xcounter
#

Чому Китай для свого ударного Z-21 взяв як базу клон "Блек Хока", а не WZ-10 від розробника Ка-52

5182
Китайський гелікоптер Z-21 під час польоту, весна 2024 року, фото з відкритих джерел
Китайський гелікоптер Z-21 під час польоту, весна 2024 року, фото з відкритих джерел

Що могло вплинути на такий вибір китайських інженерів щодо технологічних рішень для нового бойового гелікоптера

Китай продовжує роботу над новітнім типом ударного вертольота під позначенням Z-21, вперше про який стало відомо у березні 2024 року. Поява в соцмережах нового фото, зробленого ймовірно під час нового етапу випробувань, підтверджує версію походження від китайського клону UH-64 Black Hawk під позначенням Z-20, що є насправді доволі неочікуваним ходом.

Наймасовішими для НВАК є взагалі ударні вертольоти типу WZ-10 на основі "Проекту 941" від російського КБ "Камов", котре створило Ка-52. Тому тут виникає логічне питання, чому китайці не стали працювати над розвитком WZ-10, натомість вирішили піти шляхом робіт по своєму клону "Блек Хока".

Читайте також: Чому варто згадати чутки про те, як Китай хотів купити у РФ аж 36 Ту-22М3 за $1,5 млрд

Автори порталу Army Recognition в своїй публікації пишуть про те, що китайська урядова преса уже патетично називає Z-21 "божеством війни в повітрі", маючи на увазі доволі високі характеристики цього гелікоптера. У відкритому доступі вже заявляються показник максимальної швидкості до 350 км/год та бойового навантаження до 16 керованих ракет.

Також стверджується, що китайський Z-21 начебто уже пройшов навіть етап випробувальних стрільб, про що раніше не повідомлялось публічно. Крім того заявлялось, що цей ударний вертоліт успішно пройшов "обкатку" в Тибеті, що в свою чергу підтвердило можливість використання Z-21 в умовах високогір'я.

Рендер з оцінкою характеристик Z-21 із китайських соцмереж

Згаданий вище WZ-10 хоча є найбільш масовим ударним вертольотом НВАК (орієнтовно 200 одиниць), але по факту не може діяти в умовах гірської місцевості. Через що, наприклад, Пакистан був вимушений від своїх планів придбати в Китаю експортний варіант WZ-10.

Базова різниця полягає в потужності силової установки - якщо на ударному WZ-10 стоять два двигуни сумарно на 1632 кінські сили, то на транспортному Z-20 два двигуни мають сумарну потужність в 2000 кінських сил. Ймовірно, китайські інженери вирішили піти "шляхом найменшого спротиву" та використати свій вдалий транспортний вертоліт як базу для нового ударного гелікоптера.

Характеристики китайського вертольота Z-20, інфографіка від Janes

Однак на даний момент лишається публічно невідомим те, коли Китай планує запустити Z-21 в серійне виробництво, та наскільки масштабною має бути закупівля вертольотів цього типу. З огляду на акцент щодо умов Тибету можна зробити висновок, що новітній Z-21 потрібен КНР скоріше на випадок повномасштабної війни проти Індії.

Раніше Defense Express розповідало про те, що спочатку Китай купив у РФ проект гелікоптера WZ-10, а тепер презентує його на експорт.

Рендер, який демонструє походження китайського WZ-10 від російського "Проект 941", зображення з відкритих джерел
Читайте також: Китай задумався, чому РФ втратила майже 300 вертольотів, але вирішив, що в нього "все гаразд"