xcounter
#
COVID-19 і світовий ОПК: реакція та перспективи

COVID-19 і світовий ОПК: реакція та перспективи

350

Пандемія коронавірусу і пов’язане з нею часткове зупинення економік провідних країн світу спричинило негативний вплив на багато сфер бізнесу

При цьому важливо зазначити, якщо для невеликих компаній ефект відчутний вже в короткостроковій перспективі, то для більших та потужніших - наслідки будуть відчутними набагато пізніше.

До останніх належать також ті, які діють у сферах виробничої діяльності, що піддаються тиску зовнішніх факторів - політичних, економічних та соціальних. Саме під цю категорію підпадає оборонна промисловість, яка на сьогодні стикається зі значними ризиками та викликами.

Читайте також: Армія і коронавірус. Нове поле протистояння у світі

ОПК в умовах пандемії та карантину

Варто зазначити, що переважна більшість провідних країн світу, яких торкнулася пандемія на COVID-19, впровадили обмежувальні заходи у зв’язку із поширенням вірусу. Це наклало свій відбиток на роботу підприємств, в тому числі оборонних. Зменшилась кількість персоналу залученого до щоденної роботи безпосередньо на виробництві, були обмежені відрядження, участь в оборонних торговельних подіях та спланована діяльність вже в умовах надзвичайної ситуації. Все це викликало низку проблем на різних рівнях.

США. З огляду на можливі негативні наслідки, спричинені пандемією, американська влада вирішила вжити низку антикризових заходів для сфери оборонного виробництва. Так, уряд США оголосив оборонні компанії та їх постачальників частиною «важливого сектора інфраструктури» країни. Це мало дозволити деякій частині співробітників продовжити роботу та тим самим максимально утримувати оборонний сектор «на плаву». Однак затримки в роботі все ж таки виникли. З огляду на це, поки залишається відкритим питання, чи дасть Пентагон оборонним підприємствам відстрочку графіків поставок зброї в зв'язку з ситуацією, що склалася. Деякі керівники підприємств вже побоюються, що вони будуть змушені зробити важкий вибір: або залишити людей на роботі, або збанкрутувати. З метою зменшення негативних наслідків американський уряд намагається активно «дофінансовувати» підприємства, що зазнають збитки у зв’язку з карантинними заходами.

Так, достатньо істотно вдарила пандемія по корпорації Boeing. Компанія після смерті від Covid-19 одного зі своїх співробітників тимчасово закрила на два тижні свій завод з виробництва широкофюзеляжних літаків в Еверетті (штат Вашингтон), де здійснюється будівництво військових літаків-заправників KC-46 та авіалайнерів Boeing 747, 767, 777 і 787. Це підприємство сильно постраждало від COVID-19. Більш ніж у 12 співробітників тест на коронавірус дав позитивний результат, сотні інших знаходяться на карантині. З метою підтримки корпорації ВПС США вирішили виділити компанії $882 млн дол для «вирішення технічних проблем, пов'язаних з літаком-заправником KC-46, та в якості допомоги компанії під час пандемії коронавируса».

Компанія Boeing
Компанія Boeing закрила на два тижні свій завод з виробництва широкофюзеляжних літаків в Еверетті (штат Вашингтон / Фото: Boeing

Однак, окрім цього 2 квітня 2020 року корпорація Boeing через COVID 19 тимчасово припинила роботу з виробництва вертольотів СH-47, конвертипланів V-22 та вертольотів MH-139A Grey Wolf на заводі у «Рідлі Парк» (Філадельфія, штат Пенсильванія). При цьому працівники заводу, які можуть працювати вдома продовжать працювати, а ті, хто не може – отримали оплачувану відпустку. Компанія працює над мінімізацією ризиків через зупинку, однак вже відомо, що Boeing не зможе вчасно доставити перший CH-47 з модернізованою кабіною в інтересах Королівських ВПС Нідерландів. Скоріш за все поставки передбачених 20 вертольотів відбудуться трохи пізніше заявлених термінів у 2021 році.Дещо інша ситуація у Lockheed Martin. Впродовж майже трьох тижнів березня оборонні потужності корпорації із виробництва літаків F-35 на базі заводу Leonardo в Італії та Mitsubishi Heavy Industries в Японії були закриті. В той самий час завод Lockheed Martin у Форт-Ворті (штат Техас), який також будує F-35 для американських військових та більшості закордонних клієнтів, не постраждав від COVID-19, однак дозволив деяким працівникам працювати вдома. Загалом корпорації Lockheed Martin та Northrop Grumman продовжують роботу, враховуючи карантинні вимоги уряду Сполучених штатів. Аналогічно діє американський підрозділ британської BAE Systems в США, де відпрацьовано план реакції та діяльності на випадок ускладнення ситуації.

