Нещодавно президент України Володимир Зеленський оголосив про те, що ми вже працюємо над чотирма видами власних ракет і що зараз тривають випробування українського далекобійного озброєння, втім, жодних деталей про те, які це саме ракети не розголошувалося, і виходить так, що крім вже відомого "Нептуна" та оголошеної балістики, Україна має ще дві ймовірно таємничі ракети.
А днями видання The Wall Street Journal оприлюднило великий матеріал про виробництво балістичних ракет в Україні, в якому зокрема процитувало заяву заступниці міністра стратегічних галузей промисловості Ганни Гвоздяр, яка відзначила, що Україна станом на сьогодні працює над більш ніж однією вітчизняною балістичною ракетою.
Читайте також: Reuters про JASSM для України писали ще у вересні: ці ракети вкрай необхідні, бо закривають основну проблему
Зі зрозумілих причин, інформація щодо ракетної програми України більшою мірою засекречена, водночас раніше цього року повідомлялося про випробування першої балістичної ракети, а згодом озвучено її дальність, яка сягає 600-700 км.
Звичайно, поки що зарано впевнено стверджувати, які саме розробки є в активі української оборонної промисловості, але водночас цілком зрозумілим є той факт, що нашим Силам оборони потрібні зокрема й аеробалістичні ракети, що яскраво демонструє успіх удару Ізраїлю по Ірану.
І одразу ж тут можна згадати практичне та ефективне ізраїльське рішення адаптувати їхню балістичну ракету Lora для пусків з тих же багатофункціональних винищувачів F-16, причому у наземному варіанті Lora має дальність у 400 км, тож як аеробалістична Air Lora вона може нищити цілі на значно більшій відстані, і це вже не говорячи про високу точність цієї ракети, бо задеклароване відхилення навіть в умовах дії ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
Водночас успіх з Air Lora дозволяє стверджувати, що той же ATACMS цілком можна перетворити на аеробалістичну ракету, щоб отримати значно більшу дальність. Крім того, західні ЗМІ задумувалися щодо аналогічної долі і для наступниці ATACMS - нової американської ракети PrSM.
Або ще можна згадати приклад Індії у контексті "взяти ракету "поверхня-поверхня" і модифікувати її для пусків з літака, причому у цьому випадку йдеться про МіГ-29 і ракету Rampage (аналог GMLRS для HIMARS), дальність якої завдяки інтеграції на літак зросла з 80 км до 250 м.
Читайте також: Про це у Кремлі мовчать: скільки ракет та ядерної зброї у США та що буде з РФ