За даними, які отримала агенція Defense Express від Міністерства оборони України, за період АТО з 2014 по першу половину 2016 року бойові пошкодження отримали 2 576 одиниць бронетанкового озброєння та техніки. З них 391 одиниця не підлягала відновленню та була втрачена. Мова йде про танки, БМП, бронетранспортери та інші броньовані машини.
Важливе пояснення
Пошкодженою бойовою одиницею вважається та, яка отримала вогневе ураження, але це пошкодження усувається під час ремонту. Наприклад, під час бою танк отримав пошкодження прицілу, це вивело його з бою, але машина повертається до війська після ремонту.
Читайте також: Потрібні але забуті: топ 5 перспективних військових розробок України - відео
Знищеною ж вважається та машина, яка отримала пошкодження, після якого відремонтувати техніку неможливо. Наприклад, повне руйнування танку після підриву боєкомплекту.
Важливо розуміти, що пошкодження або знищення певної одиниці бронетехніки не означає автоматичне знищення або поранення її екіпажу. Наприклад, БМП-1 отримало пошкодження під час бою, десант та екіпаж - загалом 11 бійців, - покинули машину та продовжили бій, за час якого БМП-1 повністю вигоріла та вже не підлягає ремонту.
Загальні цифри
Defense Express публікує дані з 2014 року по перше півріччя 2016 року - найбільш активної фази бойових дій на Донбасі. За наявною інформацію від дій противника (артилерійські обстріли, бойові зіткнення, підриви на мінах та фугасах) пошкодження отримали 2 185 одиниць бронетехніки (включаючи знищені).
Втрати Збройних Сил України у бронетехніці під час АТО у 2014-2016 роках: детальна статистика Infogram
Найбільшу кількість пошкоджень отримали бойові машини піхоти - 1201 одиниця, а також танки - 440 одиниць. Також пошкоджень зазнали 371 бронетранспортер та 173 інші бронемашини.
За цей же період втрачена 391 одиниця бронетехніки. Залежність розподілу по видам аналогічна: 214 БМП, 79 танків, 68 БТР та 30 інших машин.
Найпоширеніша причина пошкоджень: вогонь реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем та мінометів.
Це в першу чергу зумовлено обстрілами російськими регулярними військами українських позицій з території Російської Федерації та їх подальше вторгнення в липні-вересні 2014 року. Загалом від таких обстрілів було пошкоджено 1159 одиниць бронетехніки.
На другому місці - пошкодження через обстріл з піхотного озброєння - протитанкових гранатометів та стрілецької зброї - 438 пошкоджених одиниць. 361 одиниця бронетехніка отримала пошкодження від озброєння ворожих танків та бойових машин піхоти. Через підрив на мінах та фугасах - 355 пошкоджених одиниць. Ще 283 одиниць бронетехніки було пошкоджено протитанковими ракетними комплексами.
Кривавий 2014 рік
Найбільші втрати Збройні Сили України у бронетехніці отримали у 2014 році. Загалом, за перший рік війни було пошкоджено 2 410 одиниць бронетехніки, з яких 475 танків, 1166 БМП, 338 БТР та 161 одиниця інших видів бронетехніки.
Втрати Збройних Сил України у бронетехніці у 2014 роціInfogram
З них не підлягали відновленню, тобто вважаються незворотними втратами, 69 танків, 172 БМП, 61 БТР та 23 інших бронемашин.
Такі, без жодного перебільшення, величезні втрати були понесені під час обстрілів українських підрозділів, які у липні 2014 року блокували українсько-російський кордон. Такі обстріли мали систематичний масований характер. Водночас, українські військові фактично були залишенні під вогнем без права на відповідь чи зміну позиції.
Окрім того, відомі випадки, коли через слабку злагодженість та виучку підрозділів, що було наслідком цілеспрямованого руйнування армії у 2010-2014 роках, деякі підрозділи не виконали необхідних заходів з облаштування позицій.
Одразу після масованих обстрілів, у серпні відбулось вторгнення російських регулярних військ на територію України.
Українські підрозділи зазнали втрат під час прямих бойових зіткнень з регулярними частинами російських військ. Але ці втрати складають приблизно 10% від понесених під час обстрілів. Навіть беручи до уваги бої за Іловайськ.
Вторгнення російських військ унеможливило евакуацію, ремонт та повернення до війська певної частини пошкодженої техніки, що спричинило її фактичну втрату.
Загалом втрати у бронетехніці у липні-вересні 2014 року складають 44% від всіх втрат з 2014 по перше півріччя 2016 року.
Донецький аеропорт, Дебальцеве та зміна характеру війни
У 2015 році втрати ЗСУ у бронетехніці становили 410 пошкоджених одиниць. З них - лише 61 втрачених. Загалом за весь другий рік війни було пошкоджено 44 танки, 246 БМП, 78 БТР та 42 інших одиниць бронетехніки. З них втрачено 10 танків, 40 БМП, 4 БТР та 7 інших машин.
Втрати Збройних Сил України у бронетехніці у 2015 роціInfogram
Переважна частина цих втрат відбулись під час важких боїв за Донецький аеропорт та у районі Дебальцеве. У яких українські військові у прямих бойових зіткненнях протидіяли російським регулярним частинам, на озброєнні яких знаходились найновіші зразки озброєння.
Та, попри це, отриманий бойовий досвід, налагодження управління та злагодженості у підрозділах позитивно відобразились на бойовій ефективності української армії, що дозволило у рази зменшити втрати.
В умовах позиційної війни у 2016 році основними загрозами для української бронетехніки стали протитанкові ракетні комплекси, фугаси та міни.
Defense Express відома точна статистика втрат у бронетехніці лише у першому півріччі 2016 року. За цей період було пошкоджено 3 БМП та 23 БТР, з них втрачено 2 БМП та 3 БТР.
Втрати Збройних Сил України у бронетехніці у першій половині 2016 рокуInfogram
Висновки
Аналіз пошкоджень та причин втрат бронетехніки дозволив українським військовим розробити шляхи для мінімізації втрат під час бойових дій.
Завдяки отриманому бойовому досвіду підрозділи стали у рази активніше використовувати хибні, запасні та замасковані укриття, грамотно розсореджувати техніку, приховано її переміщувати та ефективно використовувати її у боях.
Також досвід боїв максимально прискорив модернізацію бронетехніки. Українські бронемашини, в першу чергу танки, почали проходити модернізацію. Т-64, а згодом Т-80 та Т-72 почали отримувати новий динамічний захист, приціли та прилади спостереження для дій уночі, системи навігації та цифровий захищений зв'язок.
У свою чергу, для захисту легкої бронетехніки впроваджується додатковий захист від великокаліберних куль, а також спеціальні шини з урахуванням технології Run Flat, які дозволяють виходити з під вогню навіть після пробиття колеса.
А у відповідь на загрози "фугасної війни" українська армія починає отримувати сучасні броньовані автомобілі, які обладнуються протимінним захистом. Також активізується оснащення підрозділів спеціальними засобами для протидії радіокерованим фугасами та мінам.
В цій ситуації процеси з якісного та кількісного оновлення бронетанкової техніки, а також встановлення на ній додаткових систем захисту, зв’язку, навігації та спостереження, має значно підвищити боєздатність та ефективність підрозділів українського армії. Проте можливо це виключно за умов виваженого планування та стабільного фінансування Міністерства оборони України, а також сумлінного виконання Державного оборонного замовлення оборонними підприємствами.
Як раніше повідомляв Defense Express, Загороднюк заявив про підготовку трьох нових точок для розведення сил і засобів