До осені 2023 року Національна гвардія Кіпру мала в своєму розпорядженні 11 ударних вертольотів Ми-35П, які були придбані у Росії в 2001 році. Тієї ж осені 2023 року Кіпр знайшов, кому продати ці гелікоптери, і це була одна із країн-традиційних покупців російського озброєння у період до повномасштабного вторгнення РФ до України.
Однак після лютого 2022 року ця балканська країна була вимушена шукати альтернативних постачальників, у переліку яких опинився Кіпр. Ну а сам формат заміни для Ми-35П, який обрали кіпріоти, є прикладом цікавого рішення по сучасним бойовим вертольотам.
Читайте також: Нова Зеландія оголосила кардинальне подвоєння витрат на оборону: до 2% за 8 років і більше на IT чим на ракети та дрони

Якщо конкретніше, то портал Army Recognition пише про те, що наприкінці березня 2025 року Кіпр отримав від Airbus перші два із шести багатоцільових H145M, інші чотири машини мають бути поставлені до кінця2025 року.
Передбачається, що повний обсяг замовлення може скласти 140 мільйонів євро, до суми якого крім самих вертольотів входять також комплектуючі та боєприпаси. Однак наразі парламент Кіпру схвалив транш лише на 55 мільйонів євро за цим контрактом.
Можливий опціон передбачає поставку ще шести H145M, і якщо він буде реалізований, то так Кіпр зможе повною мірою замінити флот із 11 ударних вертольотів Ми-35П російського виробництва, який восени 2023 року був проданий Сербії.

Кіпр отримує H145M, які можуть застосовувати зокрема підвісні контейнери із 12,7 мм кулеметами FN M3P, протитанкові ракети Spike ER2, некеровані ракети FZ231, керовані ракети з лазерним наведенням FZ275 та керовані FZ606.
Тут варто звернути увагу, що навіть для Німеччини як більш заможного покупця озброєнь (порівняно з Кіпром, де оборонний бюджет орієнтовно півмільярда доларів щороку) багатоцільовий H145M виявився більш прагматичним варіантом, аніж проблемні Tiger та дорогих Apache.
В свою чергу, на початку січня 2025 року Генштаб Сербії визнав проблеми із отриманням озброєння та комплектуючих напряму від РФ, і це пояснює логіку Белграда в пошуку альтернативних постачальників.
Як приклад можна взяти Угорщину, яка продала Сербії спочатку половину своїх наявних БТР-80А, а потім – взагалі один із МиГ-29, які були поставлені на консервацію 15 років назад.
Читайте також: Сербія спочатку купувала БТР-80А та МиГ-29 в Угорщини, а тепер хоче з нею союз проти Хорватії, Албанії та Косово