xcounter
#

Стало відомо хто наважився купити Су-57 - це Алжир, що йому за це буде і чи буде взагалі

Су-57
Су-57
13262

За закупівлю російського озброєння будь-яку країну чекають санкції від США за законом CAATSA, але проблема в тому, що Вашингтон дуже вибірково його застосовує

Як і прогнозувалось саме Алжир став першим іноземним покупцем російського винищувача Су-57, який лише росіяни називають представником п'ятого покоління. Про це повідомило державне алжирське телебачення, продемонструвавши зустріч міністра оборони Алжира Саіда Шангрха із російською делегацію на виставці Aero India 2025, на який росіяни якраз і привезли свій Су-57 попри ганебний провал у Китаї.

І розкриття покупця відбулось попри те, що це трималось у секреті з листопада 2024. Навіть кілька днів тому у "Рособоронекспорті" оголосили, що постачання відбудеться вже у 2025 році, але не назвали, хто саме купив Су-57.

Читайте також: Для БПЛА Vector, що виробляються в Україні, створили унікальний акустичний детектор артилерії

Наразі відомо, що алжирські пілоти вже проходять навчання, а також уточнено, що перша партія літаків очікується наприкінці цього року. Загальна кількість, строки постачання, а також вартість контракту досі не розголошена. Зазначимо, що перемовини щодо цих літаків за непідтвердженою інформацією стартували ще у 2020 році й торкались постачання 14 машин.

Але окремим й доволі важливим питанням можливо вважати чи буде Алжир покараний з боку США за закупівлю російського озброєння за законом CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act) від 2017 року. Бо вже є, як мінімум, є два випадки його вибіркового застосування - Саудівська Аравія, що купує у РФ ЗРГК "Панцирь", а також Індія, яка на постійній основі замовляє російську зброю, серед останнього - протикорабельні 3М54 "Калибр".

А найвідомішим випадком використання CAATSA стала Туреччина з закупівлєю російського ЗРК С-400, за що її було викинуто з програми F-35. Але важелів впливу у сфері оборонної співпраці у США проти Алжиру немає, бо ця країна майже не закуповувала та не купує американську зброю. І загалом у питанні озброєння країна міцно орієнтована на РФ з незначним вкрапленням Китаю.

Су-57
Су-57

Єдина вагома частка американського озброєння - 14 транспортних C-130H Hercules та пара легких вертольотів Bell 412. Трохи більше європейського внеску, якщо не рахувати півтора десятків легких вертольотів, то з головного - близько 600 німецьких БТРів Fuchs 2, які з 2010-х років постачались та збирались за ліцензією у Алжирі. Але це лише частка бронетехніки, бо лише танків у алжирців близько 1500 - Т-55, Т-62, Т-72 та Т-90, при цьому останніх понад 600, а БМП-2 під 1000 одиниць.

Таким чином США безпосередньо у сфері оборонної співпраці навряд зможуть санкційно парирувати дії Алжиру із закупівлі російського озброєння. Водночас Німеччина цілком може переглянути дію експортного контракту Rheinmetall від грудня 2023 року на постачання комплектуючих до Fuchs 2 у межах довготривалої угоди до 2028 року за, як було вказано, суму у тризначному діапазоні у мільйонах євро.

Fuchs 2
Fuchs 2

Водночас Вашингтон вочевидь зможе накласти санкції у інших промислово-виробничих та торгівельних сферах. Хоча варто зазначити, що Дональд Трамп критикував закон CAATSA, а одни з головних предметів імпорту США з Алжиру є нафта.

Читайте також: Поява у рашистів нової колісної САУ 2С44 "Гиацинт-К" дає привід згадати радянський проект 2С21 "Мста-К"