2 квітня цього року Президент США Джозеф Байден зателефонував Президенту України Володимиру Зеленському, і від імені США висловив непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в умовах триваючої агресії РФ на Донбасі та в Криму.
Відповідно, американська експертна спільнота почала розмірковувати, як Сполучені Штати Америки мають на практиці допомогти Україні в умовах зростаючої загрози військової агресії Кремля. Одну із пропозицій висловила американський аналітичний центр Atlantic Council, функціонери котрого регулярно висловлюються на підтримку реформ в нашій країні.
Читайте також: ЗРК Patriot та F-35 для України: з такими бажаннями не поспішайте, кажуть у США

На цей раз експерти Atlantic Council пропонують владі США, аби та організувала "військово-повітряний ленд-ліз" для посилення Повітряних Сил України. Про це свідчить відповідна публікація на сайті Atlantic Council.
Автори публікації висловили наступні тези. Західні партнери України не бажають вступати у пряме збройне протистояння із РФ, і також прагнуть "бути надзвичайно обережними при наданні Збройним Силам України засобів протидії Кремлю".

І на цьому тлі допомога в переоснащенні Повітряних Сил України може стати ефективним засобом стримування РФ. На це вказує зокрема досвід боїв на Донбасі в 2014 році.
Зараз на календарі – 2021 рік. На летовищах, дислокованих на кордоні з Україною, РФ зосередила свої найбільш нові літаки та гвинтокрили. Водночас, до 2030 року Повітряним Силам нашої країни доведеться списати значну частину своїх бойових літаків, відповідно – українському війську потрібні нові літаки.

Тим більш, на руку грає той факт, що в українському суспільстві є консенсус, що наші військово-повітряні сили потрібно переоснастити літаками західного виробництва.
Тому, як пропонують експерти Atlantic Council, США слід поставити Україні близько 100 військових літаків, зокрема - із числа тих, що стоять зараз на базі зберігання AMARG, дислокованій на знаменитій авіабазі Девіс-Монтана.

Винищувачі МіГ-29 пропонують замінити американськими літаками F-16, винищувачі Су-27 – літаками F-15.
"Бонусом" - поставити Україні декілька літаків радіолокаційного дозору Е-2С ( в тексті зазначено літак E-2C-2000). Окремим "бонусом" Atlantic Council пропонує поставити Україні літаки новітнього виробництва F-15QA та F-15EX.

Таку пропозицію треба вважати рамковою, оскільки автори публікації не окреслили ані часових рамок, протягом яких має бути втілений ось такий "військово-повітряний ленд-ліз" для Україні.
І також – не окреслили, за яких має бути втілений такий "ленд-ліз".

Читайте також: Морська піхота США, Bayraktar TB2 та понад 30 кораблів: Міноборони розкрило деталі "Сі Бриз – 2021"