xcounter
#
Зовнішній вигляд ​Mitsubishi F-3 поки невідомий

​Mitsubishi F-3: яким буде японський винищувач 6-го покоління

Зовнішній вигляд ​Mitsubishi F-3 поки невідомий
15586

Японія у 2021 році розпочне розробку винищувача Mitsubishi F-3 шостого покоління, вартість програми - 45 млрд долл

Mitsubishi F-3 - винищувач шостого покоління, розробку якого Японія розпочне у 2021 році. Він має з’явитись через 10 років, а його головною задачею буде завоювання переваги у повітрі.

Для цього японські фахівці одразу закладають у нього найперспективніші технології сьогодення, включаючи можливість розміщення бойового лазеру чи електромагнітного озброєння. Це може зробити літак, який вже отримав назву Mitsubishi F-3, найнебезпечнішим противником для будь-якого ворога.

Читайте також: У Міноборони заговорили про нові літаки та техніку для Повітряних Сил
Boeing F/A-XX
Розробка винищувача 6-го покоління вже розпочалась у США - концепт Boeing F/A-XX

Вартість розробки програми оцінюється у 45 млрд долл, а перші серійні літаки мають з’явитися у середині 30-х років. Вони замінять Mitsubishi F-2 (японську версію F-16) та F-15J, які на той час вже остаточно вичерпають свій ресурс. Таким чином Mitsubishi F-3 будуть нести службу спільно із F-35, якими зараз озброюється Японія.

Mitsubishi F-2
Mitsubishi F-2 - F-16 з японським колоритом

Mitsubishi F-3 буде базуватися на розробці X-2 Shinshin - експериментального літака 5-го покоління, який розроблявся у 2000-х роках, проте в серію так і не потрапив. Висока технологічність X-2, який мав об’єднати у собі можливості F-22 та розміри легкого винищувача типу Gripen, підняла ціну до 215 млн доларів за одиницю. Такий ціник виявився непід’ємним для японського уряду та перевага була надана американському F-35.

X-2 Shinshin
X-2 Shinshin - так і не пішов у серію

Зовнішній вигляд Mitsubishi F-3 знаходиться зараз на стадії концептів, проте деяка інформація щодо "начинки" вже була розголошена. Наприклад, японський винищувач буде оснащуватись двома двигунами, скоріш за все, XF-9-1 з фантастичною тягою на форсажі у 15000-16500 кгс кожен, що вдвічі перевищує показники тяги двигуна АЛ-31Ф для Су-27. Також розглядається можливість оснащення літака двигунами зі змінним на 20 градусів вектором тяги, що дозволить зробити Mitsubishi F-3 надманевреним.

Mitsubishi F-3
Можливий вигляд Mitsubishi F-3, якщо вірити одному з "витоків інформації"

Проте більш цікавим аспектом є можливість F-3 генерувати 180 кВт електроенергії, які можуть бути використані для того, щоб використати її для бойового лазера або електромагнітного озброєння направляенної дії, що дозволить "випалювати" електроніку противника на значній відстані. Також на винищувачі передбачено шість точок підвіски традиційного озброєння у внутрішніх відсіках.

Окрім новацій у озброєнні, Mitsubishi F-3 отримає надпотужну бортову апаратуру. По-перше для управління літаком буде використано людино-машинний інтерфейс, який буде оптимізовувати потік даних для спрощення пілотування та виконання бойових задач. По-друге корпус літака буде виконувати роль не тільки радіолокаційних антен, але і буде генерувати радіоелектронні завади. На останок у Mitsubishi F-3 буде реалізована надшвидка система обробки та передачі даних від усіх засобів спостереження та наведення, починаючи від потужних наземних РЛС до передових авіанавідників.

F-22
Японія cвоїм новим винищувачем хоче перевершити F-22

Всі ці системи будуть побудовані на елементах, які витримують електромагнітні імпульси великої потужності. Передача даних у середині літака буде вестись через оптичне волокно, а система керування літака дозволить автоматично компенсувати втрату будь-якої поверхні управління, наприклад, елерону.

Як вважають військові аналітики такий рівень технологічності направлений на надання відповіді потенційній загрозі з боку Китаю. Особливо враховуючи те, що повітряні сили КНР переважають за кількістю японські у шість разів. Водночас, окрім китайської версії Су-27 - J-11D, на озброєнні Китаю починає з’являтися J-20, який Пекін відносить до п’ятого покоління.

J-20
Західні військові аналітики відносяться до J-20 з великим скептицизмом

Таким чином Токіо вкрай необхідний спеціалізований винищувач для перемог у повітряних двобоях, а не універсальна машина, яка побудована на принципі компромісів. Наприклад, винищувачі F-35 не можуть повноцінно виконати задачу із завоювання переваги у повітрі через те, що не мають якісних маневрених характеристик та програють навіть F-15J у ближньому бою. А надіятись на те, що F-35 буде відстрілюватись з великих дистанцій, де він має перевагу, у Японії не збираються.

F-35 япония
F-35 повітряних сил Японії та Фудзіяма

Проте реалізація проекту Mitsubishi F-3 буде потребувати максимальної напруги оборонно-промислового комплексу Японії. І справа в не тільки розробці інноваційної машини, але і доведення її до серійного економічно ефективного виробництва. Якщо ж цього Токіо не зробить, існує величезний ризик нанесення величезної шкоди цілої галузі, через злам поколінь, коли конструктори та інженери, які мають реальний досвід розробок винищувачів, не зможуть передати свій досвід молодим фахівцям.

Читайте також: США розгортає новітні F-35 під боком у Росії: у зоні контролю Арктика та Камчатка