть мати непередбачувані наслідки.

Прототип ядерної бомби B61-12
Прототип ядерної бомби B61-12

Насправді говорячи про модернізовану ядерну бомбу B61-12 варто зауважити, що всі оновлення стосуються неядерних компонентів, зокрема йдеться про видалення парашута, новий хвостовий комплект, а також удосконалення для покращення точності бомби.

Станом на 2021 рік ця бомба зберігається у п’яти країнах (Бельгія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Туреччина), в яких на шести базах розташовано орієнтовно 150 одиниць цієї зброї.

Читайте також: Ядерні навчання НАТО "Стійкий полудень": що буде відпрацьовувати Альянс з 17 жовтня