Авіабаза стратегічної авіації РФ "Енгельс", окрім ключової ролі у забезпеченні російських ударів крилатими ракетами повітряного базування типу Х-555 та Х-101, є, про що доволі часто забувають, центральним аеродромом російських сил ядерного стримування. І саме там також зберігаються ядерні заряди до ракет Х-55 та Х-102.
І на тлі того, що Генеральний штаб ЗСУ підтвердив вкрай високу ефективність удару по майданчику зберігання боєприпасів на "Енгельсі", де 20 березня знищено 96 крилатих ракет, можливо згадати й про цей аспект цієї авіабази.
Читайте також: Щоб зробити для танка апаратуру, гармату, корпус та броню, які критичні матеріали будуть потрібні
На загальному супутниковому знімку авіабази "Енгельс" знищений майданчик на якому зберігались звичайні авіаційні боєприпаси, позначено червоним. Синім - майданчик обслуговування та підготовки до використання крилатих ракет.

А от жовтим - так званий "Объект "С". Це російське позначення баз зберігання ядерного озброєння. Вони слугують не лише складом, а й місцем де проходить технічне обслуговування та підготовка до використання ядерних зарядів, так званих "спецбоєприпасів".
Від самого аеродрому цей склад з ядерним озброєнням віддалений на 7 кілометрів. А сам "Объект "С" є складним високозахищеним комплексом з подвійним периметром охорони. Варто розуміти, що це не просто склад, а окрема військова частина з усіма додатковими об'єктами для забезпечення несення караульної служби та безпосередньої охорони. Більше того, вона знаходиться під управлінням не "ВКС" РФ, а 12-го Головного управління міноборони.

Саме сховища зарядів та майданчики для роботи з ними є високозахищеними заглибленими залізобетонними конструкціями. На супутниковому знімку видно три таких майданчики. Найбільший з них, позначене цифрою "1",скоріш за все, є місцем зберігання ядерних зарядів.

Під цифрою "2", скоріш за все, місце обслуговування та/або підготовки зарядів до використання, або їх монтажу у самі крилаті ракети.

А от ще один третій подібний майданчик виглядає занедбаним. У 2018 році на ньому почались капітальні роботи, й бетонне укриття фактично було викопане. Скоріш за все ці роботи були пов'язані зі спробою реконструювати сховище, але вже літом 2019 року будівельну техніку прибрали без завершення робіт.

Варто додати, що загалом по СРСР було створено понад 100 таких "Об'єктів "С" й частина з них залишилась на території колишніх радянських республік, інша - закинута вже самою РФ. Саме тому вони стали предметом доволі регулярних "експедицій" дигерів та доволі детально зафільмовані.
Фактично це просто підземні сховища побудовані з залізобетону підвищеної міцності та значної товщини, з додатковими службовими та технічними приміщеннями. Сховища мають системи потужної вентиляції й має підтримуватись стабільна температура та рівень вологості.

Але на практиці, згідно зі спогадами військовослужбовців, які проходили службу на таких об'єктах, той самий необхідний рівень волості міг забезпечуватись звичайним відром з водою. А задачі транспортування та "стикування" ядерних частин з носіями на навчаннях відпрацьовувалось дуже умовно, а раптові перевірки показували неспроможність виконати завдання. Детальніше про це в окремому матеріалі - як у СРСР у 80-х проводили навчання із ядерним озброєнням.
Читайте також: Навіщо РФ тягне з КНДР через окупований Крим автокрани разом із САУ "Коксан"