Завод Lockheed Martin у Форт-Ворті (штат Техас)
Завод Lockheed Martin у Форт-Ворті (штат Техас), який будує F-35 для американських військових та більшості закордонних клієнтів, не постраждав від COVID-19 / Фото: Defense Contract Management Agency

Європа. Європейські компанії також реагують на ситуації навколо CОVID-19. Так, наприклад Airbus, Fincantieri, Leonardo, MBDA, Navantia ввели тимчасові виробничі паузи, намагаючись зменшити поширення коронавірусної хвороби. Однак деякі продовжують працювати у звичному режимі лише частково збільшивши увагу на захисті персоналу від можливого інфекційного зараження.

Впродовж майже тижня в березні 2020 року було припинено виробництво на французьких та іспанських потужностях Airbus. Постраждали в першу чергу підприємства в Іспанії в Альбасете, Барахасі, Ель-Пуерто-де-Санта-Марії, Хетафе, Сан-Паблі та Табладі. Важливо зазначити, що деякі з них працюють над військовими програмами, включаючи Eurofighter Typhoon, A330 Multi-Role Tanker Transport, а також A400M та C295.

Натомість виробництво в Німеччині та Великобританії, поки що не зупинялося і здійснюється нормальними темпами, лише з певними вимогами до соціальної дистанції та забезпечення засобами індивідуального захисту.

Airbus
Впродовж майже тижня в березні 2020 року було припинено виробництво на французьких та іспанських потужностях Airbus. Натомість виробництво в Німеччині та Великобританії, поки що не зупинялося і здійснюється нормальними темпами, лише з певними вимогами до соціальної дистанції та забезпечення засобами індивідуального захисту / Фото – це та заглавне, Airbus

Одночасно з цим провідний розробник і виробник ракетних систем в Європі концерн MBDA (Matra BAE Dynamics Alenia) 20 березня заявив, що з метою боротьби з коронавірусом у Франції та Італії тимчасово закриває всі свої виробництва.

Італійська Fincantieri припиняла виробництво через коронавірус на своїх верфях з 16 по 29 березня. Компанія будує військові кораблі складної конструкції та є головним учасником програми розширення військово-морського флоту Катару (будується чотири корвети для цієї країни). Хоча один з кораблів вже був зданий на початку цього року, інші, скоріш за все, будуть поставлені із запізненням, якщо компанія продовжить закриття своїх потужностей в умовах посилення впливу COVID-19.

В результаті спалаху коронавірусу національний суднобудівник Іспанії Navantia вжив виняткових заходів. Компанія знизила свою діяльність на верфях до мінімуму. Це не повна зупинка, але діяльність дуже обмежена і контрольована. Navantia наразі будує два човни типу S80 на своїй верфі в Картахені. Замовлено чотири човни. Очевидно, що дата поставки першого підводного човна, яка була намічена на грудень 2022 року, буде перенесена. Під загрозою своєчасного виконання також контракт з будівництва кораблів «Stalwart» для Королівських ВМС Австралії та Avante 2200 для Королівських ВМС Саудівської Аравії.

Суднобудівний завод компанії Navantia
Navantia знизила свою діяльність на верфях до мінімуму. Суднобудівний завод компанії Navantia в місті Ферроль, що в північно-західній частині Іспанії

Французька Naval Group також вживає карантинних заходів. 17 березня було заявлено, що діяльність підприємства зводиться до мінімуму і зосереджена лише на підтримці функціонування ПЧА класу Le Triomphant, що працює на ядерному пальному, SSN-класу Rubis та CVN «Шарль де Голль».

Damen та DSNS (Damen Schelde Naval Shipbuilding) дотримуються вказівок, виданих урядом Нідерландів та Королівським інститутом проблем охорони здоров'я та безпеки по всій країні. Станом на 16 березня виробництво все ще тривало, але не виключається, що в умовах посилення карантинних заходів ситуація може змінитися.

Натомість Шведська Saab Kockums продовжує виробництво на своїх потужностях. Зокрема, на суднобудівному заводі Карлскроні відбувається будівництво підводних човнів A26. Компанія поки продовжує стежити за ситуацією і готова дотримуватися місцевих рекомендацій.

Своєю чергою ДК «Ростех» в РФ, до складу якої входить більшість підприємств оборонно-промислового комплексу РФ, офіційно заявляє, що поки не бачить негативних наслідків від ситуації, що склалася. Принаймні публічно заявляється, що ніяких серйозних зривів поставок озброєння поки не має. Одночасно з цим на підприємствах концерну введені характерні карантинні заходи.

Попри те, що в матеріалі відображена лише частина оборонних компаній, які відреагували на пандемію, однак це все ж дає уявлення про те, що сферу оборонного виробництва не оминув вплив коронавірусу...

Читайте також: SIPRI знову робить помилки щодо українського експорту