xcounter
#
Пандемія тривоги. Оборонні можливості НАТО можуть стати  жертвою боротьби з COVID-19

Пандемія тривоги. Оборонні можливості НАТО можуть стати жертвою боротьби з COVID-19

Про нові ризики почали стурбовано говорити у країнах альянсу
450

Аналітики Німецької ради зовнішньої політики оприлюднили низку застережень та рекомендацій, щоб зберегти військовий потенціал НАТО.

Глобальна боротьба з COVID-19 має руйнівні економічні наслідки, які вже відчуваються в оборонному секторі. НАТО, яке забезпечує свободу та захист країн-членів у Європі та Північній Америці, не є винятком. Тяжкі соціально-економічні наслідки можуть спонукати європейські уряди надати перевагу внутрішнім заходам задля швидкого економічного полегшення, а не стратегічним викликам безпеки та оборони. Власне те, заради чого і створювався Північноатлантичний альянс.

Саме тому аналітики Німецької ради зовнішньої політики, які шукають рішення проблем міжнародної безпеки, оприлюднили низку застережень та рекомендацій, щоб зберегти військовий потенціал НАТО.

Читайте також: Між війною та миром. Як Росія хоче захопити світ

За оцінками ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку, яка є місцем вивчення та дискусій і здійснює пошуки та аналіз, що допомагають урядам у питаннях міжнародного співробітництва) і національних установ, економічні наслідки від заходів з ліквідації вірусу значно перевищать фінансову кризу 2008 року. На тлі цього, якщо в результаті нинішньої кризи європейські уряди все ж вирішать скоротити витрати на оборону, це буде великий удар по альянсу.

Попри попереднє зростання оборонних бюджетів країн НАТО, відновлення можливостей де-факто ще не почалося

«Попри попереднє зростання оборонних бюджетів країн НАТО, відновлення можливостей де-факто ще не почалося. На національних рівнях, а також на рівні НАТО у цілому, існують значні прогалини. За останні двадцять років європейські армії втратили приблизно третину своїх можливостей. В той же час, загрози посилилися – і з відкрито ворожою Росією і зростаючим потенціалом Китаю», - стверджують експерти Німецького ради зовнішньої політики.

Слабка у військовому відношенні Європа не зможе допомогти США у боротьбі з супротивниками.

Якщо внутрішні пріоритети перевершать міркування про закупівлю обладнання для обслуговування та створення військового потенціалу, наслідки для усієї системи оборони альянсу будуть серйозними. Постраждає не тільки оборона НАТО, а також тісно пов'язана промислова мережа в Європі. Спроможності, які можуть підтримуватись у боєготовому стані тільки на багатонаціональному рівні (ефективна протиповітряна оборона, стратегічні повітряні перевезення або військово-морські ударні угруповання) - можуть стати слабкішими або навіть зникнути. А слабка у військовому відношенні Європа не змогла б допомогти США у боротьбі з супротивниками.

Постраждає не тільки оборона НАТО, а також тісно пов'язана промислова мережа в Європі

Неузгоджені скорочення також вплинуть на оборонну промисловість, оскільки програми розвитку та закупівель будуть відкладені або взагалі скасовані, що торкнеться як європейських, так і американських компаній. Більше того, їх здатність підвищувати ефективність за рахунок транснаціонального злиття і поглинань, тобто – за рахунок ефекту масштабу, буде обмежена із-за національних настроїв, що зберігаються в Європі. Технологічні інновації постраждають від оборонно-промислової екосистеми, та дублювання національних досліджень і розробок, ризикуючи фундаментом безпеки для наступного покоління оборонних рішень.

У підсумку, оборонні компанії можуть прийняти рішення або різко переорієнтуватися на зовнішні ринки, значно збільшивши експорт власної оборонної продукції, або взагалі піти з ринку, оскільки національні збройні сили та інші внутрішні постійні клієнти будуть втрачені.

«Якщо європейці знову заощадять на таких військових засобах, як протичовнова війна, броньовані машини та обладнання для ведення антимінної війни, вони можуть поставити під загрозу бойові можливості майже усіх союзників. Десять років тому такі засоби для великомасштабних і звичайних військових дій здавалися зайвими, але сьогодні вони потрібні НАТО як ніколи. Негативного результату треба уникнути будь-якою ціною, тому що відновлення цих сил вимагатиме значних капіталовкладень і може зайняти багато років», - наголошуються аналітики Німецької ради зовнішньої політики.

Щоб зберегти стратегічну силу НАТО

Кількість сил США та РФ на європейскому ТВД

«США повинні зараз почати співпрацю з союзниками, щоб підтримати можливості НАТО. Оскільки європейські оборонні бюджети знаходяться під тиском рішень на користь боротьби з наслідками пандемії, Сполучені Штати мають вплинути на розподіл тягаря оборонних витрат між союзниками», - радять німецькі експерти.

Аби не втратити критичні можливості та інфраструктуру НАТО, США повинні негайно почати працювати з європейськими партнерами, щоб завчасно спланувати подальший розподіл бюджетів, які можуть стати меншими. НАТО треба оцінити існуючі можливості та запропонувати альтернативи для консолідації. Ґрунтуючись на скоординованих зусиллях з ЄС із перегляду амбіцій і пріоритетів НАТО, слід запропонувати план для збереження військового потенціалу.

Спираючись на Концепцію Рамкових Націй НАТО, Сполучені Штати повинні працювати з мережею більших держав-членів, які можуть витримати економічний шок від нинішньої кризи, та виступати лідерами оборонної стабільності. Ці країни могли б захистити критично важливі оборонні можливості та забезпечити фундамент для основних сил, дозволяючи дрібнішим партнерам використати свої спеціалізовані можливості. Такий розподіл сил розташування дозволяє збалансувати фінансове навантаження та зберегти військовий потенціал. Крім того, НАТО має виходити за рамки звичайної військової сфери та спиратися на висновки, зроблені з гібридної війни та операцій іноземного впливу (читай – Росії) проти Європи.

«У світлі нинішньої кризи амбіції щодо європейської стратегічної автономії стають дуже спокусливими. Тож на противагу союзникам по обидві сторони Атлантики у найближчому майбутньому треба зосередитися на збереженні стратегічних можливостей НАТО. Ми повинні жити під спільним девізом: спочатку НАТО!», - стверджують німецькі експерти.

Реальність перевірить вірність цього заклику.

Наталія КОВАЛЬСЬКА, спеціально для Defense Express

Читайте також: Розпочавши війну з Україною, Путін завдав удару по самій Росії
ТЕГИ НАТО