xcounter
#

Яку важку зброю США будуть виводити з експлуатації та скорочувати: чи є в Україні шанс скупити вживане

M2A2 Bradley та AH-64D​ Apache -  кандидати на часткове скорочення (всі фото: US DoD)
M2A2 Bradley та AH-64D​ Apache - кандидати на часткове скорочення (всі фото: US DoD)
3217

Армію США, яка десятиріччями готувалась до війни у Європі, розгортають на Тихий океан, а це означає, що частину важкої бронетехніки, такої як Abrams, Bradley та САУ M109A6, а також навіть ударних вертольотів Apache будуть виводити з експлуатації

Оголошена Пентагоном глобальна експрес-трансформація армії для війни проти Китаю передбачає скорочення цілих підрозділів, які не вписуються у концепцію війни на Тихому океані та визначені застарілими. Точний їх перелік поки у розробці, але окреслено, що мова йде про бронетанкові формування та ударну армійську авіацію.

Але насправді ситуація дещо ширша та глобальніша. Необхідно розуміти, що протягом усього XX сторіччя для армії США головним театром військових дій була Європа. І вся зброя створювалась, в першу чергу, саме під його умови. Водночас Тихоокеанський театр військових дій має абсолютно інші, а часом навіть й кардинальні інші вимоги до всієї техніки та озброєння, а особливо щодо озброєння сухопутних сил.

Читайте також: Росіяни над Х-101 під Ту-95МС працювали понад 20 років, але скільки часу в них піде на "аналог JASSM" під Су-57
M109A6 Paladin
M109A6 Paladin

І для дій на островах армія США повинна мати озброєння, яке буде значно ближче до того, що має Корпус морської піхоти США, для якого мобільність та експедиційність є ключовою. А якщо Пентагон не планує воювати важкими механізованими з'єднаннями, які просто неможливо розгорнути на островах та забезпечити всім необхідним, то цілком зрозуміло, що вони й будуть скорочуватись. При цьому до кількості, яка цілком може визначатись лише необхідним мінімумом для захисту континентальної території США.

Це звісно не означає те, що Пентагон виключить з озброєння танки та інше важке озброєння, але точно скоротить його кількість. При цьому приклад з рішення списати частину ударних вертольотів Apache цілком може вказувати на механізм. Так вже відомо, що на склад відправлять лише старіші у версії AH-64D, яких близько 160 одиниць, не чіпаючи AH-64E Apache Guardian.

Такий самий підхід може бути обраний й щодо частини самохідних артилерійських установок M109A6, що не пройшли модернізацію до рівня A7, а це ще приблизно 370 одиниць таких САУ. Так само це може стосуватись певної частини найстаріших версій БМП Bradley M2A2, який може ще у строю близько 500-1000 одиниць. А у ключі того, що Abrams має терміново "схуднути" на таку модернізацію можуть не піти близько 550 Abrams M1A1 SA.

LCAC Abrams
Для висадки одного Abrams необхідно залучити один LCAC

Вже відомо, що армія США припиняє замовлення HMMWV, бронеавтомобілів JLTV, а також ударних БПЛА MQ-1C Gray Eagle. Але чи будуть списувати наявні зараз невідомо. А виробництво нового легкого танка M10 Booker остаточно скасовано, як й було очікувано після зізнання Пентагону у тому, що вони витратили на нього понад 1,8 млрд доларів та 10 років, а тепер не знають куди його подіти.

А от головним питанням можливо вважати - а чи реального купити те, що Пентагон вирішить списати. І, в теорії, відповідь звісно позитивна. Бо спеціально для таких випадків, у США є спеціальна програма Excess Defense Articles, за якою умовно безкоштовно надається надлишкове майно. Але замовник має взяти на себе всі логістичні витрати, а через те, що озброєння продається у стані як є, то й відновити його за свій кошт, у більшості випадків - на американських підприємствах.

Але проблема у тому, що логіка виведення з експлуатації озброєння полягає у тому, що тільки поставлене на склад озброєння займає там місце найстарішого зразка у найгіршому стані. І саме його у США з радістю виставлять на продаж за Excess Defense Articles, а не тільки-но знятий з озброєння зразок. Виключення з цієї ситуації звісно бувають, але вони вже скоріше є результатом дипломатичних зусиль. Інакше, як у випадку Греції, ціна безкоштовних вживаних БМП Bradley становить - 8 млн євро на ремонт.

Читайте також: Для заміни проблемних дронів Watchkeeper британці задумались про аеростати чи супутники, і це їм підказав досвід ЗСУ