xcounter
#

Китай похизувався своєю копією оригінальної версії Shahed-136, яку закупив у Ізраїлю

ASN-301
ASN-301
8837

Китай має на озброєнні та пропонує на експорт дрон-камікадзе ASN-301, який створив на основі Harpy

Китай продовжує просувати на оборонному ринку далекобійний дрон-камікадзе ASN-301 (також відомий під назвою JWS-01), перший же ж погляд на який дозволяє його асоціювати із Shahed-136. Цю розробку востаннє продемонстрували на авіасалоні Airshow China 2024, який запам'ятався демонстрацією J-35A, який є копією F-35 та глузуванням китайців з російського Су-57, який вперше показали закордоном.

А на опублікованому відео навіть показали його дію проти радіолокаційних систем. Бо насправді ASN-301 є не просто дроном-камікадзе, а має спеціалізацію у знищенні саме систем ППО завдяки пасивній радіолокаційній головці самонаведення. І якраз це його відрізняє від іранських "шахедів", які призначені для ураження цілей із заздалегідь відомими координатами.

Читайте також: Rheinmetall починає будівництво боєприпасного заводу у Литві: названо строки запуску та інші деталі

А загалом вперше про нього стало відомо ще у 2017 році, коли він був показаний під час військового параду на честь 90-ї річниці створення китайської армії. А потім його активно демонстрували та возили по виставкам, хоча про існування експортних контрактів на нього нічого не відомо.

ASN-301
ASN-301

І насправді ASN-301 є не версією іранського "шахеда", а напряму створений з дрона Harpy від Israel Aerospace Industries. При цьому закуплених цілком легально у 90-х роках. Зокрема фігурує інформація, що Китай у 90-х замовив 100 комплектів цих дронів за 55 млн доларів.

Фактично цього вже вистачило для того, щоб Китай зміг точно розібратися з чого і як складаються Harpy. Але історія отримала продовження у 2004 році. Тоді Пекін, користуючись умовами контракту направив до Ізраїлю свої дрони на модернізацію.

Тут вже втрутились США, які спробували змусити Ізраїль розірвати контракт та не повертати Китаю його Harpy. Попри тиск ізраїльтяни повернули дрони китайцям, але без модернізації, за що Білий дім навіть погрожував викинути Ізраїль з програми F-35.

І вже після цього у Китаї вочевидь вирішили просто скопіювати дрон, зокрема і таку рису, як висувні антени пасивної радіолокаційної системи самонаведення, які можливо прийняти за додаткові стабілізатори.

ASN-301 та IAI Harpy
ASN-301 та IAI Harpy

На тлі цього варто нагадати, що Harpy не є оригінальною ізраїльською розробкою. Бо "батьком" Harpy, з якого вже був зроблений Shahed-131 та Shahed-136, вважається або німецький DAR (Die Drohne Antiradar) від Dornier, або про ARD-10 від Kentron з ПАР.

DAR від Dornier та ARD-10 від Kentron
DAR від Dornier та ARD-10 від Kentron

При цьому своя копія Harpy є й у Тайваню, як мінімум NCSIST у 2023 році показав повністю аналогічне рішення під назвою Chien Hsiang.

Chien Hsiang
Chien Hsiang з Тайваню
Читайте також: Скільки коштують та скільки чекати на AIM-9X - бюджетну ракету до F-16 та NASAMS