xcounter
#

Звідки Україна взяла додаткові Су-25, якщо Болгарія заперечує поставку цих літаків

13261
Штурмовик Су-25 Повітряних Сил ЗСУ, котрий ймовірно був повернутий у стрій вже в 2022 році, джерело - телеграм-канал "Бойова авіація України", дата публікації - 21 червня 2022 року
Штурмовик Су-25 Повітряних Сил ЗСУ, котрий ймовірно був повернутий у стрій вже в 2022 році, джерело - телеграм-канал "Бойова авіація України", дата публікації - 21 червня 2022 року

Або ще раз про те, чому буває доволі складно простежити допомогу від Заходу для ЗСУ саме з відкритих джерел

Міноборони та МЗС Болгарії заявили, що не постачали Збройним Силам України штурмовики Су-25.

І цю заяву болгарські урядовці зробили у відповідь на публікацію Bloomberg, яке в свою чергу посилалось на Oryx та стверджувало, що Україна начебто отримала від Болгарії аж 14 літаків типу Су-25, розповідає портал Defense Romania.

Читайте також: Що в Німеччини з ударними літаками Tornado, і чи варто їх просити для ЗСУ
Болгарський Су-25, жовтень 2022 року, ілюстративне фото з відкритих джерел

На перший погляд здавалось би, що урядовці Болгарії зараз, у січні 2023 року, не заявили нічого принципово нового. Бо, наприклад, ще в листопаді 2022 року посол України в Болгарії Віталій Москаленко розповів, що наша країна просила у болгар дати Су-25 та МіГ-29, й отримала відмову. Але з іншої сторони, тоді виникає інше питання – а хто ж тоді дав Україні штурмовики?

Бо тут маємо одразу два фактори. Перший – західні ЗМІ підтверджували факт поставки додаткових Су-25 для ЗСУ. Другий – такі літаки в своєму розпорядженні має доволі обмежене коло країн.

Перший політ модернізованого Су-25УБК ВПС Грузії, березень 2021 року, ілюстративне фото з відкритих джерел

Якщо конкретніше, то у травні 2022 року видання Foreign Policy написало, що Україна отримала розібрані Су-25 із Східної Європи, доставка яких пройшла з допомогою військовослужбовців Європейського командування США.

Окрім України та РФ, у Східній Європі на той момент було лише 3 країни, які мали на озброєнні Су-25. Білорусь відпадає по логічним причинам. На кінець 2021 року Грузія мала на озброєнні від 9 до 12 літаків типу Су-25, але їх поставка навряд чи могла відбутись, зважаючи на позицію офіційного Тбілісі.

The Military Balance за 2022 рік вказує, що на кінець минулого року Болгарія мала в строю лише три літаки типу Су-25 – два одномісні та один навчально-бойовий. При цьому, як стверджує Defense Romania, у жовтні 2022 року болгари "приземлили" свої штурмовики після авіакатастрофи на базі Безмер.

Проліт болгарського штурмовика Су-25 та американського штурмовика А-10, ілюстративне фото з відкритих джерел

В теорії лишається ще одна країна Східної Європи, у якої теж могли бути Су-25, але на зберіганні – Північна Македонія, лише чотири штурмовики на консервації, придбані в нашій країні на початку 2000-х років.

Перші "сигнали" про можливу поставку македонських Су-25 для Україниз’явились лише у серпні 2022 року, і не знайшли свого офіційного підтвердження. Єдиний поки що довід "за" - супутникові знімки свідчать, що македонські штурмовики кудись таки "випарувались" із місця своєї консервації станом на серпень 2022 року, хоча ще в лютому минулого року ці "борти" буквально "світились" під відкритим небом.

Су-25 ВПС Північної Македонії стоять на консервації, лютий 2022 року, зображення - The Drive

В чомусь і така конфігурація може виглядати як нонсенс – що мовляв спочатку з’являється вказівка про поставку Су-25 від США та інших союзників, а за 3 місяці потому справа почала виглядати так, наче це були "всього лише" зняті з консервації македонські штурмовики

Єдине, що тут точно можна сказати напевне – такий приклад вкотре показує, що з опорою лише на відкриті джерела буває доволі складно простежити усі деталі поставок допомоги для ЗСУ від країн Заходу.

Су-25 ВПС Північної Македонії стоять на консервації, ілюстративне фото з відкритих джерел
Читайте також: У Польщі вважають, що Україна може отримати Gripen, і це буде за посередництва США